Giedraičių bažnyčiai – 600

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Praėjusį savaitgalį Giedraičiai jau nuo penktadienio vakaro ūžė nuo jaunimo ir į Giedraičius atvykusių svečių gausos. Visą savaitgalį minėtas Giedraičių pirmosios Šv. apaštalo Baltramiejaus bažnyčios 600 metų jubiliejus. Nors dabartinė bažnyčia skaičiuoja 201 metus, tačiau nutarta surengti gražias iškilmes ir tokiu būdu paminėti pirmosios, kurią 1410 m. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto įpareigotas, pastatė Mykolas Gintilavičius-Gentvila, bažnyčios atsiradimo Giedraičiuose 600 metines.
 
Šventę organizavo Giedraičių bendruomenės taryba, Giedraičių Šv. Apaštalo Baltramiejaus bažnyčios klebonas Algimantas Baltuškonis, Giedraičių seniūnija ir A. Jaroševičiaus vidurinė mokykla bei giedraitiškio Justo Cicėno vadovaujamas iniciatyvus jaunimas. Penktadienio vakarą nuo jaunimo grupių iš visos Lietuvos festivalio prasidėjęs minėjimas tęsėsi iki sekmadienio pavakarių. Gerokai paūžęs penktadienį, šeštadienio rytą jaunimas rinkosi į Giedraičių A. Jaroševičiaus vidurinės mokyklos stadioną, kur vyko smagi sporto šventė. Giedraičių bendruomenės centro patalpose buvo eksponuojama jaunimo kurtų paveikslų paroda. Per šventę veikė parodomųjų menų palapinės, kuriose norintys galėjo mokytis pynimo, piešimo meno subtilybių. Vyko Giedraičių bendruomenės centro organizuotas krepšinio turnyras 3 prieš 3, kuriame varžėsi 28 komandos. Taip pat vyko jauniausio krepšinio žaidėjo, geriausiai tritaškius mėčiusio žaidėjo rinkimai. Sporto šventę organizuoti giedraitiškiams padėjo Lietuvos kaimo sporto ir kultūros asociacija „Nemunas“. Po sporto varžybų visi šventės svečiai kviesti pasiklausyti šauniosios „Jungėnų“ kaimo kapelos, kuriai abejingų, bent jau vyresnio amžiaus giedraitiškių, tikrai neliko. Po jos scena užleista jaunimui. Čia iki vėlaus vakaro vienos kitas pakeisdamos į sceną lipo jaunimo grupės iš visos Lietuvos. Po koncerto burtasi į šaunią naktinę diskoteką su tomis pačiomis jaunimo grupėmis ir smagiai šėlta iki paryčių. Kaip džiaugėsi apie jaunimo rodomas iniciatyvas prisidėti prie šventės organizavimo pasakojęs Giedraičių bendruomenės centro pirmininkas Algirdas Cegelis, nors jaunimo buvo ir daug, ir jis linksminosi iki paryčių, tačiau jokių incidentų nebuvo ir tvarką jauni vaikinukai puikiai patys prižiūrėjo. O sekmadienio popietę burtasi į Šv. apaštalo Baltramiejaus bažnyčią švęsti šv. Mišių. Kas atėjo įdomesnių pamokslų pasiklausyti, o kas kermošiaus saldainių įsigyti, kurių tą dieną buvo tikrai daug, būrėsi aplink Šv. apaštalo Baltramiejaus bažnyčią. Iškilmingas šv. Mišias laikė Kaišiadorių vyskupas Juozas Matulaitis, vyskupo kancleris Gediminas Tamošiūnas, Molėtų dekanas kunigas Kęstutis Kazlauskas bei kunigai Mindaugas Sabonis ir Anton Zavalsky.
 
Mišių pradžioje Giedraičių Šv. Apaštalo Baltramiejaus bažnyčios klebonas kunigas Algimantas Baltuškonis pradėjo minėjimą pristatydamas habilituotą istorijos mokslų daktarę Aldoną Prašmantaitę. Ji skaitė pranešimą apie Giedraičių bažnyčią, tad Giedraičių kaimo svečiai sužinojo apie Giedraičių šv. Baltramiejaus bažnyčios istoriją ir Giedraičių giminės įtaką jai. Sužinota, ne tik tai, kad bažnyčią 1410 m. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto įpareigotas pastatė Mykolas Gintilavičius-Gentvila, bet ir tai, kad 1510 m. ji buvo perstatyta. 1655 m. Rusijos kareiviai bažnyčią sudegino. 1676 m. Giedraičiuose buvo laikina bažnyčia. 1725 m. įkurta Šv. Rožančiaus brolija. 1777–1782 m. veikė parapinė mokykla. Žemaičių vyskupas Juozapas Arnulfas Giedraitis ir jo brolis Martynas 1809 m. pastatė dabartinę mūrinę bažnyčią. Pagal vyskupo valią po mirties (1838 m.) jo širdis įmūryta presbiterijos sienoje, o zakristijoje kabo fundatoriaus portretas. Nors visos šios datos giedraitiškiams puikiai žinomos, tačiau į šventę susirinkusiems svečiams buvo visai įdomu sužinoti daug įdomių faktų apie bažnyčią. Baigdama paskaitą istorikė sakė norinti tikėti, kad ir toliau giedraitiškiams bažnyčia išliks tokiu pat traukos centru, kokiu buvo visus tuos metus. O kaip įrodymą to, kad žmonėms bažnyčia iš tiesų labai reikalinga, po šv. Mišių giedraitiškiai bažnyčiai aukojo aukas ir dovanojo viską, ką per šią vasarą kas užaugino ar pagamino: duoną, vaisius, rugius, sūrius… Ir specialiai iškilmingai pirmosios Giedraičių Šv. apaštalo Baltramiejaus bažnyčios pastatymo progai paminėti Alantos krašto skulptoriaus Juozo Kanapecko sukurtą ir Giedraičių bendruomenės žmonių lėšomis nupirktą bei bažnyčiai padovanotą koplytstulpį, kurį po šv. Mišių šventino Kaišiadorių vyskupas J. Matulaitis. Po bažnytinių iškilmių giedraitiškius gražaus jubiliejaus proga sveikino Molėtų rajono meras Algimantas Žiukas, Giedraičių bendruomenės centro pirmininkas A. Cegelis, JAV ambasadorė Anne E. Derse, profesorė Kazimiera Danutė Prunskienė… O renginio pabaigoje klausytasi Violetos Zutkuvienės vadovaujamo ansamblio atliekamų dainų.
 
Nuotraukos iš leidinio „Kaišiadorių vyskupija ir jos sakralinis paveldas“, Vilnius: „Savastis“, 2006, p. 216–219.
 
Nuotraukose:
 
1. Giedraičių Šv. apaštalo Baltramiejaus bažnyčia
2. Bažnyčios fundatorius Žemaičių vyskupas Juozapas Arnulfas Giedraitis
3. „Trakų Švč. Mergelės Marijos“ paveikslas, šoniniame Giedraičių bažnyčios altoriuje
patalpintas XVII–XVIII a.
4. Kalba habil. dr. A. Prašmantaitė
 
Voruta. – 2010, rug. 4, nr. 17 (707), p. 6.

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra