„Gerosios žinios pakviesti“

Autorius: Data: 2018-12-12 , 11:16 Spausdinti

„Gerosios žinios pakviesti“

Kun. Mozė Mitkevičius Romoje

 

2018 m. gruodžio 19 d. 17 val. Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos  vyks renginys „Gerosios žinios pakviesti“, kuriame dalyvaus kunigas Mozė Mitkevičius, broliai pranciškonai ir menotyrininkė dr. Skirmantė Smilingytė-Žeimienė. Susitikimo metu bus pristatyta paroda „Besimeldžiantis abrozdėlių pasaulis“, kurioje eksponuojami XIX–XX a. religiniai paveikslėliai iš kunigo M. Mitkevičiaus rinkinio. Renginį moderuos menotyrininkė dr. Neringa Markauskaitė.

Abrozdėlius rinkti Mozė Mitkevičius pradėjo dar prieš tapdamas seminaristu, jų kolekcija pagausėja po kiekvienos parodos. Rinkinio pagrindą sudaro žmonių sunešti, dovanoti paveikslėliai, o kolekcija prasidėjo nuo kunigui Mozei padovanoto jo mokytojo vienuolio pranciškono Juliaus Sasnausko abrozdėlio. Vieni iš seniausių parodos abrozdėlių datuojami 1860–1890 metais.
Religiniai paveikslėliai – ne tik maldingumo srities objektas, jie atspindinti vieno ar kito laiko aktualijas.

Abrozdėliai – smulkieji spaudinėliai, mažosios grafikos darbeliai. Tai atvirukų pirmtakai. Jie iki šiol „gyvena“ maldaknygėse kaip skirtukai (žymekliai), puošmenos ar papildomų maldų „laikmenos“. Tokio paveikslėlio paskirtis – asmeninė maldos preliudija. Tačiau nemažai jų mena ir labai asmeninius įvykius, nes buvo dovanoti Pirmosios Komunijos dieną, didžiųjų katalikiškų ir asmeninių švenčių progomis. Seniausios žinios apie abrozdėlius susijusios su Kalėdomis ir Naujaisiais metais. XIV amžiaus pirmoje pusėje vokiečių vienuolės sukūrė sveikinimo paveikslėlius su kūdikėliu Jėzumi. Tačiau labiausiai jie išpopuliarėjo XIX amžiuje, kai atsirado galimybė spausdinti didelius jų tiražus.

Ekspozicija veikia 2018 m. gruodžio 14 – 2019 sausio 7 d.

 

Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos inf.

Katalikų kunigai Lietuvos mokslų akademija (LMA) Naujienos VilniusPost Your Comments

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra