Europos Parlamento 2013 m. balandžio 16 d. plenarinės sesijos naujienos

Autorius: Data: 2013-04-16 , 16:21 Spausdinti

EP pirmininkas apie sprogimus Bostone: terorizmo negalima pateisinti

Antradienį, 2013 m. balandžio 16 d., Strasbūre Europos Parlamento pirmininkas Martinas Šulcas (Martin Schulz) pareiškė užuojautą nukentėjusiems nuo sprogimo Bostone ir pažymėjo, kad terorizmo jokiu būdu negalima pateisinti.

EP pirmininkas kalbėjo: „Vakar (balandžio 15 d. – red. past.) Bostone – mieste, kuris laikomas Amerikos laisvės siekio simboliu – sprogus bomboms, keli žmonės neteko gyvybės ir dar daugiau buvo sužeista. Bostono maratone – viename populiariausių sporto renginių pasaulyje, kasmet suburiančiame žmones iš viso pasaulio – buvo atimtos nekaltų žmonių gyvybės. Europos Parlamento vardu reiškiu užuojautą aukų šeimoms ir paramą JAV valdžios institucijoms bei gelbėjimo tarnyboms, besirūpinančiomis šios tragedijos padariniais.“

Nors šiuo metu dar nėra aišku, kas atsakingas už šią nelaimę, tačiau galiu aiškiai pareikšti, kad terorizmas negali būti pateisinamas“, – pabrėžė M. Schulz.

Europos Parlamento sprendimai sustiprins ES bankus

Nuo ateinančių metų ES bankai taps stipresni. Antradienį Europos Parlamentas patvirtino naujas taisykles, kurios apribos bankininkų premijas, sugriežtins bankų kapitalo pakankamumo reikalavimus ir sustiprins bankų priežiūrą. Kartu bankai bus skatinami teikti paskolas mažoms ir vidutinėms įmonėms, siekiant paskatinti ūkio augimą.

Kad būtų išvengta nepamatuotos rizikos, bankininkų premijos negalės viršyti jų metinio darbo užmokesčio, tačiau banko akcininkams sutikus (66 proc. akcininkų, kurie valdo bent pusę banko akcijų), jos galės būti iki dviejų kartų didesnės negu atlyginimas. 25 proc. premijos, kuri viršija metinį atlyginimą, išmokėjimas turės būti atidėtas penkiems metams – tai paskatins bankininkų suinteresuotumą sėkminga ilgalaike banko veikla.

ES bankai turės užtikrinti, kad didesnė ir kokybiškesnė dalis bendro kapitalo, t. y. 8 proc., būtų atidėta kaip likvidus ir greitai į grynuosius pinigus konvertuojamas kapitalas, kuris būtų išmokamas indėlininkams ir kreditoriams krizės atveju. Daugiau nei pusė minėto kapitalo turės būti pirmo lygio: aukščiausios kokybės ir mažiausios rizikos – tai dvigubai daugiau nei numatyta iki šiol.  

Bankai privalės turėti kapitalo apsaugos rezervą, skirtą absorbuoti galimus praradimus. Kartu bankai turės įsteigti anticiklinio kapitalo rezervą, kuris leistų ekonomikos augimo laikotarpiu sukaupti pakankamai kapitalo, kad nenumatytais atvejais nepritrūktų lėšų.

Valstybės galės savo teritorijoje veikiantiems bankams taikyti dar griežtesnius kapitalo pakankamumo reikalavimus.

Naujosios taisyklės sušvelnina kapitalo pakankamumo reikalavimus tiems bankams, kurie teikia paskolas mažoms ir vidutinėms įmonėms. Tokioms paskoloms bus galima taikyti mažesnį rizikos koeficientą, todėl bankai galės priskirti mažesnį kapitalo kiekį šioms paskoloms padengti.

EP patvirtintos taisyklės taip pat įpareigos bankus atskleisti informaciją apie atskirose šalyse uždirbtą pelną, sumokėtus mokesčius, gautas subsidijas, apyvartą ir darbuotojų skaičių. Nuo 2014 m. šie duomenys turės būti perduodami Europos Komisijai, o nuo 2015 m. taps viešai prieinami. Bankai bus prižiūrimi ES valstybių kompetentingų institucijų kartu su Europos bankų priežiūros institucija, kurios galios bus išplėstos.

EP pranešėjas Othmar Karas (Europos liaudies partija, Austrija) teigė: „Tai pačios ryžtingiausios kada nors ES galiojusios taisyklės. Bendri reikalavimai 8200 ES bankų yra ES bankų sąjungos pamatas, o bendras priežiūros mechanizmas – šios sąjungos stogas. Taigi dabar turime pastatyti sienas – indėlių garantijų schemas ir bankų gelbėjimo ramsčius. Mes nereguliuojame atlyginimo lygio. Bankininkų premijų taisyklės užtikrins teisingumą ir skaidrumą bei prisidės prie bankininkystės kultūros pokyčio.“

Nors dėl naujųjų taisyklių jau susitarta, joms dar turi formaliai pritarti ES Taryba. Numatoma, kad jos įsigalios 2014 m. sausio 1 d.

Europos Parlamentas nepritarė taršos leidimų branginimui

Antradienį, balandžio 16-ąją, Europos Parlamentas nepritarė siūlymui užšaldyti prekybą dalimi apyvartinių taršos leidimų (ATL). Dauguma europarlamentarų buvo įsitikinę, kad šių leidimų pasiūlos sumažinimas ir su tuo susijęs jų pabrangimas gali pakirsti pasitikėjimą ATL prekybos sistema, skirta sumažinti anglies dvideginio išlakas į aplinką. Atskiru balsavimu EP nariai pritarė siūlymui laikinai netaikyti ATL sistemos skrydžiams tarp ES ir kitų šalių oro uostų.

2005 m. sukurta prekybos ATL sistema nustato bendrą anglies dvideginio (CO2) taršos apimtį, kuri kasmet palaipsniui mažinama. Iki 2020 m. pramonės šakų, įtrauktų į ATL sistemą, CO2 išlakų lygis bus 21 proc. mažesnis nei 2005 m. Įmonės, į aplinką išmetančios tam tikrą kiekį CO2, iš ES valstybių turi pirkti atitinkamą kiekį taršos leidimų. Vienas leidimas atitinka vieną toną CO2. Jei įgytas leidimas nepanaudojamas, įmonės gali jį parduoti. Ribojant šių leidimų pasiūlą, reguliuojama jų kaina.

Europarlamentarai, kurie prieštaravo siūlymui užšaldyti prekybą dalimi taršos leidimų, ragino iš esmės reformuoti ATL prekybos sistemą. Jie nuogąstavo, kad dirbtinis įsikišimas į leidimų pasiūlą ir jų pabranginimas gali pakirsti pasitikėjimą šia sistema, paminti Europos pramonės konkurencingumą, o padidėję kaštai gali būti perkelti vartotojams. Tuo tarpu siūlymo šalininkai teigė, kad taršos leidimų pasiūla šiuo metu yra per didelė, o didesnė jų kaina paskatintų investicijas į inovacijas ir žaliąją ekonomiką, taip pat padėtų sujungti ES anglies dvideginio rinką su kitais regionais.

Pasiūlymas užšaldyti prekybą dalimi taršos leidimų buvo atmestas maža balsų persvara: 334 EP nariai balsavo už atmetimą, 315 prieš, o 63 susilaikė. Jis bus grąžintas svarstyti EP Aplinkos komitetui.

EP pranešėjas Matthias Groote (Socialistai ir demokratai, Vokietija) po balsavimo apgailestavo dėl tokio rezultato: „Laikau tai žingsniu atgal klimato politikoje ir pataikavimu klimato šilimo skeptikams. Šio siūlymo atmetimas susilpnina ES ATL sistemą ir kelia grėsmę iškeltiems klimato politikos tikslams.“

Kartu EP nariai pritarė su Taryba pasiektam susitarimui ATL sistemos laikinai netaikyti tarptautiniams skrydžiams iš ES oro uostų ir į juos, siekiant Tarptautinėje civilinės aviacijos organizacijoje (ICAO) susitarti dėl aviacijos išlakų kiekio mažinimo pasaulio mastu. Šį sprendimą parėmė 577 EP nariai, jam nepritarė 114, o susilaikė 21.

EP siūlo sustiprinti oro uostų paslaugų konkurenciją ir apsaugoti darbuotojus

Antradienį Europos Parlamentas pritarė siūlymui atverti didžiausiuose ES oro uostuose teikiamas antžemines paslaugas didesnei konkurencijai, tačiau su sąlyga, kad bus užtikrinti minimalūs paslaugų kokybės bei darbuotojų teisių apsaugos reikalavimai. Dėl šio teisės akto toliau bus deramasi su ES Taryba.

Naujoms taisyklėms pritarė 455 EP nariai, nepritarė 239, o susilaikė 18. Pagal jas nebe dvi, o mažiausiai trys įmonės turės teikti antžemines paslaugas oro uostuose, kurie per metus aptarnauja daugiau nei 15 mln. keleivių ar 200 tūkst. tonų krovinių (tokių yra virš 20). Kartu turės būti atskirta oro uostų ir jų teikiamų antžeminių paslaugų buhalterija.

EP siūlo antžeminių paslaugų įmonėms, veikiančioms ES oro uostuose, aptarnaujančiuose daugiau nei 5 mln. keleivių per metus, nustatyti minimalius paslaugų kokybės standartus – didžiausią leistiną bagažo pristatymo laiką, o taip pat minimalų apledėjimą pašalinančio skysčio atsargų kiekį.

EP nariai taip pat papildė teisės aktą socialinėmis nuostatomis, kurios bus taikomos ir subrangovams. Jei oro uoste pasikeistų paslaugų teikėjas, antžemines paslaugas teikusių įmonių darbuotojai turės daugiau teisių būti perkelti į naują įmonę, taip pat bus privalu laikytis kolektyvinio susitarimo.

Pernai Europos Parlamentas patvirtino savo poziciją dėl oro uostų triukšmingumo ir dėl pakilimo bei nusileidimo oro uostuose tarpsnių paskirstymo. Antradienio balsavimas leidžia Europos Parlamentui pradėti derybas su ES Taryba dėl viso teisės aktų rinkinio.

Susisiekti: Robertas Pogorelis, Spaudos tarnyba, mob. tel.: +370 689 53306, robertas.pogorelis@europarl.europa.eu

V. Radžiūno nuotr.

Europos Parlamentas (EP) , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra