Festivalis „Pokrovskije kolokola“ – pirmo jubiliejaus išvakarėse

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

V-asis tarptautinis folkloro festivalis „Pokrovskije kolokola“, kuris vyks Vilniuje 2010 m. rugsėjo 19–26 d., ir vėl žada tapti reikšmingu ir žinomu įvykiu už Lietuvos ribų.

Tarptautinio projekto pagrindinė varomoji jėga – Irena Zacharova ir jos sutuoktinis Nikolajus Zacharovas savo nepailstama veikla remia ir moko įvairaus amžiaus vaikus rusų tautinių tradicijų – ne tik dainavimo, bet ir kultūrinių-buitinių tradicijų. Jie įkūrė Slavų tradicinės muzikos mokyklą, Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centrą, Vilniaus rusų folkloro centrą, vasaros kūrybinę stovyklą „Tradicija“, folkloro ansamblį „Arinuška“, tarptautinę programą „Kultūrų dialogas“, Kalėdų festivalį ir tarptautinį folkloro festivalį „Pokrovskije kolokola“. Festivalis įgavo pagreitį, pelnė aukščiausius įvertinimus, tapo programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė“ dalimi. Festivalio išvakarėse mes kalbėjomės su Irena ir Nikolajumi Zacharovais.

Kaip gimė festivalio ,,Pokrovskije kolokola“ idėja? Juk yra nuomonė, kad Lietuvoje vyksta gana daug folkloro festivalių. Tačiau, laimė, daugumos nuomonės nesutampa su šia.

Lietuva – tai šalis, kur folkloras glaudžiai susipynęs su šiuolaikinio gyvenimo tėkme ir suranda savo garbingą vietą ne tik vyresnės kartos, bet ir jaunimo širdyse bei protuose. Rūpestingas lietuviško paveldo etniškumo išsaugojimas priverčia tautines mažumas susimąstyti apie savo kilmę, apie savo gyvenimą daugiakultūrinėje aplinkoje. Mes jaučiame didelę atsakomybę už likimą to, ką mums paliko ankstesnės mūsų kartos, ir keliame sau uždavinį – kuo didesniam skaičiui žmonių papasakoti apie tai, kad tautinių bendrijų tradicinė kultūra gyva ir kad tos tradicijos kruopščiai saugomos ir perduodamos šeimose iš kartos į kartą.

Aš manau, kad tokioje šalyje kaip Lietuva, kur liaudies tradicijos, folkloras yra labai populiarūs (tai įrodo perpildytos koncertų salės), nuolatinių folkloro festivalių yra labai mažai. Galbūt kiti turi kitą nuomonę ir kažką gali tenkinti tokia padėtis. Tačiau mūsų tai netenkina.

Lietuvos tautinių mažumų folkloro ir etnografijos centras, taip pat ir Slavų tradicinės muzikos mokykla įkurti tam, kad padėtų tautinėms bendrijoms atgaivinti ir išsaugoti savo tradicijas. Tam padeda ir kolektyvų dalyvavimas festivaliuose. Tačiau Lietuvos tautinių bendrijų kolektyvai į lietuviškus festivalius kviečiami labai retai. Galbūt netinka atlikimo lygis, todėl ir nekviečia. Vis dėlto Lietuvoje, kaip ir kitose posovietinėse šalyse, vis dar jaučiama kultūros, sukurtos sovietinės ideologijos pagrindais, įtaka. Dar maža kolektyvų, kurie užsiimtų patikimu nacionalinių tradicijų išsaugojimu. Taigi, mūsų užduotis ir yra padėti jiems surasti teisingą kelią, padėti metodiškai studijuoti savo tradicijas, dalyvauti folkloro ekspedicijose. Mes jau 10 metų iš eilės Lietuvos tautinių bendrijų kolektyvams organizuojame vasaros kūrybinę mokyklą „Tradicija“, kurioje įžymūs įvairių šalių pedagogai-folkloristai dalijasi unikaliomis darbo su folkloro ansambliais metodikomis. Ir tai duoda svarių rezultatų. Taip pat svarbu, kad mes į festivalį stengiamės pakviesti tuos kolektyvus, kurie galėtų būti naudingi mūsų tautinių bendrijų kolektyvams – jų etninių tėvynių kolektyvus.

Festivalis tapo ne tik įdomiu ir originaliu muzikiniu renginiu. Festivalio svečių ir dalyvių nuomonės sutapo, kad „Pokrovskije kolokola“ susiję su viešąja diplomatija tikrai ne mažiau, kaip su kultūra. Štai ankstesnio festivalio vieno iš garbės svečių – Rusijos Federacijos Užsienio reikalų ministerijos eksperto Valentino Bogomazovo nuomonė: „Mes manome, – noriu pasakyti visiems dalyviams, kurie gali, bet nesusimąsto, – kad jie yra ambasadoriai ir vykdo liaudies diplomatiją. Tai gigantiškas darbas – žmonių suartinimas panaudojant kultūros galią. Tokie renginiai turi didžiulį kūrybinį potencialą. Jie parodo, kad mūsų laikais svarbu žengti į priekį, svarbu nesustoti ties sudėtingais istorijos momentais, o užsiimti naujo globalaus pasaulio statyba, kuriame vienas kitą gerbsime, gyvensime santarvėje ir glaudžiai bendradarbiausime“.

Kiekvienas Jūsų festivalis gerokai skiriasi nuo ankstesnio. Kokia šio festivalio koncepcija, kas jame dalyvaus?

Šiais metais Vilniaus savivaldybė kreipėsi į mus su prašymu, kad festivalis būtų įtrauktas į Gedimino Dienų šventinę programą, kurioje sostinės valdžia kasmet organizuoja meistrų mugę, lietuvių žvaigždžių koncertus ir t. t. Mes sutikome rugsėjo 19 d. surengti Lietuvos tautinių bendrijų kolektyvų koncertą, kuriame koncertuos rusų, baltarusių, totorių, karaimų, lenkų, ukrainiečių, čigonų folkloro kolektyvai iš įvairių Lietuvos miestų. Festivalį tęs mokslinė-praktinė konferencija „Liaudies tradicijų išsaugojimas, remiantis mokslinių ekspedicijų tyrimais. Tradicija ir nūdiena“, kurioje dalyvaus žymūs mokslininkai folkloristai, profesoriai, ansamblių vadovai ir dalyviai. Pirmą kartą festivalio istorijoje bus plačiai pateiktos vyrų dainavimo tradicijos, atliekamos šių žinomų kolektyvų: „Bratina“ (Rusija), parodys kazokų tradicijas, „Drevo“ (Ukraina), ansamblio „Arinuška“ vyrų grupė – Lietuvos sentikių tradicijas. Šiais metais mums didelį siurprizą paruošė vyrų folkloro grupė iš Adigėjos, kolektyvas iš Kalmukijos. Į festivalį pakviesti svečiai iš Ispanijos mums pateiks flamenko tradicijas. Ansamblis iš Serbijos parodys sekundinio dainavimo tradicijas. Nepaisant finansinių sunkumų, festivalio geografija išsiplėtė, be minėtų šalių, dalyvaus atlikėjai iš Latvijos, Lietuvos, Lenkijos, Baltarusijos, Bulgarijos, įvairių Rusijos regionų.

Atsižvelgiant į gausius žiūrovų pageidavimus, į baigiamąją festivalio programą įtraukta nauja Lino Rimšos projekto „Senasis tikėjimas“ versija, kuris taip pat bus pristatytas Maskvos tarptautiniuose muzikos namuose iškart po festivalio.

Koncertai tradiciškai vyks prestižinėse Vilniaus salėse – Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, Šv. Kotrynos bažnyčioje, Lietuvos akademiniame dramos teatre, Dailės akademijos Gotikos salėje, įvairiose bažnyčiose.

Sėkmės Jūsų įdomiame darbe ir kūrybinių nuotaikų festivalyje!

www.bernardinai.lt

Nuotraukoje: Folkloro festivalis „Pokrovskije kolokola“

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra