Europos Parlamente iškilmingai paminėtas Berlyno sienos griuvimo dvidešimtmetis

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

„Komunizmą nuvertė paprasti žmonės <…>, niekada nepasidavę priespaudai. Vienintelis jų ginklas prieš tankus buvo stipri širdis ir nepalaužiamas pasiryžimas“, – teigė Europos Parlamento pirmininkas Jerzy Buzek iškilmingame EP posėdyje, trečiadienį, 2009 m. lapkričio 11 d., surengtame Berlyno sienos griuvimo dvidešimtmečio proga.
 
Jame kalbėjo ir buvęs Čekijos prezidentas bei kovotojas už žmogaus teises Václav Havel.

Pažymėjęs, jog demokratinė politinė kultūra negali būti sukurta per naktį, V. Havel ragino parodyti solidarumą su tais, kurie patiria totalitarinius ar autoritarinius režimus visame pasaulyje. „Ekonominiai ar kitokie siauri interesai neturi kliudyti tokiam solidarumui“, – pridūrė kalbėtojas.

 
Kalbėdamas apie nacionalinį ir europinį suverenumą, V. Havel išreiškė įsitikinimą, kad jie turi papildyti vienas kitą. Priminęs, jog dauguma neseniai įvykusių karų kilo tarp nacionalinių valstybių, kalbėtojas teigė, jog praktinis šalių bendradarbiavimas leidžia „pažaboti nacionalinius demonus“. Jis vylėsi, kad taikus ir neprievartinis Europos šalių vienijimasis taps tapti geru pavyzdžiu kitiems pasaulio regionams.
 
Prelegentas ragino „atsisakyti pelno bet kuria kaina kulto“ ir sustiprinti dėmesį dvasiniam pagrindui bei vertybėms, taip pat labiau atsižvelgti į aplinkosaugą ir taupyti energiją. „Valstybės sėkmė [turėtų būti] matuojama ne vartojimo augimu, o jo mažinimu“, – kalbėjo V. Havel.
 
Prelegentas kritikavo tendenciją neigiamai kalbėti apie ES kaip apie Briuselyje esančius „juos“, priminęs, jog visos šalys yra Sąjungos narės. „Mes visi esame vienoje valtyje, ir ši valtis plaukia gera kryptimi“, – pridūrė kalbėtojas. Jis ragino dar labiau išplėsti EP galias, „nes tai vienintelė tiesiogiai visų europiečių renkama institucija“, taip pat sukurti dar vieną instituciją iš ES šalių parlamentarų – po vienodą skaičių iš kiekvienos šalies. ES Tarybos statusą, V. Havel nuomone, reikėtų persvarstyti, o vadovauti jos struktūrai turėtų vienas žmogus. Kalbėtojas taip pat siūlė Europos Sąjungai apsibrėžti aiškias savo ribas.
 
Trečiadienio, lapkričio 11-ąją, popietę EP pirmininkas J. Buzek kartu su V. Havel Parlamento rūmuose taip pat atidarė nuotraukų parodą „1989–2009: Europa, viena ir laisva“. Tuo tarpu rytą aštuoniasdešimt devyni jauni žmonės, gimę 1989 m. lapkričio 9 d., tarp jų – ir du lietuviai, dalyvavo debatuose su EP pirmininku ir vicepirmininkais, pavadintuose „Ką man reiškia Europa?“.


Demokratinių pokyčių dvidešimtmečiui skirtas EP tinklalapis:

http://www.europarl.europa.eu/parliament/public/staticDisplay.
do;jsessionid=8FC6FF7B5799783F82370F2EAF2EC795.node1?language=LT&id=163
 
Bendras ES institucijų tinklapis šia tema:

http://www.europa1989-2009.eu/intro.htm
 
Nuotraukoje: Kalba buvęs Čekijos prezidentas bei kovotojas už žmogaus teises V. Havel

Susisiekti:

Rolandas Pyragis, EP Informacijos biuro Lietuvoje atstovas spaudai,
tel.: (8 5) 212 15 30, 212 07 66, mob. tel.: (+370) 689 53306, faks. (8 5) 2619828,
el. p.: rolandas.pyragis@europarl.europa.eu

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra