Forume aiškinosi, kaip restauruojamos pilys

Autorius: Data: 2011-03-09 , 16:14 Spausdinti

Asta KAŽUKAUSKIENĖ

Apie tai, kaip atstatome savo šalies pilis, buvo diskutuota Klaipėdoje surengtame forume „Lietuvos pilių atkūrimo iššūkiai“.

Lietuva nėra turtinga istorinėmis mūrinėmis pilimis. Prieštaraujančiųjų jų atkūrimui, kaip teigiama, nėra daug. Tačiau atstatymo būdai dažnai sulaukia prieštaringų vertinimų. Kodėl taip yra, ar pasirenkami pilių atstatymo būdai yra teisingi, diskutuota Klaipėdoje surengtame forume „Lietuvos pilių atkūrimo iššūkiai“.

Valdovų rūmai, Kauno, Biržų ir Klaipėdos pilys šiuo metu yra atkuriamos ar restauruojamos. Tam skiriamos milijoninės lėšos. Tačiau beveik visų jų atstatymo ir pritaikymo būdai sukelia diskusijų, dažniausiai neigiamų, audras.

Klaipėdoje susirinkę pilių savininkai, paveldosaugininkai svarstė, kaip išvengti klaidų, nes pilys – tapatumo su valstybe, šalies istorija simbolis.

„Kartais atrodo šventvagiška pilyje turėti kavinę, nes lyg ir turėtų būt kažkas kito. Yra nuomonė, kad jeigu jau pilį atkuriam, tai turim ją atkurti absoliučiai tokią, kokia ji yra buvusi“, – svarstė Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktorius Jonas Genys.

Forume dalyvavę visuomenininkai labiausiai piktinasi Kauno pilies atstatymu. Anot jų, korėtos sienos nė iš tolo neprimena tikros pilies. Esą toks modernus sprendimas sudarkė vieną iš seniausių lietuvių mūrinių pilių.

„Dabar neatstatinėja Kęstučio, Vytauto ar Algirdo pilių, dabar atstatinėja architekto antanaičio, architekto petraičio pilį daro. O moderni, šiandieninėmis medžiagomis, formomis atstatyta pilis, žmonėms – visai neįdomi. Žmonės mano, arba atstatom kaip buvo, arba nereikia visai“, – aiškino draugijos „Pilis“ narys Rimvydas Žiliukas.

Visuomenininkai pabrėžia, kad ir Lietuvos įstatymai, ir tarptautinės konvencijos reikalauja, kad atkuriant visai tautai svarbius istorinius statinius, turi būti atsižvelgta į visuomenės nuomonę, gautas jos pritarimas.

LTV „Panorama“

BFL nuotr.

www.lrt.lt

Pilys , , , , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra