Europos Parlamento plenarinės sesijos naujienos

Autorius: Data: 2011-12-14 , 16:38 Spausdinti

Europos Parlamentas ragina surengti naujus rinkimus Rusijoje

Reikšdamas didelį susirūpinimą dėl pranešimų apie Dūmos rinkimų klastojimą Rusijoje, trečiadienį, 2011 m. gruodžio 14 d., priimtoje rezoliucijoje Europos Parlamentas ragina šioje šalyje „iš naujo surengti laisvus ir sąžiningus rinkimus, įregistravus visas opozicines partijas“.

Susirūpinę dėl atsisakymo registruoti kai kurias partijas, žiniasklaidos šališkumo, trukdymų nepriklausomiems stebėtojams ir nepakankamo partijos bei valstybės atskyrimo, europarlamentarai „palankiai vertina Rusijoje vykstančias demonstracijas kaip Rusijos gyventojų siekio, kad šalyje būtų daugiau demokratijos, išraišką“.

Europarlamentarai smerkia policijos susidorojimą su taikiais demonstrantais, protestavusiais prieš rinkimų pažeidimus ir klastojimą. Jie „ragina Rusijos valdžios institucijas gerbti susirinkimų ir žodžio laisvę, nedaryti žalos taikiems protestuotojams ir nedelsiant besąlygiškai paleisti visus dėl rinkimų areštuotus taikius demonstracijų dalyvius“.

„Rinkimų organizavimas parodė, kad Rusija nesilaiko ESBO nustatytų rinkimų standartų“, – sakoma rezoliucijoje. EP nariai ragina Europos Tarybą ir ESBO „įvertinti, kaip Rusija laikosi įsipareigojimų, susijusių su jos naryste šiose organizacijose“, o ES užsienio politikos įgaliotinę – iškelti rinkimų klausimą ketvirtadienį Briuselyje rengiamame ES ir Rusijos vadovų susitikime.

Savo ruožtu Parlamentas ragina užtikrinti laisvus ir demokratinius prezidento rinkimus, sudaryti galimybes tarptautiniams stebėtojams juos veiksmingai stebėti, taip pat suteikti lygias galimybes opozicijos kandidatams.

Parlamentas dar kartą reiškia didelį susirūpinimą dėl to, kad nebaudžiami už Sergejaus Magnickio mirtį atsakingi asmenys. Jei Rusijos valdžios institucijos ir toliau nesiimtų veiksmų, EP siūlo svarstyti galimybę uždrausti keliauti į ES už ją atsakingiems asmenims ar užšaldyti jų turtą.

Parlamentas ragina paspartinti derybas dėl naujojo ES ir Rusijos partnerystės ir bendradarbiavimo susitarimo ir užtikrinti, kad demokratija ir žmogaus būtų „neatskiriama šio susitarimo dalis“. EP nariai taip pat ragina stiprinti energetikos partnerystę su Rusija „visapusiškai atsižvelgiant į ES poreikį užsitikrinti energijos tiekėjų ir tiekimo kanalų įvairovę“. Savo ruožtu EP „dar kartą pabrėžia, kad gamtinių išteklių tiekimas negali būti naudojamas kaip politinė priemonė“.

EP „palankiai vertina pasiūlymą supaprastinti vietinį eismą per sieną Kaliningrado srities regione“. Savo ruožtu europarlamentarai ragina Rusiją aktyviai prisidėti sprendžiant įšaldytus konfliktus jos kaimynystėje, gerbti Gruzijos ir kitų valstybių suverenumą bei teritorinį vientisumą, taip pat laikytis konstruktyvesnio požiūrio į Sirijos, Irano bei kitų tarptautinių problemų sprendimą.

Europos Parlamente įteikta Sacharovo premija Arabų pavasario aktyvistams

Pripažindamas arabų pasaulio žmonių pastangas siekti laisvės ir žmogaus teisių, Europos Parlamentas skyrė šių metų Sacharovo premiją penkiems arabų šalių aktyvistams. Trečiadienį, gruodžio 14-ąją, Strasbūre jiems premiją iškilmingai įteikė Parlamento pirmininkas Jerzy Buzek. Du laureatai – Asmaa Mahfouz ir Ahmed Al-Senusi – asmeniškai dalyvavo premijos įteikimo ceremonijoje.

„Skirdamas Sacharovo premiją penkiems Arabų pavasario aktyvistams, Europos Parlamentas pripažįsta pastangas visų , kurie kovoja orumą, pagrindines laisves ir politinius pokyčius arabų pasaulyje“, – sakė EP pirmininkas Jerzy Buzek per apdovanojimo ceremoniją. Jis pabrėžėbūtinybę remti sparčiai augančią jauną ir veiklią pilietinę visuomenę“ arabų šalyse ir atkreipė dėmesį į lemiamą moterų vaidmenį Arabų pavasaryje.

Šių metų Sacharovo premija už minties laisvę skirta šiems Arabų pavasario aktyvistams: Asmaa Mahfouz (Egiptas), Ahmed al-Zubair Ahmed al-Senusi (Libija), Razan Zaitouneh (Sirija), Ali Farzat (Sirija) ir Mohamed Bouazizi (Tunisas, po mirties).

Egiptietė Asmaa Mahfouz aktyviai dalyvavo savo šalies jaunimo judėjime ir padėjo organizuoti streikus už žmogaus teises. Patyrusi Hosnio Mubarako režimo spaudimą ir įkvėpta Tuniso pavyzdžio, ji ėmė aktyvinti Egipto visuomenę per socialinius tinklalapius. Už tai ji buvo sulaikyta, o vėliau paleista už užstatą. Atsiimdama premiją Strasbūre, A. Mahfouz teigė: „Tai atlygis visiems tiems Egipto žmonėms, kurie buvo daug drąsesni už mane ir paaukojo savo gyvybes gatvėse. Nepaprastai didžiuojuosi visais arabų revoliucijos kankiniais Mes jų neišduosimetęsime jų kelią.“

Ahmed Al-Zubair Ahmed al-Senusi iš Libijos praleido 31 metus Libijos kalėjimuose už bandymą nuversti diktatorių Muamarą Kadafį. Šiandien jis yra Nacionalinės pereinamojo laikotarpio tarybos narys. A. alSenusi ceremonijos metu kalbėjo: „Mes turime atkurti savo šalį, parodyti toleranciją net ir į tiems, kurie nusikalto, kurie pažeidė žmogaus orumą.“ Jis padėkojo Europos šalims, kurios pirmosios suteikė Libijai „nedviprasmišką diplomatinę ir karinę pagalbą“.

Karikatūristas Ali Farzat yra žinomas Sirijos režimo kritikas, šiuo metu gyvenantis tremtyje Kuveite. Jo karikatūros, išjuokiančios prezidento Bašaro al-Asado valdymą, padėjo įkvėpti sukilimą Sirijoje. 2011 m. rugpjūtį Sirijos saugumo pajėgos jį smarkiai sumušė ir sulaužė jam abi rankas, taip pat konfiskavo jo eskizus. A. Farzat Parlamentui atsiuntė vaizdo pranešimą, kuriame padėkojo jam suteiktą premiją ir išreiškė sielvartą bei liūdesį dėl vis didėjančio aukų skaičiaus Sirijoje.

Sirijos žmogaus teisių advokatė Razan Zaitouneh sukūrė tinklaraštį, kuriame aprašė šios šalies valdžios ir jėgos struktūrų vykdomą prievartą, žudymus ir žmogaus teisių pažeidimus. Jos pranešimai tapo svarbus informacijos šaltinis tarptautinei žiniasklaidai. Šiuo metu ji slapstosi nuo valdžios. R. Zaitouneh atsiuntė laišką Parlamentui, kuriame dėkoja Europos Parlamentui už paramą „vardan rytojaus be represijų, kalėjimų ir kraujo praliejimo“.

Tuo tarpu Tuniso prekybininkas Mohamed Bouazizi susidegino protestuodamas prieš nepaliaujamą buvusios Tuniso valdžios vykdytą žeminimą ir priekabiavimą. Visuomenės pritarimas jam paskatino sukilimą prieš prezidentą Zine El Abidine Ben Ali, pasibaigusį jo nušalinimu. M. Bouazizi susideginimas taip pat įkvėpė pokyčius kitose arabų šalyse, tokiose kaip Egiptas ir Libija, kurie vėliau tapo žinomi kaip Arabų pavasaris. Ceremonijos metu europarlamentarai pagerbė M. Bouazizi atminimą tylos minute.

Sacharovo premiją už minties laisvę, kuri pavadinta sovietų disidento Andrejaus Sacharovo garbei, Europos Parlamentas nuo 1988 m. kasmet teikia asmenims ar organizacijoms, reikšmingai prisidėjusioms prie žmogaus teisių užtikrinimo ar demokratijos plėtros. Laureatas gauna 50 tūkst. eurų apdovanojimą.

Europos Parlamentas uždraudė naudoti fosforą skalbikliuose ir plovikliuose

Skalbimo milteliai ir indų plovikliai ateityje turės būti be fosforo. Trečiadienį (2011-12-14) Europos Parlamentas didele balsų dauguma patvirtino atitinkamą reglamentą (631 balsai už, 18 prieš ir 4 susilaikė). Juo siekiama apsaugoti upių ir jūrų vandenis nuo taršos.

Nuo 2013 m. birželio standartinėje skalbimo miltelių dozėje negalės būti daugiau kaip 0,5 g fosforo. Parlamentui primygtinai reikalaujant, taip pat numatyta, kad nuo 2017 m. sausio 1 d fosforo kiekis standartinėje indų ploviklio dozėje negalės viršyti 0,3 g. Dėl šio reglamento jau sutarta su ES Taryba.

Kai kurios ES šalys jau riboja fosforo kiekį skalbikliuose, tačiau Lietuva yra viena iš tų šalių, kuriose parduodamuose plovikliuose ir skalbikliuose leidžiamas didžiausias fosforo kiekis. Nauji ES reikalavimai palankūs bus gamintojams, nes jie turės laikytis vienodų standartų visose 27 ES šalyse.

Nors fosfatai bei fosfonatai padeda išplauti drabužius ir indus, ypač kietame vandenyje, patekę į vandens telkinius jie sukelia dumblių žydėjimą, taip pat kenkia žuvims ir kitiems vandens gyvūnams.

„Griežtai apriboję fosforo naudojimą skalbikliuose ir indų plovikliuose, mes pasitarnavome aplinkosaugai, taigi vartotojai galės būti užtikrinti, kad šie produktai bus mažiau kenksmingi aplinkai“, – sakė Parlamento pranešėjas Bill Newton Dunn (Liberalų ir demokratų aljansas, Jungtinė Karalystė).

Europos Parlamentas (EP) , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra