Gamtotvarkiniai darbai Kulalių riedulyne

Autorius: Data: 2011-03-28, 09:14 Spausdinti

Salantų regioniniame parke esančioje „Natura 2000“ teritorijoje – Kulalių riedulyje toliau tęsiami gamtotvarkiniai darbai.

Įgyvendinant ES struktūrinių fondų ir LR valstybės biudžeto lėšomis finansuojamą projektą „Saugomų teritorijų tvarkymas (I etapas)“ praėjusiais metais buvo sutvarkyta 22 ha teritorijos: iškirsta sumedėjusi augalija, nušienautos atžalos. Šiemet planuojama sutvarkyti dar 23 ha riedulyno.

Skuodo rajone Šauklių kraštovaizdžio draustinyje esantis Kulalių riedulynas – pirmas pagal dydį Lietuvoje. Šioje teritorijoje yra išlikusi ir buvusi akmenų sprogdykla, kuomet vykstant melioracijos darbams iš aplinkinių laukų buvo vežami surinkti stambūs akmenys, sprogdinami ir ruošiami skaldos gamybai. Nuo tada išlikę nesusprogdinti įvairių dydžių, raštų ir formų rieduliai yra sukrauti į šešias, 100 m ilgio eiles ir užima 0,5 ha plotą. Dabar Kulalių skaldyklos akmenynas – valstybės  saugomas geologinis gamtos paveldo objektas.

Kulalių riedulynas buvo įtrauktas į ekologinį „Natura 2000“ teritorijų tinklą, kaip buveinių apsaugai svarbi teritorija, mat čia aptinkamos ypač vertingos visos Europos mastu viržynų, kadagynų, melvenynų ir rūšių turtingų briedgaurynų augalų buveinės. Kiekvienai minėtai gamtinei buveinei yra būdinga savita struktūra ir augalų rūšinė sudėtis. Todėl nenuotabu, jog Kulalių riedulynas buvo išskirtas kaip ekologiniu požiūriu vertinga teritorija.

Riedulyne randama ir keletas labai retų, išnykstančių Lietuvos Raudonosios knygos kerpių, augalų ir paukščių rūšių, pvz. tokių kaip tetervinas. Tačiau visoms šioms gamtinėms vertybėms gręsia išnykimas. Mat nustojus ganyti, teritorijoje pradėjo želti menkaverčiai krūmai, savaiminiai medeliai, pradėjo apaugti rieduliai ir kisti čia vyraujanti augalija. Besiformuojantys krūmynai vis mažiau palieka atvirų pievų plotų, kuriuos taip mėgsta ne tik šiliniai viržiai, stačiosios briedgaurės, bet ir tetervinai.

Minėto projekto metu, paliekant pavienius kadagių krūmus, stambius medžius ir jų grupes, buvo iškirsta ir išvežta į atvirus pievų plotus besiskverbianti ir plintanti sumedėjusi augalija (menkaverčiai krūmai ir medžiai). Šiuo metu Kulalių riedulyne vykdomi sumedėjusios augalijos iškirtimo ir išvežimo darbus, kurie netrukus turėtų būti baigti. Tolimesnei teritorijos priežiūrai ir tam, kad išsaugoti retas ir nykstančias gamtines vertybes, rekomenduojama ganyti galvijus. Todėl šią vasarą bus sudarytos sąlygos privatiems asmenims, ūkininkams naudoti ar nuomoti išvalytas pievas, ganyti galvijus, dalyvauti kaimo plėtros programos priemonėse.

„Natura 2000“ ekologinis tinklas jungia trapiausias ir vertingiausias natūralias buveines bei rūšis, kurios yra ypatingai svarbios visos Europos, ne tik Lietuvos, biologinei įvairovei. Kiekviena „Natura 2000“ teritorija yra skirta konkrečioms augalų buveinių ar paukščių, gyvūnų, augalų rūšims ir jų gyvenamosios aplinkos bei augimvietėms išsaugoti.

www.vstt.lt

Nuotraukoje: Kulalių riedulynas

Parkai ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra