Europos Parlamento 2013 m. liepos 4 d. plenarinės sesijos Strasbūre naujienos

Autorius: Data: 2013-07-04 , 16:34 Spausdinti

EP smerkia galimą JAV šnipinėjimą ir ragina apsaugoti informatorius

Ketvirtadienį, 2013 m. liepos 4 d., priimtoje rezoliucijoje (483 balsai už, 98 prieš, 65 susilaikė) Europos Parlamentas griežtai smerkia JAV vykdytą europiečių ir ES ir jos narių atstovybių šnipinėjimą, jei pasitvirtintų žiniasklaidoje paminėti faktai.  Europarlamentarai ragina JAV suteikti ES visą informaciją šia tema. Jie taip pat siūlo užtikrinti deramą apsaugą informatoriams.

EP ragina JAV sustabdyti įstatymų ir sekimo programų, kurios pažeidžia ES piliečių teisę į privatumą ir duomenų apsaugą, nepaiso ES ir jos valstybių suvereniteto ir pažeidžia Konvenciją dėl elektroninių nusikaltimų, taikymą. Savo ruožtu JAV raginamos „be nepateisinamo delsimo suteikti ES visą informaciją apie programą PRISM ir kitas panašias su duomenų rinkimu susijusias programas“.

Europarlamentarai atkreipia dėmesį į galimybę sustabdyti susitarimų dėl keleivių duomenų įrašų ir dėl Terorizmo finansavimo sekimo programos galiojimą, jei JAV atsisakytų tai padaryti. Nors duomenų apsaugos standartai neturi būti paaukoti vardan derybų dėl laisvosios prekybos susitarimo su JAV, „būtų patirta nesėkmė, jei minėtieji įtarimai pakenktų pastangoms sudaryti [šį] susitarimą“, įsitikinę europarlamentarai.

Parlamentas taip pat reiškia rimtą susirūpinimą dėl informacijos apie įtariamas ES valstybių vykdomas sekimo programas – padedant JAV ar vienašališkai. Rezoliucijoje minimos Jungtinė Karalystė, Švedija, Nyderlandai, Vokietija ir Lenkija. Europarlamentarai ragina ES valstybes ištirti, ar tokios programos suderinamos su ES teise. EP „pabrėžia, kad visos be išimties Europos Sąjungoje paslaugas teikiančios bendrovės privalo laikytis ES teisės aktų ir yra atsakingos už bet kokius jų pažeidimus“.

Europarlamentarai ragina sudaryti sąlygas informatoriams atskleisti rimtus pagrindinių teisių pažeidimus ir numatyti tokiems asmenims deramą apsaugą, taip pat ir tarptautiniu lygmeniu. Savo ruožtu jie pabrėžia savo paramą tiriamajai žurnalistikai ir žiniasklaidos laisvei.

Rezoliucijoje dar siūloma sparčiau priimti ES duomenų apsaugos teisės aktų rinkinį ir sukurti mišrios parlamentinės ir teisminės kontrolės komitetą, kuris tirtų žvalgybos tarnybų veiklą. Savo ruožtu EP Piliečių laisvių komitetas įpareigojamas nuodugniai išnagrinėti šį klausimą ir dar šiemet pateikti ataskaitą su konkrečiomis rekomendacijomis.

Europos Parlamentas ragina partijas jau dabar iškelti kandidatus į EK pirmininkus

Ketvirtadienį priimtoje rezoliucijoje Europos Parlamentas ragina europines politines partijas iškelti savo kandidatus į Europos Komisijos (EK) pirmininko postą jau netrukus. Savo ruožtu siūloma rinkimų biuleteniuose išspausdinti ne tik nacionalinių, bet ir europinių politinių partijų pavadinimus bei emblemas, taip pat jų kandidatus į Europos Komisijos pirmininko postą.

Būsimieji kandidatai į EK pirmininkus raginami visose ES valstybėse pristatyti savo programas ir jas aptarti viešuose debatuose. Savo ruožtu nacionalinės partijos raginamos informuoti piliečius, kuriai europinei politinei partijai jos priklauso ir kurį kandidatą į Europos Komisijos pirmininko postą jos palaiko. Europarlamentarai taip pat siūlo šalims leisti EP rinkimų kampanijos metu transliuoti europinių politinių partijų politines laidas.

EP viliasi, kad po rinkimų „pirmiausia bus svarstoma asmens, kurį į Komisijos pirmininkus pasiūlė daugiausia vietų Parlamente gavusi Europos politinė partija, kandidatūra“.

Europarlamentarai ragina partijas užtikrinti, kad likus ne mažiau kaip pusmečiui iki rinkimų piliečiai galėtų viešai susipažinti su jų kandidatų į Europos Parlamentą sąrašu. Savo ruožtu į kandidatų sąrašus raginama įtraukti daugiau moterų.

Rezoliucijai pritarė 507 EP nariai, nepritarė 120, o susilaikė 18.

Europarlamentarai sugriežtino bausmes programišiams

Kibernetiniams nusikaltėliams ES gresia griežtesnės bausmės. Tai numato naujos taisyklės, kurioms ketvirtadienį pritarė Europos Parlamentas. Naujoji direktyva, kuri jau neformaliai suderinta su ES Taryba, kartu leis sustiprinti ES šalių policijos bendradarbiavimą kovojant su programišių išpuoliais. Valstybės įpareigojamos per ne daugiau kaip aštuonias valandas sureaguoti į skubų kitos ES valstybės prašymą ištirti kibernetinį išpuolį.

Naujosios taisyklės įpareigoja ES valstybes nustatyti ne mažesnę nei dvejų metų laisvės atėmimo maksimalią bausmę už kibernetinius nusikaltimus – tokius kaip neteisėta prieiga prie informacinių sistemų, neteisėtas įsikišimas į sistemą ar duomenų perėmimas. Tuo tarpu kibernetinių išpuolių prieš ypatingos svarbos infrastruktūros objektus (branduolines elektrines, transporto ir vyriausybės tinklus) rengėjams bei vykdytojams maksimalios bausmės turės būti ne trumpesnės nei įkalinimas penkeriems metams. Už „botneto“ – kibernetiniams išpuoliams skirto užkrėsto kompiuterių tinklo – sukūrimą maksimali bausmė turės būti ne mažesnė nei įkalinimas trejiems metams.

Atitinkamos ES šalies institucijos privalės per ne daugiau kaip aštuonias valandas sureaguoti į skubų kitos ES valstybės prašymą ištirti kibernetinį išpuolį. Tai leis greičiau ištirti kibernetinius nusikaltimus, kurie neturi sienų. Pavyzdžiui, programišiai gali veikti iš Nyderlandų su operacine vadaviete Vokietijoje tam, kad pasitelkdami užkrėstais kompiuteriais Ukrainoje pažeistų banko informacinę sistemą Lietuvoje. 

Įmonėms ir kitiems juridiniams asmenims, pasamdžiusiems programišius tam, kad jie padėtų patekti į konkurentų duomenų bazes, taip pat grės atitinkamos bausmės – nuo apribojimo naudotis valstybės parama iki įmonės uždarymo.

Šioms taisyklėms pritarė 541 EP narys, nepritarė 91, o susilaikė 9. Dėl jų jau sutarta su ES Taryba. Valstybės turės per dvejus metus priimti šią direktyvą įgyvendinančius įstatymus.

Susisiekti: Robertas Pogorelis, Spaudos tarnyba, +37068953306, robertas.pogorelis@europarl.europa.eu

Juratės Jurkšienės nuotr.

Europos Parlamentas (EP) , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra