Gandrus palydint

Autorius: Data: 2011-08-23 , 09:19 Spausdinti

Rugpjūčio 24 d. – gandrų išskridimo diena arba Šv. Baltramiejaus šventė. Šią dieną lietuviai nuo seno išlydėdavo gandrus, išskrendančius žiemoti į šiltuosius kraštus. 2011 m. rugpjūčio 25 d. Rambyno regioniniame parke vyks renginys „Paskutiniai gandro pavakariai“.

Gandras skirtingose lietuvių tarmėse dar vadinamas gužučiu, busilu (slaviškas skolinys), starkumi. Po žiemos parskridę gandrai praneša apie pavasarį, o vasaros pabaigoje ruošdamiesi pakelti sparnus tolimon kelionėn – artėjantį rudeniui. Šeimininkės išskrendantiems gandrams tarsi padovanodavo pavakarius. Kadangi nuo šiol dienos pradeda trumpėti, pavakarių žmonės nebevalgydavo. Apytikriai šiuo metu kaimuose buvo kerpamos avys. Piemenys jau nebeganydavo gyvulių, jie vaikštinėjo laisvi, nes nebebuvo ko sutrypti, apgraužti, nes visas derlius nuimtas.

Šią dieną merginos burdavo savo ateitį, iškasdamos duobutę nupjautuose laukuose. Buvo tikima, kad jei po dienos duobutėje voras tinklą nuaus – mergina ištekės už turtuolio, o jei skruzdėlytė duobutėje ropinės – už vargšo.

Į Lietuvą atėjus krikščionybei, ši šventė sutapatinta su Baltramiejaus varduvėmis. Šv. Baltramiejus gyveno I a. jis buvo vienas iš dvylikos apaštalų. Kaip ir kiti apaštalai, jis krikštydavo žmones, atversdamas į krikščionišką tikėjimą. Šv. Baltramiejus laikomas amatininkų ir kailiadirbių globėju. Jis vaizduojamas su peiliu rankoje, persimetęs per petį odą.

Kaip pasakojo Rambyno regioninio parko kultūrologė Giedrė Skipitienė, nuo Šv. Baltramiejaus jau neduodavo šeimai ir samdiniams pavakarių. Liaudyje buvo paplitę ir oro spėjimai: jei per Šv. Baltramiejų lyja, šlapias bus ir ruduo. Jei šią dieną gandras snape neša lizdui taisyti velėną – bus lietaus, jei šakelę – gresia vėtra. Senbernius ir vienišius neretai pajuokdavo – „vaikšto kaip gandras po Baltramiejaus“, mat po Šv. Baltramiejaus Lietuvoje likdavo tik vieniši sužeisti, nepajėgę išskristi su kitais gandrais.

Rambyno regioninis parkas garsėja Bitėnų kaimo baltųjų gandrų kolonija. Tai vietinių gyventojų ir atvykstančių turistų pamėgtas gamtos fenomenas. Gandrų kolonija kasmet įsikuria vaizdingame pušynėlyje ant Nemuno upės kranto Bitėnų kaime. Kasmet čia būna užimta apie 18 lizdų, nors lizdaviečių yra net 23. Gandrų kolonija rasti nesudėtinga. Nuo pagrindinės sankryžos Bitėnų kaime yra nuoroda, netoli gandrų kolonijos įrengta nuotolinė gandrų stebykla, automobilių pastatymo vieta ir informacinis stendas.

Nuotraukoje: Baltasis gandras

www.vstt.lt

Parkai , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra