Gedulo ir vilties dieną įprasmins Jaroslavo Cechanovičiaus kūrinio premjera

Autorius: Data: 2015-06-10 , 13:36 Spausdinti

Birželio 14-ąją Lietuvos žmonės mini Gedulo ir vilties dieną – svarbią ir skaudžią šalies istorijos datą, primenančią 1941-ųjų birželio 14 dieną, kai buvo pradėti masiniai mūsų tautos trėmimai į Sibirą. Sostinės Šv. Jonų bažnyčioje 16 val. prasidėsiančio koncerto metu skambės gražiausi lietuvių kompozitorių kūriniai. Renginį vainikuos šalyje gerai žinomo muziko, kompozitoriaus Jaroslavo Cechanovičiaus kūrinio „Requiem laisvės gynėjams” pasaulinė premjera, kuriai dalį teksto parašė žurnalistė, poetė, politikė Dalia Teišerskytė.

Koncerto programą sudarančią lietuvių autorių kūrybą atliks ne tik patyrę šalies atlikėjai, bet ir jaunosios kartos muzikantai. Giedriaus Svilainio „Čiūčia liūlia“ dainuos Vilniaus chorinio dainavimo mokyklos „Liepaitės“ merginų choras, kartu su solistėmis Gintare Šėmyte (fleita), Milda Mačiulaityte (vokalas) ir Goda Kvarinskaite (vokalas). Balio Dvariono „Valsą” su Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos simfoniniu orkestru (meno vadovas ir dirigentas Martynas Staškus)  atliks arfistė Liucilė Vilimaitė, Juozo Gruodžio „Uljonai“ su orkestru dainuos solistė, sopranas Ieva Juozapaitytė, užimsianti ir koncerto vedėjos pareigas. Eduardo Balsio „Už aukštųjų kalnelių” atliks baritonas Deividas Staponkus ir Valstybinis choras „Vilnius” (dirigentas Artūras Dambrauskas). Šis kolektyvas kartu su solistu, bosu Vladu Bagdonu taip pat atliks puikiai žinomą Stasio Šimkaus dainą „Kur bakūžė samanota“ (aranž. V. Bagdonas), skambės ir Vaclovo Augustino “Mykolo Kleopo Oginskio Priesakai sūnui”.

„Žmogus, kuris nežino savo tautos praeities, jos didvyrių, savo tėvų ir protėvių istorijos, niekada nebus savo krašto patriotas ar gynėjas… Aš labai norėčiau, kad jauni žmonės didžiuotųsi savo valstybe ir nebėgtų iš jos”, – mintimis apie šios datos svarbą ir jaunų žmonių santykį su istorija dalijasi D. Teišerskytė, kurios eilės koncerto metu kvies prisiminti ir apmąstyti daugelio šalies šeimų gyvenimą palietusią tremties tragediją.

J. Cechanovičius – kompozitorius, Šiaulių miesto bigbendo meno vadovas ir dirigentas, apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai” Karininko Kryžiumi. Jo kūryba gerai žinoma, nuolatos įtraukiama į dainų švenčių repertuarą, atliekama profesionaliausių šalies atlikėjų. Būtent jo sukomponuotas „Requiem laisvės gynėjams”, VšĮ „Vilniaus renginiai“ vadovės, solistės, soprano  partiją premjeriniame kūrinyje dainuosiančios Martos Lukošiūtės teigimu, ir bus pagrindinis renginio akcentas. Kartu su ja premjerinę kompoziciją atliks Valstybinis choras „Vilnius”, merginų choras „Liepaitės”, M. K. Čiurlionio menų mokyklos simfoninis orkestras.

„Pagrindinė kūrinio mintis – niekada neužmiršti tų, kurie dėl laisvės, dėl tėvynės paaukojo brangiausią, ką turi žmogus – gyvybę”, – sako kompozitorius J. Cechanovičius. Jo teigimu, „Requiem laisvės gynėjams” parašytas paprasta, nesudėtinga muzikine kalba, suprantama kiekvienam klausytojui, vengta sudėtingų, ne visiems suprantamų muzikos išraiškos priemonių. Kūrinio nuoširdumą, muzikinės kalbos natūralumą ir suprantamumą pabrėžia ir dirigentas Martynas Staškus, rengiantis opuso premjerą. Kūrinio pagrindas – lotyniškas bažnytinis tekstas, kurį papildo D. Teišerskytės sukurti žodžiai. „Kadangi pati esu išgyvenusi daug panašių netekčių, man svarbiausia buvo noras atkreipti dėmesį į Motinų, praradusių savo vaikus, skausmą”, – pasakodama apie tai, ką siekė išryškinti savojoje teksto dalyje, teigė D. Teišerskytė.

„Svarbiausia – gedint turėti viltį”, – teigia dirigentas M. Staškus. Šios vilties muzikoje pasisemti ir kviečia koncertas Gedulo ir vilties dienai paminėti Šv. Jonų bažnyčioje, padovanosiantis Lietuvai dar vieną naują profesionaliosios muzikos kūrinį.

Įėjimas į koncertą nemokamas

Renginį organizuoja VšĮ „Vilniaus renginiai“, projekto vadovė Alisa Gaižauskaitė

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija

Projektą remia ir koncertą filmuoja LRT

Rengėjų informacija

Lietuva , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra