GAA „Baltijos vilkas“ sveikina aplinkos ministro Gedimino Kazlausko sprendimą

Autorius: Data: 2011-11-18 , 13:11 Spausdinti

2011 m. lapkričio 9 d. aplinkos ministras Gediminas Kazlauskas nutraukė 2011-2012 sezono vilkų medžioklę, nes medžiotojai jau išnaudojo šiam sezonui nustatytą 5 vilkų sumedžiojimo limitą.

Gerokai mažesnis nei ankstesniais metais vilkų sumedžiojimo limitas aplinkos ministro nustatytas įvertinant tai, kad vilkų populiacijos būklė Lietuvoje nėra aiški ir vis dar nebaigtas rengti vilko populiacijos valdymo planas. GAA „Baltijos vilkas“ sveikina šį aplinkos ministro sprendimą kaip reikalingą vilko populiacijos stabilumui šalyje išlaikyti ir darsyk pabrėžia, kad medžioklė neturėtų būti pagrindinė ir vienintelė populiacijos valdymo priemonė.

Siekdamas paskatinti vyriausybinių institucijų ir nevyriausybinių organizacijų bendradarbiavimą, aplinkos ministras G. Kazlauskas pakvietė šių metų vilkų ir lūšių apskaitoje dalyvauti ir nevyriausybinių organizacijų atstovus. Po apskaitos viešumoje pateikiami du skirtingi rezultatai: Generalinio miškų urėdo B. Sakalausko įsakymu sudaryta komisija nustatė, kad miškininkai suskaičiavo 300 vilkų, o GAA „Baltijos vilkas“ mano, kad ne daugiau, nei 180. Deja, komisija į apskaitos rezultatų vertinimo posėdį nepakvietė apskaitoje dalyvavusių savanorių atstovų ir neišklausė jų nuomonės bei pastebėjimų apie reikšmingus netikslumus apskaitos atlikimo metodikoje ir eigoje. Viešos kritinės pastabos ir klausimai dėl skaičiavimo metodikos nesulaukia konkrečių komisijos atstovų atsakymų, o diskusija dėl mokslinių klausimų vyksta biurokratiškai susirašinėjant su mokslo institucijomis, nes gyvai diskusijai neskiriama laiko.

Atkreipsime dėmesį, kad apskaitoje nustatomas ne tikrasis šalies vilkų skaičius, o vadinamasis minimalus individų skaičius. Jis tik iš dalies atspindi tikrąją populiacijos būklę, nes neapskaitytų vilkų skaičius lieka nežinomas. Aplinkos ministerijos svetainėje skelbiamas vilkų skaičius pagal 2010 m. medžiotojų apskaitą yra 739 vilkai. Tokie skirtingi rezultatai ir nesutarimai dėl taikomų metodikų darsyk pabrėžia patikimų, skaidrių ir patikrinamų mokslinių tyrimų poreikį, kad populiacijos būklė būtų įvertinta tiksliai ir objektyviai.

Lietuva, stodama į Europos Sąjungą, išsiderėjo išimtį Buveinių direktyvos nuostatoms, pagal kurią vilko populiacijos reguliavimui galima taikyti ir medžioklę. Tačiau šalis taip pat įsipareigojo išlaikyti stabilią populiaciją ir užtikrinti gerą jos apsaugos būklę. Tam, kad šie įsipareigojimai būtų įgyvendinti, turi būti sukurtas vilko populiacijos valdymo planas. Planas rengiamas šiemet ir jame bus numatytas subalansuotas valdymo priemonių rinkinys, apimantis ne tik medžioklę, bet ir žalos prevenciją, žalos kompensavimą, apskaitas ir kt. Labai džiaugiamės, kad Aplinkos ministerija planą bei jo nuostatas pasiryžusi derinti ir su nevyriausybinėmis aplinkosauginėmis institucijomis.

Tiek vyriausybiniai, tiek nevyriausybiniai gamtosaugininkai sutaria, kad vilkas yra itin svarbus žvėris Lietuvos miškų ekosistemai, tad Aplinkos ministerijos pastangos suderinti visų suinteresuotų pusių požiūrius ir pasiekti bendrą sutarimą su vilkais susijusiuose klausimuose yra labai sveikintinos.

GAA „Baltijos vilkas“ informacija, tel.: 8612 11746

Photos.com nuotr.

Gamtosauga , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra