EP plenarinės sesijos Strasbūre balandžio 7 d. naujienos

Autorius: Data: 2011-04-07 , 15:49 Spausdinti

Europos Parlamentas atmetė rezoliuciją dėl branduolinės saugos

Ketvirtadienį, 2011 m. balandžio 7 d., Europos Parlamentas atmetė rezoliuciją dėl branduolinės saugos, kurios projekte buvo skiriama dėmesio ir atominės energetikos projektams Baltarusijoje bei Kaliningrado srityje. Už rezoliucijos projektą balsavo 264 europarlamentarai, prieš 300, o susilaikė 61.

Įvairios EP politinės frakcijos nesutarė dėl to, ar planuojami ES branduolinių įrenginių patvarumo testai turėtų būti privalomi, taip pat dėl siūlymo paskelbti moratoriumą naujiems branduolinės energetikos projektams.

ES raginama persvarstyti savo santykius su kaimynėmis

Įvykiai Šiaurės Afrikoje parodė, jog santykiuose su kaimyninėmis šalimis ES skirdavo per mažai dėmesio žmogaus teisėms ir pilietinei visuomenei. Tai turi pasikeisti, sakoma ketvirtadienį Europos Parlamento patvirtintose rezoliucijose. Viena jų skirta Rytų Europai ir Pietų Kaukazui, kita – Šiaurės Afrikos bei Artimųjų Rytų šalims.

Europarlamentarai ragino persvarstyti ES kaimynystės politiką šių šalių atžvilgiu, skirti jai daugiau lėšų ir aktyviau remti kaimyninių valstybių pilietinę visuomenę. Pablogėjus žmogaus teisių padėčiai tam tikroje šalyje, siūloma apsvarstyti galimybę suspenduoti esamus ES susitarimus su ja.

EP siūlo suskirstyti Rytų Europos ir Pietų Kaukazo šalis pagal jų europinę perspektyvą – atskirti potencialias narystės kandidates nuo kitų. Parlamento manymu, 2011 m. biudžete Europos kaimynystės ir partnerystės priemonei papildomai numatytus 1 mln. eurų Europos Komisija turėtų išleisti ES ir Rytų partnerystės šalių jaunimo organizacijų bendriems projektams finansuoti, taip pat stipendijoms studentams iš rytų kaimyninių šalių.

Baltarusijos atžvilgiu raginama tęsti valdžios nepripažinimo politiką, o kartu toliau remti pilietinę visuomenę ir opozicinę žiniasklaidą, taip pat rasti būdų sumažinti Šengeno vizos kainą baltarusiams. EP džiaugiasi vasario 2 d. surengtos paramos teikėjų Baltarusijai konferencijos rezultatais: maždaug 87 mln. eurų numatyta žmogaus teisių gynėjams remti, profesinėms sąjungoms, mokslinių tyrimų centrams ir studentų organizacijoms stiprinti. Aktyvesnis šios šalies dalyvavimas Europos kaimynystės politikos ir Rytų partnerystės programose priklausys nuo jos pasirengimo laikytis bendrų vertybių ir pagrindinių principų – žmogaus teisių gerbimo, demokratijos ir teisinės valstybės, sakoma rezoliucijoje.

Europos kaimynystės politika (EKP) šiuo metu apima 16 šalių: Ukrainą, Moldovą, Baltarusiją (nors realiai EKP joje netaikoma), Armėniją, Azerbaidžaną, Gruziją, taip pat Alžyrą, Egiptą, Izraelį, Jordaniją, Libaną, Libiją, Maroką, Palestinos Savivaldą, Siriją ir Tunisą.

Lietuvoje išrinktų europarlamentarų nuomonės

Diskusijoje šiuo klausimu kalbėjusi Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė (Europos liaudies partija) teigė, jog „Europos kaimynystės politika turi būti lankstesnė, aktyvesnė ir tikslingesnė“. Ji ragino nenustatyti išankstinių kvotų finansinei paramai konkrečioms šalims, o susieti paramą su aiškiais demokratizacijos kriterijais ir reformų pažanga, taip pat supaprastinti paramos teikimą ir remti konkrečias valstybes atsižvelgiant į tai, kiek jos siekia priartėti prie ES vertybių, laisvių ir standartų. Europarlamentarė taip pat pasiūlė aptarti galimybę sukurti ES skubaus reagavimo į politinius pokyčius kaimyninėse šalyse instrumentą.

Tuo tarpu Laima Liucija Andrikienė (Europos liaudies partija) teigė: „Įvykiai Egipte, Tunise, Libijoje, Jemene, Bahreine ir kitur be gailesčio griauna daugelį europiečių mąstymo stereotipų: kad daugumai žmonių Vidurio rytuose ar Šiaurės Afrikoje nerūpi žmogaus teisės, kad jie įpratę gyventi diktatūros sąlygomis. Revoliucijos arabų pasaulyje prikišamai parodė tokio mąstymo klaidingumą.“ Pasidalinusi savo įspūdžiais iš Egipto, kur daugelis pageidavo stipresnės ES paramos pilietinės visuomenės stiprinimui, politinių partijų kūrimui ir žmogaus teisėms, europarlamentarė pažymėjo, jog „ten vykstantys demokratijos procesai yra labai trapūs, lengvai pažeidžiami, ir jie mūsų pagalbos turi sulaukti laiku“.

Europos Parlamentas remia demokratinius Artimųjų Rytų gyventojų siekius

Ketvirtadienį, balandžio 7 d., priimtoje rezoliucijoje Europos Parlamentas griežtai smerkia saugumo pajėgų smurtą prieš taikius demonstrantus Bahreine, Sirijoje ir Jemene. Europarlamentarai ryžtingai remia teisėtus šių šalių gyventojų demokratinius siekius ir ragina nedelsiant paleisti visus politinius kalinius, taip pat sulaikytus žmogaus teisių gynėjus, žurnalistus ir taikius demonstrantus.

Parlamentas reikalauja nepriklausomai ištirti šiose šalyse įvykdytus išpuolius prieš protestų dalyvius, ypač kovo 18 d. išpuolį Sanoje, per kurį žuvo 54 žmonės ir daugiau kaip 300 sužeista. ES raginama persvarstyti savo santykius su šalimis, naudojančiomis smurtą prieš savo gyventojus. Europarlamentarai primena, kad ES gali naudoti daug priemonių siekdama atgrasyti nuo tokios veiklos, pavyzdžiui, įšaldyti lėšas, uždrausti įvažiuoti ir kita. Vis dėlto jie pažymi, kad tokios sankcijos „niekuomet neturėtų kenkti visai visuomenei“, o tik už represijas atsakingiems asmenims.

EP ragina Bahreino, Sirijos ir Jemeno valdžios institucijas nedelsiant ir nekeliant išankstinių sąlygų pradėti dialogą su visų demokratinių politinių jėgų ir pilietinės visuomenės atstovais, taip pat užtikrinti žodžio ir susirinkimų laisvę bei laikytis savo tarptautinių įsipareigojimų žmogaus teisių srityje. Europarlamentarai taip pat siūlo sustabdyti tolimesnes derybas dėl ES ir Sirijos asociacijos susitarimo ir pažymi, kad „tokio susitarimo sudarymas priklauso nuo Sirijos valdžios institucijų gebėjimo konkrečiai vykdyti laukiamas demokratines reformas“.

Parlamentas ragina ES ir jos šalis remti demokratijos procesus Viduržemio jūros ir Persijos įlankos regionuose siekiant užtikrinti visišką visų gyventojų, ypač moterų, kurios atliko labai svarbų vaidmenį siekiant demokratinių pokyčių, dalyvavimą politiniame gyvenime. Savo ruožtu raginama laikytis ES ginklų eksporto kodekso, taip pat „padėti šiose šalyse įgyvendinti konkrečią politinių, ekonominių ir socialinių reformų darbotvarkę“, jei jų valdžios institucijos rimtai tam įsipareigotų.

Diskusijoje šiuo klausimu kalbėjusi Laima Andrikienė (Europos liaudies partija) ragino neužmerkti akių žmogaus teisių pažeidimams šioje trijose šalyse. Ji ragino numatyti sankcijas Sirijai, suspenduoti ginklų eksporto susitarimą su Jemenu, taip pat surengti specialų Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybos posėdį šiuo klausimu.

EP remia teisėtai išrinktą Dramblio Kaulo Kranto valdžią ir smerkia smurtą

Ketvirtadienį priimtoje rezoliucijoje Europos Parlamentas smerkia buvusio Dramblio Kaulo Kranto prezidento Laurent Gbagbo bandymą prievarta uzurpuoti valdžią ir reikalauja, kad jis nedelsdamas užleistų valdžią teisėtai išrinktam prezidentui Alassane Ouattara.

Europarlamentarai taip pat smerkia smurtą ir ginkluotą konfrontaciją po prezidento rinkimų šioje šalyje, ypač sunkiosios ginkluotės panaudojimą prieš civilius gyventojus, dėl kurio žuvo daug žmonių, taip pat seksualinės prievartos atvejus. Parlamento nuomone, tokie veiksmai pagal tarptautinę teisę gali būti prilyginti nusikaltimams žmonijai. „Nebaudžiamumo negali būti, ir reikia imtis visų pastangų nustatyti ir patraukti atsakomybėn, įskaitant tarptautinę, visus nusikaltimų civiliams kaltininkus“, – sakoma EP rezoliucijoje.

Parlamentas sveikino Jungtinių Tautų ir ES priimtas papildomas tikslines sankcijas tiems, kurie priešinasi teisėtam išrinkto prezidento A. Ouattara valdymui, taip pat Pasaulio banko ir Tarptautinio valiutos fondo sprendimą nebendradarbiauti su neteisėta Dramblio Kaulo Kranto valdžia.

EP remia pastangas taikiai sureguliuoti Dramblio Kaulo Kranto konfliktą ir ragina visas Afrikos šalis imtis bendrų pastangų šiam tikslui pasiekti. Savo ruožtu europarlamentarai pažymi poreikį gerinti šalies humanitarinę padėtį ir užkirsti kelią galimai migracijos krizei regione.

Europos Parlamentas (EP) , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra