Forume aiškinosi, kaip restauruojamos pilys
Autorius: Voruta Data: 2011-03-09 , 16:14 Spausdinti
Asta KAŽUKAUSKIENĖ
Apie tai, kaip atstatome savo šalies pilis, buvo diskutuota Klaipėdoje surengtame forume „Lietuvos pilių atkūrimo iššūkiai“.
Lietuva nėra turtinga istorinėmis mūrinėmis pilimis. Prieštaraujančiųjų jų atkūrimui, kaip teigiama, nėra daug. Tačiau atstatymo būdai dažnai sulaukia prieštaringų vertinimų. Kodėl taip yra, ar pasirenkami pilių atstatymo būdai yra teisingi, diskutuota Klaipėdoje surengtame forume „Lietuvos pilių atkūrimo iššūkiai“.
Valdovų rūmai, Kauno, Biržų ir Klaipėdos pilys šiuo metu yra atkuriamos ar restauruojamos. Tam skiriamos milijoninės lėšos. Tačiau beveik visų jų atstatymo ir pritaikymo būdai sukelia diskusijų, dažniausiai neigiamų, audras.
Klaipėdoje susirinkę pilių savininkai, paveldosaugininkai svarstė, kaip išvengti klaidų, nes pilys – tapatumo su valstybe, šalies istorija simbolis.
„Kartais atrodo šventvagiška pilyje turėti kavinę, nes lyg ir turėtų būt kažkas kito. Yra nuomonė, kad jeigu jau pilį atkuriam, tai turim ją atkurti absoliučiai tokią, kokia ji yra buvusi“, – svarstė Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktorius Jonas Genys.
Forume dalyvavę visuomenininkai labiausiai piktinasi Kauno pilies atstatymu. Anot jų, korėtos sienos nė iš tolo neprimena tikros pilies. Esą toks modernus sprendimas sudarkė vieną iš seniausių lietuvių mūrinių pilių.
„Dabar neatstatinėja Kęstučio, Vytauto ar Algirdo pilių, dabar atstatinėja architekto antanaičio, architekto petraičio pilį daro. O moderni, šiandieninėmis medžiagomis, formomis atstatyta pilis, žmonėms – visai neįdomi. Žmonės mano, arba atstatom kaip buvo, arba nereikia visai“, – aiškino draugijos „Pilis“ narys Rimvydas Žiliukas.
Visuomenininkai pabrėžia, kad ir Lietuvos įstatymai, ir tarptautinės konvencijos reikalauja, kad atkuriant visai tautai svarbius istorinius statinius, turi būti atsižvelgta į visuomenės nuomonę, gautas jos pritarimas.
LTV „Panorama“
BFL nuotr.
Komentarai
Naujienos
-
Antikorupcijos komisija: statybų leidimų saugomose teritorijose išdavimas kontroliuojamas tik fragmentiškai
-
Tradiciniai giedojimai ,,Gavėnia giesmėse“
-
Jonas Pažemeckas iš Margių kaimo ir jo pasakojimai
-
Baigta sveikatos sistemos darbuotojų vakcinacija: imunitetą turi trys ketvirtadaliai medikų
-
Vytautas Sinica. Kaip iš Toliato pavyzdį darė
Lietuva
-
Jonas Pažemeckas iš Margių kaimo ir jo pasakojimai
-
Baigta sveikatos sistemos darbuotojų vakcinacija: imunitetą turi trys ketvirtadaliai medikų
-
V. Valiušaitis. Autonomijos DNR
-
Atsakyta į mokytojams labiausiai rūpimus klausimus apie skiepus nuo COVID-19
-
Bus nagrinėjamas būsimo Seimo nario Artūro Skardžiaus šeimai išduoto statybos leidimo statyti kaimo turizmo objektą Vilkokšnio kraštovaizdžio draustinyje, atvejis
Istorija
-
Jonas Pažemeckas iš Margių kaimo ir jo pasakojimai
-
Raudonoji mafija. Kaip Rusijos nusikaltėliai įsiveržė į Ameriką
-
Jurgita Žąsinaitė-Gedminienė. Iš nuožmiausių epidemijų istorijos: 1709–1710 m. maro protrūkis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės mieste Gardine
-
Istoriko Algirdo Grigaravičiaus monografija „Jonas Smilgevičius – kitoks signataras“
-
Česlovas Iškauskas. Žydai – A. Hitlerio tarnyboje
Kultūra
-
Tradiciniai giedojimai ,,Gavėnia giesmėse“
-
Kauno fotografijos galerija dalyvaus virtualioje Printed Matter meno leidinių mugėje, kurią organizuoja Niujorko ir Los Andželo knygų mugių organizatoriai
-
Raudonoji mafija. Kaip Rusijos nusikaltėliai įsiveržė į Ameriką
-
Purimo išvakarėse žydų bendruomenė kviečia išsikepti „Hamantašen“ sausainių (receptas + video)
-
Irena Andrukaitienė. Habent sua fata libelli
Renginiai
-
Knygos „Mažosios Lietuvos periodinė spauda 1811-1939 m.“ pristatymas
-
„Knygų savaitės“ metu vyks virtuali „Nieko rimto“ mugė: susitikimai su rašytojais, autografai ir rimtos staigmenos
-
Lietuvos nacionalinis muziejus kviečia kartu švęsti Vasario 16-ąją! Trys virtualios programos moksleiviams
-
Neeilinė galimybė prisiminti Vilniaus katedros ir jos statytojų istoriją, mieste gyvavusias vienuolijas ir jų palikimą, o Vasario 16-osios proga – atrasti Fribūro universiteto (Šveicarija) vaidmen...
-
Švęsti Užgavėnes neiškeliant kojos iš namų?
Susiję straipsniai
-
Bendras trijų Baltijos šalių pažinimo ir kelionių projektas „Aplankykime Baltijos pilis ir dvarus“
~ Pilys
2018-04-19, 13:39
-
Lietuvos piliakalniai Lietuvos centrinio valstybės archyvo fotodokumentuose
~ Pilys
2017-10-24, 08:47
-
Dr. Napoleonas Kitkauskas. Gedimino kalno šlaitų tvirtinimas ir jo statinių atkūrimas
~ Kitkauskas Napoleonas, Pilys
2017-08-21, 14:05
-
Įdomusis paveldas. Panemunės pilis: pavadinimų daug, pilis – vienintelė!
~ Pilys
2017-01-11, 16:30
-
Alanta tarp Astikų ir Radvilų. Vengrų pėdsakai Alantos krašte XVI a. pabaigoje
~ Istorija, Katalikų Bažnyčia, Pilys
2017-01-02, 15:15