Europos Parlamento 2013 m. spalio 8 d. plenarinės sesijos naujienos

Autorius: Data: 2013-10-08 , 16:20 Spausdinti

EP siūlo sugriežtinti reikalavimus tabako gaminiams, bet nedrausti plonųjų cigarečių

Antradienį, 2013 m. spalio 8 d., Europos Parlamentas pritarė tabako gamybos ir pardavimo taisyklių pataisoms, kuriomis siekiama sumažinti jo gaminių patrauklumą. Dėl jų bus toliau deramasi su ES Taryba. Europarlamentarai siūlo uždrausti mėtų ar vaisių skonio priedus, taip pat mažus cigarečių pakelius. Be to, siūloma didesnį pakuotės plotą skirti įspėjimams apie žalą sveikatai. Savo ruožtu EP nepritarė siūlymui uždrausti plonąsias cigaretes, taip pat elektronines cigaretes prilyginti vaistams.

Šiuo metu ES galiojančios taisyklės įpareigoja ne mažiau kaip 30 proc. priekinio rūkalų pakuotės ploto ir ne mažiau kaip 40 proc. jos užpakalinio ploto skirti įspėjimams apie grėsmę sveikatai. EP siūlo padidinti šį plotą abejose pakuotės pusėse iki 65 proc., o prekės ženklus talpinti pakuotės apačioje.

EP nariai siūlo uždrausti prekiauti pakuotėmis, kuriose yra mažiau nei 20 cigarečių. Kita vertus, jie nepritarė siūlymams uždrausti plonąsias cigaretes, taip pat prilyginti elektronines cigaretes vaistams, nebent būtų nurodytos jų gydomosios savybės. Vis dėlto, europarlamentarų įsitikinimu, elektroninėse cigaretėse nikotino negali būti daugiau nei 30 mg/ml, ant jų pakuočių turi būti įspėjimas apie grėsmę sveikatai, jos neturi būti parduodamos jaunesniems nei 18 metų amžiaus asmenims, o jų reklamai taikytini tabako reklamos ribojimai.

Nors nenumatoma drausti naudoti tabako produktų gamybai būtinus priedus, pavyzdžiui, cukrų, europarlamentrai siūlo uždrausti mėtų, vaisių ar kitokio skonio priedus, kurie šiuos gaminius padaro patrauklesnius. Norėdami naudoti papildomus priedus, gamintojai turėtų prašyti Europos Komisijos leidimo, mano EP nariai.

Siekdami kovoti su nelegaliais gaminiais, europarlamentarai siūlo įpareigoti ES valstybes užtikrinti, kad visi tabako gaminių pakeliai ir išorinės jų transportavimo pakuotės būtų ženklinamos unikaliu numeriu, kuris leistų nustatyti jų gabenimo maršrutą nuo gamybos vietos iki pirmos mažmeninės prekybos vietos.

Tabako produktų direktyvos projektui pritarė 560 EP narių, nepritarė 92, o susilaikė 32. Parlamentas atidėjo balsavimą dėl teisėkūros rezoliucijos, suteikdamas pranešėjai mandatą derėtis su Taryba dėl galutinio teksto.

Visi žinome, kad rūkyti pradeda vaikai, o ne suaugusieji. Nors rūkančių suaugusiųjų mažėja, Pasaulio sveikatos organizacijos duomenys rodo, kad ES šalyse daugėja jaunų rūkalių. Turime sustabdyti tabako gamintojų pastangas paveikti jaunus žmones patraukliai atrodančiais gaminiais ir užtikrinti veiksmingus įspėjimus ant cigarečių pakelių. Po to, kai 2001 m. Kanadoje buvo pradėti naudoti dideli įspėjamieji piešiniai, jaunų rūkalių šioje šalyje sumažėjo perpus“, – pažymėjo EP pranešėja Linda McAvan (Socialistai ir demokratai, Jungtinė Karalystė).

Rūkymas tebėra pagrindinė mirties, kurios galima išvengti, priežastis ES: nuo jo per metus miršta apie 700 tūkst. žmonių. Ligšiolinės kovos su rūkymu priemonės davė rezultatų: rūkančiųjų ES sumažėjo nuo beveik 40 proc. (15 valstybių narių ES) 2002 m. iki 28 proc. (27 valstybių narių ES) 2012 m.

Europarlamentarai pritarė kontraversiškam ES ir Mauritanijos žvejybos protokolui

Nepaisydamas prieštaravimų, antradienį, spalio 8-ąją, Europos Parlamentas pritarė naujam ES ir Mauritanijos žvejybos susitarimo protokolui (467 balsai už, 154 prieš, 28 susilaikė). Jis jau preliminariai taikomas nuo 2012 m. rugpjūčio. Lietuvos laivai taip pat naudojasi galimybe žvejoti Mauritanijos vandenyse.

ES žvejybos susitarimas su Mauritanija sudarytas 2013-2014 m. laikotarpiui. Pagal EP patvirtintą jo protokolą mainais už kasmetinę 70 mln. eurų paramą Mauritanijai ES šalių laivams leidžiama žvejoti šios šalies vandenyse. Šia galimybe naudojasi septynių ES šalių žvejybos laivai, iš kurių daugiausia licencijų išduota Ispanijos ir Prancūzijos žvejams. Lietuvos laivai taip pat žvejoja Mauritanijos vandenyse.

EP pranešėjas Gabriel Mato Adrover (Europos liaudies partija, Ispanija) rekomendavo nepritarti minėtam protokolui, nes, jo įsitikinimu, jis numato brangesnius žvejybos Mauritanijos vandenyse leidimus bei mažesnes žvejybos kvotas. Tuo tarpu protokolui pritarę europarlamentarai argumentavo, kad jis leis tausiau naudoti žuvų išteklius. Be to, jis pasitarnaus vietos bendruomenei, nes jai bus perduodama dalis sugauto laimikio, o Mauritanijos žvejams bus sukurta daugiau darbo vietų.

Susisiekti: Robertas Pogorelis, Spaudos tarnyba, +37068953306, robertas.pogorelis@europarl.europa.eu

Europos Parlamentas (EP) , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra