Fotografo Valentino Juraičio darbų paroda „Provincija. Gurbšilis, Nadruva“

Autorius: Data: 2016-04-02 , 14:54 Spausdinti

Fotografo Valentino Juraičio darbų paroda „Provincija. Gurbšilis, Nadruva“

Fotografo Valentino Juraičio darbų paroda „Provincija. Gurbšilis, Nadruva“, nukreipia žiūrovų– žvilgsnius į kiek atokesnius Lietuvos pakraščius: kaimus  Vilkaviškio rajone aplink Gurbšilio mišką ir kelis buvusios Mažosios Lietuvos (dabar – Kaliningrado srities Rusijoje) rajonus su ryškiais mūsų kultūros ir literatūros pradininkų praeities pėdsakais. Skirtingi regionai – bet ta pati provincija…

 

Šiuo metu paroda veikiaTauragės krašto muziejaus fotografijos galerijoje. Prieš tai šios fotografijos buvo rodytos – Vilniuje, Šiauliuose,  Utenoje, Panevėžyje, Marijampolėje, Vilkaviškyje, Gelgaudiškyje bei užsienyje – Berlyne, Čikagoje

    Fotografijų ciklą „Gurbšilio žmonės“ Valentinas Juraitis pradėjo 2000 metais, siekdamas užfiksuoti dviejų  amžių sandūrą ir pokyčius visuomenėje.Tai vietovė Vilkaviškio rajone Gurbšilio mišką supantys kaimai.

Skaisgiriai .Bolšakovas.2013

   Fotomenininkas lankydamasis kaimo vietovėse fiksuoja besivystančio kapitalizmo bruožus. Pastebi, kad tuomet, kai Vilniuje ir kituose šalies centruose tvyro postmodernistinė dvasia,  didžioji Lietuvos kaimo dalis gyvena  ikiindustrinį , etnografinį gyvenimą, kur ryškus tautinis ir etninis identitetas.

   Regionas senuoju etnografiniu pavadinimu – ,,Nadruva“  aprėpia kelis  dabartinės Kaliningrado srities  rajonus Gumbinės (Gusevo), Stalupėnų (Nesterovo), Darkiemio (Ozersko) ir kt. Tai  senosios prūsų genties nadruvių žemės. Čia  gimė ir  ilgus metus tarnavo pirmasis lietuvių poetas K. Donelaitis.

    V. Juraičio fotoserija  Nadruva- tai  K.Donelaičio  gimtinės apylinkės, kur iš poeto laikmečio  išliko  tik bažnyčių sienos ir bokštai,  , akmenys ir seni ąžuolai. Asociacijų principu fotografijomis parodytos  vietovės: Tolminkiemis, Valtarkiemis, Gumbinė , Rominta, Stalupėnai ir kt. ” Juos  fotografuoju  keletą metų, įvairiais metų laikais tarsi ieškodamas sąskambio su poema ,,Metai“,- sako autorius.

Tolminkiemis (Čistyje prudy) 2013 m.

   Fotografijomis iš tų vietų, siekiama  pilniau atskleisti  K. Donelaičio reikšmę mūsų kultūrai, supažindinti kaimynus, kas šioje žemėje buvo daug lietuviškumo, čia gimė  mūsų raštija,  pirmoji knyga, pirmasis laikraštis. Šalia K. Donelaičio ,brangus ir kitų  lietuvių raštijos darbininkų M. Mažvydo, J. Bretkūno, F.Kuršaičio, L.Rėzos, J.Gerulio ir kitų  atminimas.

     Pasitelkiant  Nadruvos  krašto peizažą,  išlikusios senosios architektūros fragmentus, Donelaičio žemės žmonių būsenas, knygos, rašto motyvus pervedant į fotografijos kalbą, autorius  siekia sukurti atminties motyvus  įvesti  Donelaičio laikų atributikos, elementų  ir tuo būdu iliustruoti pasitelkiant  naujas formas.

    Parodos autorius nemažai  fotografavęs industrijos, aplinkos užterštumo tema, yra  išleidęs  fotoalbumus „Plikomis akimis”, ,,Nadruva“, kelionių gidą ,,Karaliaučiaus kraštas“. Pora dešimtmečių fotografuodamas  kaimą, provinciją siekia parodyti, kad žmogaus dvasinis gyvenimas iš esmės netapo lengvesnis ar paprastesnis.

Jurbarko(Georgenburgo) pilis. Majevka (Jurbarkas). 2013 m.Matulionis. Gurbšilis.2001


 

Valtarkiemio apylinkės 2010

Valentino Juraičio fotografijos

Fotomenininkai , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra