Europos Parlamento 2013 m. birželio 13 d. plenarinės sesijos naujienos

Autorius: Data: 2013-06-13 , 15:04 Spausdinti

EP patvirtino L. L. Andrikienės pranešimą dėl religijos laisvės

ES turėtų aiškiai pasmerkti bet kokį smurtą ir diskriminaciją dėl tikėjimo, sakoma Laimos Liucijos Andrikienės (Europos liaudies partija) parengtame pranešime, kurį ketvirtadienį, 2013 m. birželio 13 d., patvirtino Europos Parlamentas.

ES, visų pirma jos Taryba ir Išorės veiksmų tarnyba, raginamos siekti apsaugoti religijos ir tikėjimo laisvę visame pasaulyje, įskaitant teisę tikėti ar netikėti, keisti religiją ar įsitikinimus, taip pat tikėjimo išpažinimo ir saviraiškos laisvę.

Europarlamentarai taip pat ragina užtikrinti žodžio laisvę su religija susijusiose temose, tokiose kaip šventvagystės įstatymai ar jų kritika, ir siekti, kad viešos diskusijos apie tai nebūtų laikomos nusikaltimu.

ES ir jos Išorės veiksmų tarnyba kviečiamos nuolat stebėti šios srities padėtį įvairiose pasaulio šalyse ir imtis veiksmų tuomet, kai šalys ima nepagrįstai riboti religinių organizacijų veiklą reikalaudamos jas įregistruoti, taip pat kai jos religiniu pagrindu ima riboti žmonių socialines teises, tokias kaip teisė sudaryti santuoką.

Europarlamentarai pažymi, jog tėvai turi turėti teisę auklėti vaikus vadovaudamiesi savo moraliniais – religiniais arba nereliginiais – įsitikinimais, o vaikai neturi būti verčiami mokytis religijos ar tikėjimo tiesų prieš savo tėvų valią.

ES raginama aktyviau remti tikėjimo laisvės srityje veikiančias pilietinės visuomenės organizacijas, dažniau įtraukti žmogaus teisių klausimus į tarptautinius susitarimus, taip pat naudoti finansines paskatas bei atgrasomąsias priemones šalims, kuriose trūksta religijos ar tikėjimo laisvės.

ES valstybės turi pačios stengtis priimti dėl savo tikėjimo persekiojamus pabėgėlius, taip pat skatinti kitas pasaulio šalis juos priimti ir apginti, pažymi Europos Parlamentas.

EP pranešėja Laima Liucija Andrikienė (Europos liaudies partija) diskusijoje apgailestavo, kad daugelyje pasaulio šalių nesiliauja smurtas prieš religinių bendruomenių atstovus ar nereliginiais įsitikinimais besivadovaujančius žmones, šių žmonių persekiojimas ir diskriminacija. Pasak europarlamentarės, „religinės tolerancijos, pasirengimo tarpreliginiam dialogui ir ekumeninio sambūvio trūkumas dažnai lemia politinius neramumus, dėl to griebiamasi smurto ir atvirų ginkluotų konfliktų, dėl kurių kyla pavojus žmonių gyvybėms, pažeidžiamas regionų stabilumas“. L. L. Andrikienė teigė, jog EP rekomendacijų tikslas yra skatinti ir apsaugoti tikėjimo laisvę pasaulyje, taip pat sustiprinti šį aspektą ES užsienio ir žmogaus teisių politikoje bei ES institucijų ir valstybių pareigūnų veikloje. „Teisės į religijos ar tikėjimo laisvę skatinimas ir su ja susijusių pažeidimų prevencija turi būti ES išorės politikos prioritetas“, – pažymėjo europarlamentarė. 

Europarlamentarai įspėja Turkiją nenaudoti jėgos prieš protestuotojus

Ketvirtadienį, birželio 13-ąją, priimtoje rezoliucijoje Europos Parlamentas reiškia didelį susirūpinimą dėl to, kad Turkijos policija panaudojo nepagrįstai didelę jėgą prieš taikius protestuotojus Stambule. Europarlamentarai ragina Turkijos valdžią nebenaudoti griežtų priemonių ir taikiai išspręsti konfliktą.

EP nariai reikalauja, kad asmenys, atsakingi už smurtinius policijos veiksmus, būtų patraukti atsakomybėn, o sulaikyti taikūs protestuotojai – nedelsiant paleisti. Jie sveikina nuosaikią šalies prezidento Abdullah Gül reakciją į protestus ir premjero pavaduotojo Bülent Arınç atsiprašymą, bet kartu apgailestauja, kad premjeras Recep Tayyip Erdoğan nenori siekti susitaikymo, atsiprašyti ir suprasti dalies Turkijos žmonių nuogąstavimų.

Rezoliucijoje pažymima, kad protestuotojai reiškia vis didesnį susirūpinimą dėl nepakankamo mažumų dalyvavimo visuomenės gyvenime, o dalis Turkijos visuomenės nepatenkinta dabartine tvarka šalyje. EP nariai pažymi, kad demokratinėje valstybėje dauguma privalo įtraukti opoziciją ir pilietinę visuomenę į sprendimų priėmimą.

Susirūpinę prastėjančia žiniasklaidos laisve ir didėjančia jos vidine cenzūra Turkijoje, EP nariai piktinasi, kad šalyje kalinama daugybė žurnalistų, sulaikomi Twitter vartotojai, o pagrindinės šalies žiniasklaidos priemonės nereaguoja į protestus.

Europarlamentarai pažymi, kad demokratinei visuomenei itin svarbu turėti nepriklausomą spaudą, o teismai turi atlikti esminį vaidmenį saugodami spaudos laisvę. Turkija turi toliau stiprinti savo demokratines institucijas, teisinę valstybę ir pagarbą pagrindinėms laisvėms, įsitikinę europarlamentarai.

Robertas Pogorelis, Spaudos tarnyba, +37068953306, robertas.pogorelis@europarl.europa.eu

Nuotraukoje: L. L. Andrikeinė

Europos Parlamentas (EP) , , , , , ,



Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra