Finansų ministrė: pernai iš šešėlio pavyko ištraukti daugiau nei 0,5 mlrd. Lt

Autorius: Data: 2012-04-25 , 15:40 Spausdinti

Erika FUKS

Pernai šalies biudžetas gavo 1,7 mlrd. litų daugiau pajamų nei 2010 m., ir apie trečdalis šių lėšų gauti dėl geresnio mokesčių administravimo ir tikslingiau taikant kontroles priemonės, Seimo Biudžeto ir finansų komitetui sakė finansų ministrė Ingrida Šimonytė. Nors daugiausiai mokesčių iš šešėlio atkovota PVM srityje, iš benzino pardavimų surenkami akcizai galėjo mažėti ir dėl šalies „dyzelizacijos“.

Pasak ministrės, planas iš šešėlio ištraukti 1 mlrd. buvo įvykdytas daugiau nei 50 proc. ir tai yra geras rezultatas.

Didžiausią įtaką pajamoms ir mokesčių padidėjimui turėjo pridėtinės vertės mokestis (PVM). Pernai jo buvo surinkta apie 1,2 mlrd. litų daugiau nei 2010 m., iš jų 540 mln. Lt buvo surinkti dėl pagerintų mokesčių surinkimo priemonių ir kontrolės.

I. Šimonytė įvertino, kad užduotis PVM srityje iš šešėlio ištraukti buvo įvykdyta dviem trečdaliais, nes planuota iš šio mokesčio surinkti apie 770 mln. litų dėl geresnių kontrolės ir patikrinimo priemonių.

Tačiau ministrė pripažino, kad traukiant mokesčius iš šešėlio akcizų srityje yra prastesnė, nes žmonės vis dar linkę rūkyti kontrabandines cigaretes ar naudoti kitas neapmokestintas prekes, pavyzdžiui, degalus.

Benzino pardavimams įtakos turėjo „dyzelizacija“

Finansų ministerijos duomenimis, 60-70 mln. litų akcizų srityje buvo surinkta dėl mokesčių surinkimo priemonių ir tai sudaro trečdalį – ketvirtadalį plano.

„Kalbant apie akcizus, situacija yra šiek tiek galbūt prastesnė, bet labai nevienoda pagal atskiras sritis, todėl, kad kai kurių akcizinių prekių grupėse, mūsų supratimu, pasiekti rezultatai, buvo labai geri ir netgi daugiau negu labai geri, tą visų pirmą norėčiau pasakyti apie cigaretes“, – sakė I. Šimonytė.

Pasak jos, dauguma atvejų, akcizinių prekių buvo parduota daugiau negu galėtų paaiškinti makroekonominiai parametrai ir tai reiškia, kad žmonės pirko daugiau „legalių“ prekių, nuo kurių įsigijimo biudžetas gavo pajamų.

„Benzino situacija praėjusiais metais buvo gana delikati ir čia sunku pasakyti, kiek iš tikrųjų to mažėjimo galima priskirti tiesiogiai šešėlio vartojimui, o kiek tam, kad iš esmės vyksta visuotinė šalies dyzelizacija, tai yra vartotojai vis labiau ir labiau renkasi transporto priemones, kurios yra varomos dyzelinu“, – dėstė I. Šimonytė.

Gyventojų pajamų mokesčio srityje, ministerijos duomenimis, iš šešėlio buvo ištraukta apie 100 mln. litų.

Šiame biudžete nėra eilutės, numatančios, kiek šiemet planuojama ištraukti iš šešėlio, bet pasak ministrės, tai nereiškia, kad Vyriausybė nebekelia tokio prioriteto – pasak I. Šimonytės, tiesiog šių metų biudžete negali būti numatyta „jokių netikėtumų“.

K. Čachovskio nuotr.

www.delfi.lt

Nuotraukoje: I. Šimonytė

Politika , , , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra