G. Petkevičaitės-Bitės gimimo 150-metis

Autorius: Data: 2011-01-13, 16:05 Spausdinti

Gabrielei Petkevičaitei-Bitei suteiktas Panevėžio miesto garbės pilietės vardas.

Pažymint gimimo 150 metų jubiliejų, Skaitmeninėje Panevėžio istorijos bibliotekoje skelbiami Bitės dokumentai.

http://www.paneveziomuziejus.lt/skaitmeninebiblioteka

2011 metais minime visuomenės veikėjos, rašytojos ir mokytojos Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimimo 150-metį. Žymios kraštietės palikimas saugomas įvairiose Lietuvos kultūros paveldo saugyklose, nemažai jo yra Panevėžio kraštotyros muziejuje. Siekdami visuomenę plačiau supažindinti su G. Petkevičaitės-Bitės veikla, skelbiame pluoštą jos dokumentų.

Skaitmeninės bibliotekos skyriuje „Dokumentai“ – G. Petkevičaitės-Bitės užrašų knygelė, naudota 1919 metais dirbant gimnazijoje,  su mokinių sąrašais bei pažymiais. Knygelėje yra ir 1926 m. kursų lankytojų sąrašas. Publikuojamas G. Petkevičaitei-Bitei iš Puziniškio dvarelio į Vilnių 1911–1914 m. siųstų produktų registravimo sąsiuvinis, 1936 m. rašytojos kišeninis kalendorius, kuriame ji pasižymėjo 75-mečio proga gautus sveikinimus bei telegramas, sudarė asmenų ir organizacijų, kuriems dėkojo už sveikinimus, sąrašą. Ten pat skelbiama 1937–1940 m. Bitės pildyta  užrašų knygelė leidžia pažvelgti į rašytojos asmeninį gyvenimą, sužinoti, ką ir už kokią kainą ji pirko, kokius produktus vartojo, kiek mokėjo už paslaugas. 

Vieni iš įdomiausių dokumentų yra G. Petkevičaitei-Bitei 1901–1940 m. adresuoti dvidešimt šeši atvirlaiškiai. Jų geografija labai plati: nuo Amsterdamo ir Romos iki Varnių koncentracijos stovyklos. Rašė Bitei ir garbūs profesoriai, ir neturtingi studentai, dalindamiesi naujienomis, rūpesčiais, sėkmėmis ir išgyvenimais. Yra ir tokių frazių: „Meličiau Jus kiek nors sušelpti mane, kad galėčiau išpirkti savo kunelį iš žemiškos „peklos“. Tarp siuntėjų – Petras Vileišis, Jurgis Šaulys, Bernardas Bučas, Petras Ruseckas, Petras Avižonis, Ona Landsbergienė, Aleksandra Bulotienė, Marija Šlapelienė, Aleksandra Kalvėnaitė-Kazickienė ir daug nežinomų autorių.

Praėjo 68 metai po G. Petkevičaitės-Bitės mirties, o daugelis jos minčių yra aktualios ir šiuolaikiškos, jomis galime pasinaudoti kurdami asmens ar visos valstybės veiklos programas ir strategijas. „Esame maža iš mažiausių tautų, savo fiziška jėga pasitikėti negalime. Visų mūsų stiprybė – tai mūsų proto jėgos. Lavinkime jas!“ – rašė Bitė. Tikimės, kad skelbiamas Bitės paveldas leis ne tik plačiau susipažinti su jos veikla, bet ir paskatins nusipurtyti smulkius kasdienius rūpesčius ir pažvelgti į pasaulį jautriau. „Atsigauna širdis tik, kada jaučia, kam patarnavusi. Tokia mano malda“, – prisipažino Bitė.

Raimonda Monkevičiūtė, Ryšių su visuomene ir lankytojų aptarnavimo specialistė

Panevėžio kraštotyros muziejus, Vasario 16-osios g. 23 Panevėžys

Tel.: (8-45) 596181, informacija@paneveziomuziejus.lt

Nuotraukoje: Gabrielė Petkevičaitė-Bitė

Panevėžio kraštotyros muziejus , ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra