Europos Komisija vienam vakarui tapo Lietuvos kultūros traukos centru

Autorius: Data: 2011-02-07, 08:59 Spausdinti

2011 m. vasario 4-ąją Europos Komisijoje Briuselyje (Belgija) buvo surengta Vasario 16-osios – Lietuvos valstybės atkūrimo dienos – šventė „Lietuviškoji tapatybė“.

Šventėje pristatyta mūsų šalies tekstilininkių paroda „Aistringoji Lietuvos tekstilė“, kuri Komisijos sienas puoš iki vasario 22 dienos. Svečiams grojo M. K. Čiurlionio menų mokyklos styginių kvartetas, Briuselio lietuviai demonstravo dizainerių Jolantos Rimkutės bei Ievos Ševiakovaitės kolekciją „LT Identity“.

Lietuvos Kultūros ministro Arūno Gelūno ir Europos Komisijos nario Algirdo Šemetos kvietimu surengtoje šventėje dalyvavo Europos Komisijos nariai Androulla Vassiliou, atsakinga už švietimo, kultūros, daugiakalbystės ir jaunimo klausimus bei Laszlo Andor, atskingas už užimtumą, socialinius reikalus ir įtrauktį. Šventėje taip pat apsilankė Lietuvos Respublikos Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius, atvykęs į Europos Vadovų Tarybą. Šventėje dalyvavo ES šalių ambasadoriai, Europos Komisijos pareigūnai ir gausus Belgijoje gyvenančių lietuvių būrys. Renginį atidaręs Lietuvos nuolatinis atstovas ES ambasadorius Raimundas Karoblis džiaugėsi, kad Lietuva savo valstybės atkūrimo dieną mini būdama Europos šeimos dalis.

Pagrindinis Vasario 16-osios renginio akcentas buvo Lietuvos tekstilės darbai. Kultūros ministro A. Gelūno teigimu, „kaip ir bet kuri moderni šalis, Lietuva savo tapatybę kuria ant tvirtų kultūros tradicijos pamatų. Mūsų valstybės atkūrimo dienos paminėjimas tekstilės meno paroda – simboliškas. Per šimtmečius iš lietuviškų juostų ir audinių ateinantys simboliai sušvyti avangardinės mados ir šiuolaikinės parodinės tekstilės kūriniuose. Valstybė taip pat kaip audinys – išaustas iš dabarties ataudų ir praeities metmenų.“

Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 93 metų sukakčiai skirtą šventę atidaręs Europos Komisijos narys A. Šemeta sakė: „Lietuvos laisvė ir nepriklausomybės atkūrimas buvo valios ir didžiulių pastangų rezultatas. Turime pagerbti tuos žmones, kurie tuomet išdrįso deklaruoti pasauliui nedidelės Lietuvos ambicijas ir ketinimus.“

Parodą „Aistringoji Lietuvos tekstilė“ sudaro 14 Vilniaus ir Kauno tekstilininkių (Violetos Laužonytės, Severijos Inčirauskaitės-Kriaunevičienės, Lauros Pavilionytės, Eglės Gandos Bogdanienės, Žydrės Ridulytės, Linos Jonikės, Loretos Švaikauskienės, Bronės Neverdauskienės, Ingos Likšaitės, Monikos Žaltauskaitės-Grašienės, Laimos Oržekauskienės, Jūratės Petruškevičienės, Jolantos Šmidtienės ir Almyros Weigel)  darbai. Menininkės semiasi įkvėpimo iš Lietuvos tekstilės archainių šaknų liaudies kultūroje, tačiau kartu meistriškai taiko šiuolaikines technologijas.

Išskirtinis parodos akcentas – instaliacija „Tautiška giesmė“, kurią sukūrė Julius Žėkas, tekstilininkė Žydrė Ridulytė bei lazerinės elektronikos ir mechanikos inžinierius ir konstruktorius Algis Sakalauskas. Instaliacija susideda iš Vinco Kudirkos paskelbto himno žakardiniu audimu išreikštos garso spektrograminės analizės juostos, kuri lazerių ir mechaninės, dinaminės instaliacijos pagalba „pjauna“ vaizdą esamuoju momentu, t. y. žiūrovas turi galimybę girdėti ir stebėti garso kokybinius pokyčius čia ir dabar.

Renginio metu buvo demonstruojama dizainerių Jolantos Rimkutės bei Ievos Ševiakovaitės kolekcija – „LT Identity“ projekto retrospektyva. Šios mados kūrėjos analizuoja esamą kultūrinę Lietuvos piliečių patirtį, ieško naujų simbolių, šiuolaikinių tapatumo ženklų, kūrybiškai ir šmaikščiai juos interpretuoja.

M. K. Čiurlionio menų mokyklos mergaičių styginių kvartetas atliko trumpą koncertą, skirtą į UNESCO svarbių datų sąrašą įtrauktiems  M. K. Čiurlionio metams paminėti. Profesorės Audronės Vainiūnaitės auklėtinės Elena Daunytė (violončelė), Ugnė Petrauskaitė (altas), Eglė Kaunietytė (II-asis smuikas) ir Ieva Pranskutė (I-asis smuikas) Briuselio auditorijai pristatyti prieš šimtą metų mirusio garsaus lietuvių kompozitoriaus kūriniai.

Europos Komisijos nario A. Šemetos kvietimu iškilmingą Vasario 16-osios minėjimą Europos Komisijoje surengė Lietuvos nuolatinė atstovybė kartu su Lietuvos Kultūros ministerija bei Ambasada Belgijoje ir Liuksemburgui. 

Žiniasklaidos atstovų dėmesiui: vaizdo (foto ir video) medžiaga po renginio patalpinta Europos Komisijos garso ir vaizdo medžiagos duomenų bazėje http://ec.europa.eu/avservices

www.lrkm.lt

Nuotraukose: Šventės „Lietuviškoji tapatybė“, surengtos Europos komisijoje, dalyviai (1. nuotr. iš Europos Komisijos fotoarchyvo)

Europos Komisija (EK) , , , ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra