Gegužės mėnesio įvykių mozaika

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

ES Regionų Komitete (toliau – RK), jo organizuotose konferencijose buvo svarstyta daug apskritims ir savivaldybėms aktualių klausimų. Kadangi RK šįmet švenčia savo 15-os metų jubiliejų, buvo apibrėžtas tolesnis jo veiklos kelias, misija, vizija, santykiai su kitomis ES institucijomis, toliau nagrinėta svarbiausia RK tema – subsidiarumo kontrolė bei jo įtvirtinimas politiniame gyvenime. Dažnai diskutuota migracijos, lyčių lygybių, tautinių mažumų klausimais.

Taip išėjo, kad grįžtant iš Briuselio iki Kopenhagos, kartu skridome su Lenkijos delegacijos RK nariu, Gdynės savivaldybės tarybos vadovu dr. Stanislaw Szwabski. Jis labai gražiai kalbėjo apie Kauną, kuriame dažnai lankosi, santykius su Kauno mokslininkais iš KTU, su kuriais sprendžia įvairias problemas ir džiaugėsi, kad gegužę aplankys Vilnių, brangų abiem tautoms miestą. Keitėmės atvirai įvairiomis abiejose tautose diskutuojančiomis temomis. Kadangi tai vyko Lietuvos ir Lenkijos parlamentarų asamblėjos Vilniuje išvakarėse, pasakiau, kad būtų gerai, jei ir asamblėjoje atvirai būtų išsakomi skauduliai, jaudinantys abi tautas ir gauti oficialūs atsakymai, nes vieša žiniasklaidoje sukelta opinija, kai padėtis vertinama gandais, o ne objektyvia informacija, aplenkia tikrovę.
 
Labai gerai, kad šios asamblėjos darbą platokai nušvietė laikraštis „VORUTA“ (2008-05-23, nr. 10). Malonu, kad minėtoje asamblėjoje atvirai ir buvo kalbama. Gal dėl to, pirmą kartą per 15-ka metų nebuvo priimta bendra rezoliucija, nes abi pusės turėjo svarių argumentų. Labai išsamų pranešimą padarė Lietuvos Respublikos URM sekretorius Žygimantas Pavilionis. Tai gairės, kurios svarbios abiems tautoms.
Kaip visada atvirai kalbėjo Seimo narys Gintaras Songaila, pažymėjęs, kad proporcingai gana gausi Lietuvos lenkų tautinė mažuma Lietuvoje turi su niekuo pasaulyje nesulyginamas teises ir galimybes, nors Lenkijos viešojoje erdvėje fonas sudarytas visai priešingas. Šią tezę jis parėmė neginčijamais faktais ir skaičiais.
Jaudinanti buvo Lenkijos lietuvių bendruomenės valdybos pirmininkės Irenos Gasperavičiūtės kalba. Ją autentišką reiktų atspausdinti Lietuvos lenkų skaitomuose laikraščiuose.
Seimo nario Edmundo Pupinio pasisakymą papildyčiau tuo, kad išsiplėtusiuose miestuose, ypač Vilniuje, išaugusiame nuo pokario tris kartus, daug žemių buvo panaudota visuomenės reikmėms, mokyklų, vaikų darželių, prekybos, kultūros objektų statybai, gyvenamųjų namų kvartalams, gatvėms, kitos inžinerinės infrastruktūros plėtrai ir kt. Aišku, kad užstatytų žemių negražinsi, bet visi savininkai, savo nuožiūra, turi galimybę gauti įvairias kompensacijas, tame tarpe ir žemės sklypus kitose vietose. Ir čia veikia bendri įstatymai visiems, nepriklausomai nuo tautybės.
Manyčiau, kad visi pranešimai, padaryti asamblėjoje turėtų būti pateikti be komentarų, autentiški plačiajai Lietuvos visuomenei, kad Rytų Lietuvos problemos būtų suprantamos visiems.
Mėnesio viduryje išrinkome Lietuvos Respublikos Prezidentą – Dalią GRYBAUSKAITĘ. Jos tiesumą, reiklumą, netuščiažodžiavimą aukštai vertina ir Briuselyje. Mums, Lietuvos gyventojams, valstybei, jos kaip Lietuvos vadovės įvaizdis ir autoritetas ES šalyse, politiniuose sluoksniuose labai naudingas. Gimusi ir augusi Vilniuje puikiai suvokia Rytų Lietuvos problemas. Dirbdama Algirdo Brazausko Vyriausybės Finansų ministre, ji daug prisidėjo, kad būtų gerinamos mokymo sąlygos Vilniaus krašte. Ją galima vadinti Eitminiškių, Verdenės vidurinių, Gedimino gimnazijos Nemenčinėje krikštamote.
Manau, kad svarbus įvykis Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) organizuotas suvažiavimas, surengtas Kaune, šio miesto dienų proga. Visų savivaldybių delegatai, dalyvavę suvažiavime ne tik įvertino atliktą darbą, numatė tolesnio darbo gaires, papildė naujai LSA vadovybę, bet taip pat susipažino su miestu, apsilankė Rotušėje, išklausė jo istoriją, bei reikšmę Lietuvai tarpukario laikotarpyje, kai Kaunas buvo Lietuvos Respublikos laikinoji sostinė.
Šį mėnesį buvo daug meno, kultūrinių renginių ES taip pat Lietuvos mastu. Bet man įsiminė Lietuvių švietimo draugijos „Rytas“, Švietimo ir mokslo ministerijos, Vilniaus apskrities viršininko administracijos Vilniaus rajono Juodšilių „Šilo“ gimnazijoje organizuota Vilniaus rajono mokinių menų šventė „Vilniaus jovarai“. Su kokiu entuziazmu ir šypsenomis gerai įrengtoje scenoje savo kūrybinius sugebėjimus rodė daugelio mokyklų mažieji ir vyresni moksleiviai. Vieni koncertavo, kiti stebėjo, jaudinosi, plojo atlikėjams. Sėdint tarp žiūrovų, aplink girdėjosi vertinimai lietuvių, lenkų, rusų kalbomis. Juos jungė meilė dainai, šokiui, turiningam laisvalaikio praleidimui. Tai rajone neeilinis įvykis. Tarp svečių buvo Švietimo ir mokslo ministerijos, Vilniaus apskrities viršininko administracijos aukšti pareigūnai, deja, nepastebėjau Vilniaus rajono savivaldybės vadovų. Tiesa, iki pietų vyko rajono savivaldybės tarybos posėdis, tačiau tiek atidarant šventę, juolab jai vykstant ir baigiantis, aptariant rezultatus, ne tik galėjo, bet ir turėjo dalyvauti bent vienas iš jų. Juk, esant šiandien susiformavusiai tokiai daugumai rajono savivaldybės taryboje nieko nelemia vieno ar kito vadovo nebuvimas posėdyje. Nesinori daryti kategoriškų išvadų, bet prieš tris metus, kai Vilniaus apskrities viršininko administracija organizavo šventę Nemenčinėje, kur dalyvavo visų savivaldybių apskrityje geriausi meno kolektyvai, našlaičiais liko tik Šalčininkų ir Vilniaus rajonų saviveiklininkai, nesulaukę savivaldybės vadovų. Matyt, geriausiai į tai galėtų atsakyti jie patys.
Vieni rinkimai baigėsi, kitų – kampanija tęsiasi. Nors ji vangi, bet labai svarbi. Nuo mūsų priklausys, kas atstovaus mūsų interesams Europos Sąjungos parlamente. Partiniuose sąrašuose puokštė įvairių kandidatų. Geriausi ne visada daug kalbantys ir matomi. Būkime aktyvūs, rinkime tuos, kuriais pasitikime.

Voruta. – 2009, birž. 6, nr. 11 (677), p. 1, 3.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra