Europos žydų kultūros dienų 2014 tema – „Moteris judaizme“

Autorius: Data: 2014-03-03 , 09:56 Spausdinti

Rugsėjo 14 dieną Lietuvoje vyks Žydų kultūros dienos renginiai, kurių metu Kultūros paveldo departamentas kviečia dar kartą pasidomėti judaizmo tradicija ir žydiškuoju materialiu paveldu. Šių metų renginių tema – „Moteris judaizme“. Europos Tarybos programos „Žydų kultūros paveldo kelias Europoje“ tarptautiniame projekte „Europos žydų kultūros diena“ be Lietuvos dalyvauja dar 27 valstybės.

Šių metų tema „Moteris judaizme“ siūlo daugiau pasidomėti ypatingu moterų statusu judaizmo tradicijoje, pirmiausiai pažymėtu Halacha – iš Biblijos išvestuose religiniuose įstatymuose, kurie apibrėžia judėjų gyvenimo būdą. Halacha neliepė moteriai reguliariai lankytis sinagogoje ir visiškai atleido ją nuo įstatymų. Dėl to neretai manoma, jog moters vaidmeniui sinagogoje esant mažesniam nei vyro, jos reikšmė ir pačiame žydų religiniame gyvenime yra mažiau svarbi. Vis dėlto pamirštama, kad žydų religinis gyvenimas sukasi ne tik apie sinagogą, bet ir apie namus, kuriais rūpinasi moteris. Būdama atsakinga už žydų namų ūkio darbus, kašruto ir ritualinio santuokos švarumo įstatymų laikymąsi moteris turėjo kitokias pareigas ir atsakomybes nei vyras, tačiau jos nelaikytos mažiau svarbiomis. Taigi ši intriguojanti tema siūlo ne tik nagrinėti įvairiausius judaizmo tradicijos, gyvenimo būdo, kasdienybės aspektus, bet ir prisiminti įžymias žydų tautybės moteris ir atskleisti jų įnašą į šiandieninę kultūrą.

Lietuvoje tikriausiai nėra miesto ar miestelio, kuriame nebūtų ženklų, bylojančių apie žydų bendruomenių ar iškilių asmenybių egzistavimą įvairiais laikotarpiais, todėl Europos žydų kultūros diena yra puiki galimybė aktualizuoti išlikusį žydiškąjį kultūros paveldą. Kviečiame bendradarbiauti visas – tiek valstybines, tiek ir nevyriausybines, visuomenines ar privačias – institucijas, įstaigas ar organizacijas, norinčius švęsti šią dieną savo vietovėse.

Renginių organizavimą koordinuoja Kultūros paveldo departamentas, bendradarbiaudamas su Lietuvos žydų bendruomenėmis, Lietuvos muziejais ir mokyklomis, miestų ir rajonų savivaldybėmis. Detalesnės informacijos teirautis tel.: (8 5) 273 42 36 ar el. paštu akvile@heritage.lt.

Primename, jog Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos pasirengęs konkurso būdu dalinai finansuoti įdomius ir gerai parengtus „Europos Žydų kultūros dienai“ skirtus projektus. 2014 m. LR kultūros ministro įsakymu Nr. ĮV-109 pasirengimas šiai dienai, nekilnojamojo kultūros paveldo, susijusio su žydų bendruomenės palikimu bei atspindinčio jų gyvenimo būdą pristatymas, aktualizavimas, sklaida ir puoselėjimas yra paskelbti vienu iš finansavimo prioritetų. Daugiau informacijos apie paraiškų priėmimą galite rasti čia. Paraiškos priimamos iki kovo 20 d. 17 val.

Nuotrauka www.jewisheritage.org

kpd.lt

ŽydaiKomentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra