Garbingai kovai dėl tautos laisvės – 145 metai

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Gegužės 8 d. 16 val. Lietuvos nacionaliniame muziejuje, Arsenalo g. 1, 16 val. atidaroma paroda „1863 m. sukilimas Lietuvoje“, skirta 145 sukilimo metinėms paminėti. Spaudos konferencija 15 val.
1863 m. sukilimas – reikšmingas lietuvių tautinio sąjūdžio įvykis. Miestuose vyko politinės patriotinės manifestacijos, kurių dalyviai skelbė krašto išsivadavimo ir valstybingumo atkūrimo šūkius, o valstiečių nepasitenkinimas baudžiavos panaikinimo sąlygomis dar labiau didino įtampą. Tai skatino rengtis sukilimui. Sąjūdžių dalyviai nevienodai įsivaizdavo atkurtos valstybės ateitį, rėmėsi skirtingais visuomenės sluoksniais.
Ginkluotas sukilimas prasidėjo 1863 m. sausį Lenkijoje. Netrukus Kosto Kalinausko vadovaujama grupuotė  paskelbė jo pradžią Lietuvoje. Prie sukilėlių jungėsi visų luomų žmonės.
Sukilimo malšinimui vadovavo naujuoju Vilniaus generalgubernatoriumi paskirtas Michailas Muravjovas. Reguliarios kariuomenės pajėgos, suėmimai, trėmimai į katorgą, mirties bausmių vykdymas pasiekė tikslą. Pralaimėtas sukilimas sudavė skaudų smūgį. Žlugo viltys ginklu išsivaduoti iš užkariautojų priespaudos, prasidėjo ilgai trukęs Lietuvos rusinimas: katalikiškų bažnyčių uždarinėjimai, 1864 m. įvestas lietuviškos spaudos draudimas. Tačiau sukilimas paspartino baudžiavos likvidavimą krašte ir davė naują postūmį nacionaliniam sąmonėjimui ir nacionalinio išsivadavimo judėjimui.
Parodoje eksponuojami asmeniniai sukilimo dalyvių daiktai , rankdarbiai, sukilėlių būrio vėliavėlė .
Pirmą kartą pristatomi 1989 m. Vilniaus Šv. Pranciškaus Asyžiečio bažnyčioje surasti paslėpti sukilimo dokumentai iš slapto sukilėlių archyvo. Taip pat parodoje pateikiami eksponatai iš Lietuvos valstybės istorijos archyve saugomo grafo M. Muravjovo muziejaus (veikusio Vilniuje nuo 1898 iki 1915 m.), kuris kaupė dokumentinę ir daiktinę medžiagą apie sukilimą ir jo nuslopinimą. Kitų šio archyvo fondų medžiga – sukilėlių sekimo ir tardymo bylos, raportai apie bausmes sukilėliams ir kita. Parodoje pamatysime sukilėlių fotografijas ir portretus iš Šiaulių „Aušros“ bei Telšių „Alkos“muziejų, Kelmės krašto muziejuje saugomą unikalią 1863 m. bažnytinę vėliavą.
Parodos partneris – Lietuvos valstybės istorijos archyvas

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra