Gamta atvertė Vilniaus istorijos puslapius

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Neries pakrantėje atsivėrė dar XIX amžiuje sudėti akmenys, kuriais buvo sutvirtinta per miestą tekančios upės krantinė. Juos atidengė pavasarinis ledonešis ir pastaruoju metu pliaupiantis lietus.
 
Pamatyti senuosius akmeninius sutvirtinimus galima Antakalnyje, PetroVileišio gatvėje, ir Žvėryne, krantinėje palei Alberto Goštauto gatvę.
 
Akmenimis sutvirtintus Neries šlaitus pavasarį po ledonešio pastebėjo miesto istorija besidomintis Vilniaus rotušės ceremonimeistras Saulius Pilinkus.
 
Jo žiniomis, Neries krantai buvo pradėti tvirtinti dar XIX amžiuje. O nuo 1931 metų, kai šalies sostinę buvo užtvindęs didžiulis potvynis, tai buvo daroma ypač sparčiai.
 
Tais metais per miestą vingiuojanti upė buvo patvinusi tiek, jog vanduo smarkiai apsėmė Arkikatedros požemius, aikštę ir aplinkines gatves.
 
Vilniečiai po miestą irstėsi valtimis. Tuomet Neries krantai Antakalnio pusėje imti grįsti akmenimis, o kitoje upės pusėje tvirtinti mediniais poliais.
 
Akmenys buvo iškloti nuo žiemos uosto, kur šiuo metu stovi upe plukdantis laivas, iki buvusio Parako, dabar – Šilo, tilto.
 
Tačiau jau 1976-1979 metais upės krantai pradėti sprausti į gelžbetonines konstrukcijas. Mat tuo metu atrodė, jog šis būdas yra ir patikimesnis, o į senuosius tvirtinimus numota ranka – esą jie jau atliko savo darbą. Be to, ir atrodys gražiau.
 
Akmenimis grįsti krantai netrukus buvo pamiršti ir apleisti. Jie savaime apaugo medžiais ir krūmais, dalį akmenų paslėpė žemės sluoksnis.
 
Jeigu šiuo metu gamtos atvertas istorinis paveldas nebus prižiūrimas, ilgainiui jį vėl paslėps krūmynai, žemės ir žolės.
 
„Sostinė“
 
www.lrytas.lt
 
V. Balkūno nuotr.
 
Nuotraukoje: Neries pakrantėje atsivėrė dar XIX amžiuje sudėti akmenys, kuriais buvo sutvirtinta per miestą tekančios upės krantinė

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra