Gedimino pilies bokšte iškilmingai iškelta trispalvė

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Vilniečiai ir sostinės svečiai tradiciškai pirmąją Naujųjų metų dieną pagerbė Lietuvos savanorių žygdarbį – 1919 metų sausio 1 dieną pirmą kartą virš Gedimino kalno buvo iškelta lietuviška trispalvė. Penktadienį, 2010 m. sausio 1 d., minint Lietuvos vėliavos dieną, Gedimino pilies bokšte buvo iškelta Lietuvos vėliava, bokšte plevėsuosianti naujaisiais metais.
 
Žiūrėkite reportažą.
 
Iškilminga trispalvės pakeitimo ceremonija prasidėjo vidurdienį Katedros aikštėje. Nuo čia vėliavos grupė žygiavo į Gedimino kalną.
 
Sveikindama iškilmingo renginio dalyvius Seimo pirmininkė Irena Degutienė pažymėjo, kad prieš devyniasdešimt vienerius metus čia pirmą kartą suplevėsavusi Lietuvos vėliava tikru mūsų tautos gyvenimo veidrodžiu.
 
„Kiek kartų mus ištiko nelaimė, tiek kartų mūsų vėliava buvo plėšoma ir niekinama. Kiek kartų istorinis teisingumas grąžino mums tiesos ir laisvės viltį, tiek kartų tos vilties išraiška tapo trispalvė. Paskutinį kartą tokio tapsmo liudininkais buvome 1988-aisiais, švęsdami tautinį atgimimą“, – sakė I. Degutienė.
 
Ji pabrėžė, kad šiandien esame pripratę prie savo vėliavos kaip prie savaime suprantamo dalyko – savo kalbos, savo tėvynės.
 
„Atrodo, jie buvo per amžius, yra šiandien, bus ateityje, ir kitaip negali būti. Tačiau tas vertybes, ir Trispalvę taip pat, būtina saugoti, jausti širdimi ir perduoti iš kartos į kartą jų buvimą. Ir ne kaip oficialų valstybės simbolį, o kaip savo tautinės dvasios, tiesiog savo dvasios pilnatvės dalį, – sakė I. Degutienė. – Tad nenuvertinkime jos, nebūkime abejingi. Tegu ji ir toliau plevėsuoja ir kartu su mumis prisimena iškiliausias istorines datas; kartu su mumis, perrišta juodu kaspinu, prisimena skaudžiausias patirtis; ir tegu šėlsta su tūkstančiais sporto aistruolių, švenčiančių Lietuvos pergales.“
 
Seimo pirmininkė palinkėjo, kad Gedimino pilies bokšte plevėsuojanti ir iš tolo matoma Trispalvė reikštų visos tautos žvilgsnį, atgręžtą į tėvynę, į jos istoriją, dabartį ir ateitį.
 
Vėliavos pagerbimo tradicija siejama su sostinę gynusio Lietuvos savanorių būrio, kuriam vadovavo karo komendantas Kazys Škirpa, trispalvės iškėlimu Vilniaus Gedimino pilies bokšte 1919 metų sausio 1 dieną.
 
Pasak to meto liudytojų, dešimt Lietuvos vėliavą iškėlusių savanorių – karininkas K. Škirpa, karo valdininkai Jonas Nistelis ir Petras Gužas, kareiviai Albinas Rauba, Romualdas Marcalis, Pranas Plauska, Jonas Norvila, Mikas Slyvauskas, Vincas Steponavičius ir Stasys Butkus – pagerbė ją šautuvų salvėmis, sugiedojo Lietuvos himną ir pasibučiavo.
 
1919 metų sausio 6 dieną į sostinę įsiveržę bolševikai nuo lietuviškos trispalvės nuplėšė geltoną ir žalią spalvas, palikę tik raudoną.
 
Antrąkart Lietuvos trispalvė suplevėsavo 1920-ųjų rugpjūčio 26 dieną, į Vilnių sugrįžus Lietuvos kariuomenei. Tų pačių metų spalio 9 d. želigovskininkai, užgrobę Lietuvos sostinę, lietuvišką trispalvę nuplėšė.
 
Po ilgų nelaisvės dešimtmečių 1988 metų spalio 7 dieną virš Gedimino bokšto iškelta Lietuvos trispalvė dabar plevėsuoja visą laiką.
 
Prisiminti pirmąjį trispalvės iškėlimą jau tapo tradicija. Kasmet sausio 1-ąją ant Gedimino kalno rengiamos iškilmingos vėliavos pakeitimo ceremonijos
 
R. Jurgaičio nuotr.
 
www.lrytas.lt
 
Nuotraukose: Prisiminti pirmąjį trispalvės iškėlimą tapo tradicija

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra