Europos Sąjungos Regionų komitetas tampa vis svarbesnis

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Europos Sąjungos Regionų komitetas (toliau – RK) yra jauniausia Europos Sąjungos (toliau – ES) institucija, vienijanti 344 narius, išrinktus ES valstybėse narėse ir atstovaujančius regionams ar vietinės valdžios institucijoms.
 
RK pagrindinis tikslas – kuo plačiau įtraukti vietos valdžios institucijas į ES teisėkūros procesą bei nuolat informuoti ES gyventojus vietose apie ES visų institucijų veiklą, jų sprendimus, naudą gyventojams ir šalims. Tai patariamoji institucija, kuri teikia nuomones jos kompetencijos klausimais, kai to ne tik prašo Europos Parlamentas, Taryba, Komisija, bet ir savo iniciatyva.
 
Labai svarbu žinoti, kaip toliau elgiamasi su pareikštomis nuomonėmis, jų vertinimu bei įgyvendinimu, kaip laikomasi ES įtvirtinto subsidiarumo – klausimų sprendimų institucijose, kurioms tai geriausia ir pirmiausia derėtų atlikti, kad aukštesnės valdžios institucijos nesisavintų vietos ir regionų funkcijų, kad ES piliečiai gautų greitą ir kokybišką paslaugą.
 
Šių klausimų sprendimas pagerėjo įsigalėjus Lisabonos sutarčiai. Dabar pirmą kartą Europos išrinktiems vietos ir regionų savivaldos atstovams sudaryta galimybė Europos Teisingumo Teisme (toliau – ETT) ginčyti naujus ES įstatymus, kurie, jų nuomone, gali pažeisti subsidiarumo principą, pagal kurį sprendimai turėtų būti priimami arčiausiai piliečių esančiu lygiu. Žinoma, reikia tikėtis, kad tokių pažeidimų bus nedaug ir nereikės dažnai naudotis šiuo ginklu, o bus sprendžiami klausimai sutarimų keliu. Vis dėlto RK parengė nuostatas, kurios buvo RK š. m. gruodžio 2–4 d. plenarinėje sesijoje patvirtintos. Po ilgų diskusijų nuspręsta, kad RK galės ETT užginčyti subsidiarumo principą pažeidžiančius ES įstatymus plenarinės sesijos metu paprasta balsų dauguma.
 
Šia proga Regionų komiteto pirmininkas Luc Van den Brande pabrėžė, kad „po ilgus metus trukusių derybų su ES valstybėmis narėmis ir kitomis institucijomis teisė pradėti pažeidimų nagrinėjimo procedūrą ETT jau pati savaime yra didelis laimėjimas. RK šią naująją teisę ginčyti ES įstatymus laiko veikiau apsaugos nei grasinimo priemone. Ji suteiks galimybę glaudžiau užmegzti santykius su kitomis ES institucijomis ir nacionaliniais parlamentais. Šia teise bus naudojamasi labai atsakingai, tačiau labai ryžtingai tais atvejais, kai manysime, jog tai būtina apginti subsidiarumo principą ES teisėkūroje“.
 
Vadovaudamasis naujosiomis Lisabonos sutarties nuostatomis RK parengė vidaus darbo taisykles ir nustatė praktinio įgyvendinimo procedūras. RK, patvirtindamas taisykles tą pačią savaitę, kai įsigaliojo Lisabonos sutartis, parodė, kad yra pasiryžęs atsakingai įgyvendinti naująją savo užduotį.
 
Lietuvos delegacijos nariai Regionų komitete vieningai balsavo už savo institucijos galių išplėtimą, už didesnę demokratiją teisėkūroje, už savo artimiausių ir nuolatinių veiklos vertintojų – ES piliečių gerovę.
 
Voruta. – 2009, gruod. 19, nr. 24 (690), p. 16.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra