Gamtotvarkos darbai Šakeliškės pievose

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Įgyvendinant projektą „Saugomų teritorijų tvarkymas (I etapas)“, Sirvėtos regionininiam parkui priskirtoje teritorijoje vykdomi pirmieji Šakeliškės pievų gamtotvarkos plano darbai. Gamtotvarkos plano tikslas  – palaikyti Europos Bendrijos svarbos buveinių tipų (melvenynų, eutrofinių aukštųjų žolynų, tarpinių pelkių ir liūnų, šarmingų žemapelkių, pelkėtų lapuočių miškų bei kitų) ir žvilgančiosios riestūnės (tokia samana) populiacijos apsaugos būklę.
 
Siekiant sudaryti palankią būklę ir veiksmingai apsaugoti Europos Bendrijos svarbos rūšių populiacijas ir buveines, svarbu tiksliai žinoti kiekvienos rūšies ekologines ypatybes. Ypač svarbios yra „NATURA 2 000“ šlapžemės. Viena iš tokių – Šakeliškės pievos. Šlapžemės pasižymi gausia biologine įvairove. Kai kurios pelkinių augalų ir gyvūnų rūšys – ypač retos. Jos įrašytos į Raudonąją knygą. Pelkės slepia ir dar neatrastas rūšis.
 
Šakeliškės pievos yra Ignalinos rajono teritorijoje ir saugomos kaip Dysnos valstybinio hidrografinio draustinio dalis. Šakeliškės pievos atitinka gamtinių buveinių apsaugai svarbių teritorijų atrankos kriterijus. Buveinių komplekse yra susiformavusi 3 tipų augalija: miškai, pelkės ir pievos. Vyrauja hidrofilinė (drėgmę mėgstanti) augalija. Tai lemia sudėtingas teritorijos reljefas, kuriam būdingi gana dažni pažemėjimai ir įlankos Dysnos upės slėnyje bei upės potvyniai.
 
Teritorijoje aptinkama viena Buveinių direktyvos II priedo augalų rūšis – žvilgančioji riestūnė (Hamatocaulis vernicosus). Floros sudėtyje dideliuose plotuose vyrauja viksvuolinių šeimos rūšys. Tai lemia ekstremalios augimviečių sąlygos, būtent drėgmės perteklius.
 
Pagrindinės grėsmės teritorijos vertybėms yra šios: atviro tipo buveinių užaugimas dėl jose nevykdomos ūkinės veiklos; teritorijoje gyvenančių bebrų įrengtos patvankos, trikdančios buveinių hidrologinį režimą; pievose pradeda augti krūmai, kinta augalija.
 
Pagal patvirtintą gamtotvarkos darbų planą Sirvėtos regioninio parko direkcija koordinuoja, o UAB ,,Dagesta“ atlieka sumedėjusios augalijos (menkaverčių medžių ir krūmų) iškirtimą ir išvežimą 18,62 ha valstybinėje žemėje. Norint palaikyti atviras buveines, būtinas pievų ir pelkių šienavimas pievų bei to šieno išvežimas. Darbai atliekami sezoniškai, nepažeidžiant dirvožemio dangos.
 
Sirvėtos regioninio parko direkcija yra atsakinga už Europos Bendrijos svarbos gamtinių buveinių ir rūšių palankios būklės užtikrinimą Šakeliškės pievose ir saugomų gamtos objektų priežiūrą. Vėliau peržiūros ataskaita teikiama Valstybinei saugomų teritorijų tarnybai prie Aplinkos ministerijos. Gamtotvarkos planas periodiškai peržiūrimas, atsižvelgiant į realų gamtotvarkos priemonių poveikį, atsiradusius naujus veiksnius, įvertinus plano įgyvendinimo rezultatus ir efektyvumą bei tolesnį darbų tęstinumą.
 
www.vstt.lt

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra