Geologiniai ir grunto tyrimai – ką reikėtų žinoti?

Autorius: Data: 2019-11-26 , 06:00 Spausdinti

Geologiniai ir grunto tyrimai – ką reikėtų žinoti?

PR

Geologiniai tyrimai padeda įvertinti geologinius procesus, reiškinius bei jų aktyvumą ir keliamas grėsmes statiniui. Kitaip tariant, profesionalūs geologai atskleidžia po planuojamu statiniu esančio grunto parametrus. Tačiau net ir žinant šių tyrimų paskirtį, kyla nemažai klausimų: Kokią naudą suteikia geologiniai tyrimai? Kokia jų svarba? Kokios problemos gali kilti šių tyrimų neatlikus? Tai ir dar daugiau atskleidžia Klaipėdos statybos kompanijos vadovas Ričardas Petrikauskas.

Pirmiausia norėtųsi susipažinti su šio proceso esme – ką reiškia grunto ir geologiniai tyrimai?

Tai Lietuvos Respublikos teisės aktais reglamentuotas procesas, kuris suteikia visą reikalingą informaciją apie  pastato pagrindo, požeminės terpės ir visos šalia esančios aplinkos žemės gelmių sandarą, geologinius procesus ir kitus statiniui projektuoti reikalingus gruntų ir uolienų parametrus.

Kai yra atlikti geologiniai tyrimai, juos atlikusi įmonė parengia išsamią ataskaitą – privalomą dokumentą – kuri naudojama projektuojant statinio pamatus ar kitus specifinius objektus, pavyzdžiui, gręžinius, lietaus ar vietines nuotekų sistemas ir pan.

Kaip žinoti, ar planuojamam statiniui reikalingi grunto ir geologiniai tyrimai?

Visa tyrimo eiga atliekama vadovaujantis Statybos techniniu reglamentu STR 1.04.02: 2011 „Inžineriniai geologiniai ir geotechniniai tyrimai“, tačiau šių tyrimų atlikti prieš kiekvieno pastato (objekto) statybas tikrai nereikia.  Pavyzdžiui, geologiniai tyrimai nėra būtini gyvenamųjų namų statyboms (iki 80 m2). Tačiau itin griežtai reikalaujama atlikti tyrimus karstinėse Lietuvos vietovėse (Pasvalyje ir Biržuose), kuriose vyksta specifiniai geologiniai procesai. Atliekant tyrimus šioje vietoje būtina laikytis papildomų reikalavimų ir vadovautis Techniniu reglamentu STR 1.04.03:2012 „Inžineriniai geologiniai ir geotechniniai tyrimai šiaurės Lietuvos karstiniame rajone“.

Kaip atliekami geologiniai tyrimai?

Geologinių tyrimų metu tiriami įvairūs gamtiniai ir antropogeniniai reiškiniai, darantys įtaką statinio pastovumui. Norėtųsi atkreipti dėmesį, kad grunto ir geologinių tyrimų pobūdis stipriai priklauso nuo vietos sąlygų sudėtingumo bei statinio paskirties. Pavyzdžiui, atliekant individualiems gyvenamiesiems namams statyti reikalingus geologinius tyrimus, turi būti įvykdyti atitinkami darbai: gręžinių gręžimas (geologinei sandarai nustatyti), statinis zondavimas (statybvietės geotechninėms ir geoekologinėms savybėms apskaičiuoti), dinaminis zondavimas (gruntų savybėms virš ir po gruntiniu vandeniu nustatyti) bei vandens slėgio matavimas.

Atskiri darbai numatomi tuomet, kai atliekami civilinių ir pramonės pastatų inžineriniai geologiniai tyrimai, linijinių infrastruktūros statinių geologiniai tyrimai, restauruojamų bei renovuojamų namų grunto tyrimai ir pan.

Kiek laiko atliekami geologiniai tyrimai?

Paprastai tyrimo atlikimo standartas yra apie 3 mėnesiai, tačiau norėtųsi pažymėti, kad terminas kiekvienu atveju gali būti skirtingas. Todėl geriausia kreiptis į įmonę ir sudaryti darbų atlikimo sutartį, kad planuoti darbai būtų įgyvendinti laikantis visų numatytų terminų ir susitarimų.

Kiek kainuoja geologiniai tyrimai?

Konkrečiai nurodyti, kiek kainuoja atlikti geologinius tyrimus, sudėtinga. Kiekviena įmonė, kiekvienas specialistas kainas skaičiuoja individualiai, atsižvelgdamas į darbų užimtumą, tiriamos žemės teritorijos (sklypo) lokaciją, tyrimų taškų skaičių ir kitus veiksnius. Visuomet geriausia kreiptis į įmonę ir sužinoti tikslią kainą bei tyrimo atlikimo terminus. Galiu patikinti, kad Klaipėdos statybos kompanija visuomet stengiasi per 1 dieną nuo kliento gautos užklausos pateikti atsakymą.

Ar tiesa, kad tinkamai atlikti geologiniai tyrimai sumažina pamatų įrengimo kainą?

Taip. Galima ne tik sutaupyti iki 20 procentų lėšų įrenginėjant pamatus, bet ir gauti 100 proc. garantijas, jog pamatai bus kokybiški. Tad geologinių tyrimų nauda išties yra įvairiapusė.

Klaipėdos statybos kompanijos vadovas padrąsino kilus klausimams, prireikus konsultacijų ar norint užsakyti geologinius tyrimus, kreiptis į jo komandą, kuri operatyviai, kokybiškai ir profesionaliai įgyvendins visas reikalingas užduotis.

https://www.kskompanija.lt/grunto-ir-geologiniai-tyrimai/

Reklama/SkelbimaiKomentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra