Europos Komisija nori gerinti neįgaliųjų gyvenimo sąlygas ES

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Daugeliui žmonių savaime suprantama, kad prireikus apsipirkti galima pavažiuoti autobusu, kad galima naršyti internete ar žiūrėti televizijos serialą.
 
Bet 80 milijonų neįgalių europiečių kyla rimtų kliūčių, dėl kurių šie paprasti dalykai tampa neįmanomi. 2010 m. lapkričio 15 d. Europos Komisija priėmė naują strategiją šioms kliūtims naikinti. Numatytas planas, kaip ES ir valstybių narių vyriausybės galėtų sudaryti neįgaliesiems sąlygas naudotis visomis savo teisėmis. Per kitą dešimtmetį numatyta įgyvendinti daug įvairių konkrečių priemonių, kaip antai visoje ES pripažinti nacionalines neįgaliųjų korteles, skatinti standartizavimą, tikslingiau taikyti viešojo pirkimo ir valstybės pagalbos taisykles. Šios priemonės bus naudingos socialiniu požiūriu, be to, turėtų gerokai pagyvinti Europos ekonomiką. Pavyzdžiui, dėl šių priemonių turėtų sustiprėti ES neįgaliesiems skirtų įtaisų ir paslaugų rinka, kurios metinė vertė, turimais duomenimis, jau dabar viršija 30 mlrd. EUR. Be to, Komisija spręs, ar siekiant toliau gerinti prieinamų prekių ir paslaugų vidaus rinką iki 2012 m. siūlyti Europos teisės aktą dėl prieinamumo.
 
„Kad galėtų visavertiškai dalyvauti visuomeniniame ir ekonominiame gyvenime, žmonės su negalia turi lengviau patekti į viešuosius pastatus, naudotis viešuoju transportu ir skaitmeninėmis paslaugomis, – sakė už teisingumą, pagrindines teises ir pilietybę atsakinga Europos Komisijos narė ir pirmininko pavaduotoja Viviane Reding. – Tai būtų galima greičiau pasiekti nustačius prieinamų prekių ir paslaugų standartus ES ir viešųjų pirkimų priemonėmis skatinant sudaryti geresnę pastatų prieigą. Jungtinėse Amerikos Valstijose pritaikytos panašios priemonės buvo labai naudingos šalies visuomenei ir ekonomikai. Be to, mes turime užtikrinti, kad žmonėms nekiltų papildomų kliūčių kertant sieną – jeigu asmuo, kuriam nustatyta negalia, nusprendžia išvykti į kitą ES šalį, jis neturi prarasti galimybės naudotis tokiomis pat lengvatomis kaip savo šalyje, pavyzdžiui, nemokamai arba pigiau važiuoti viešuoju transportu. Mano tikslas – Europa be jokių kliūčių neįgaliesiems iki 2020 metų.“
 
Europos Sąjungoje vienam asmeniui iš šešių (iš viso apie 80 milijonų žmonių) nustatyta negalia – nuo lengvos iki sunkios. Daugiau kaip trečdalis vyresnių nei 75 metų žmonių yra neįgalūs ir dėl to susiduria su apribojimais. ES gyventojams senėjant šie skaičiai turėtų dar didėti. Daugelis neįgaliųjų dėl diskriminavimo, fizinių ar kitokių kliūčių negali visavertiškai dalyvauti socialiniame ir ekonominiame gyvenime.
 
Panaikinti kliūtis svarbu ne tik visuomeniniu požiūriu – tai gali atverti ir naujų rinkos galimybių. Jungtinės Karalystės karališkojo nacionalinio aklųjų instituto atlikta studija parodė, kad prekybos centrų tinklui už 35 000 svarų patobulinus savo interneto svetainės prieigą, metinės pajamos padidėjo 13 mln. svarų. Vokietijoje atliktos studijos duomenimis, prieinamesnė infrastruktūra paskatintų neįgaliuosius keliauti, o tai 620 mln.–1,9 mlrd. EUR padidintų metinę Vokietijos turizmo pramonės apyvartą.
 
Komisijos pristatyta strategija patvirtino ryžtą gerinti neįgalių europiečių padėtį. Kadangi už neįgalumo politiką atsako valstybės narės, naująja strategija papildomi ir palaikomi valstybių narių veiksmai.
 
Svarbiausias ES strategijos tikslas – suteikti neįgaliesiems daugiau galimybių naudotis visomis savo teisėmis tokiomis pat sąlygomis kaip visi kiti ir naikinti kasdienio gyvenimo kliūtis. Pagrindinės priemonės:
 
Prieinamumo iniciatyva. Reikia apsvarstyti, kaip taikant esamas standartizavimo, viešųjų pirkimų ir valstybės pagalbos taisykles pasiekti, kad neįgalieji galėtų įsigyti visas prekes ir paslaugas, ir kartu skatinti kompensacinių priemonių rinką (Europos teisės aktas dėl prieinamumo). Atsižvelgiant į JAV patirtį, tikėtina, kad ši rinka per ateinančius kelerius metus labai augs.
 
Dalyvavimas. Užtikrinti, kad neįgalieji ir jų šeimos nariai galėtų naudotis ES pilietybės teikiamomis teisėmis tokiomis pat sąlygomis kaip visi kiti (visoje ES turi būti pripažįstamos neįgalumo kortelės ir kitos neįgaliųjų teisės), ieškoti būdų lengviau panaudoti gestų kalbą ir Brailio raštą naudojantis ES piliečių rinkimo teise ar bendraujant su ES institucijomis, skatinti kurti prieinamo formato interneto svetaines ir autorių teisių saugomus kūrinius, pavyzdžiui, knygas.
 
Finansavimas. Užtikrinti, kad naudojantis neįgaliesiems svarbių politikos sričių ES programomis ir fondais būtų skatinama sudaryti palankias darbo sąlygas profesionaliems slaugytojams, artimuosius slaugantiems asmenims ir kurti asmeninės pagalbos programas.
 
Aktyvesnis valstybių narių ir pilietinės visuomenės bendradarbiavimas (Aukšto lygio grupė neįgaliųjų klausimams spręsti). Suteikti galimybę keistis duomenimis ir koordinuoti politiką, ypač teisių perkėlimo klausimais (pavyzdžiui, dėl teisės gauti asmeninę pagalbą).
 
Visuomenės švietimas. Šviesti visuomenę apie neįgalumą ir prieinamumą, pavyzdžiui, teikiant Europos apdovanojimus neįgaliesiems pritaikytiems miestams.
 
Duomenų rinkimas ir priežiūra. Gerinti žinias apie Europos neįgaliųjų padėtį ir kasdieniame gyvenime jiems iškylančias kliūtis, taip pat rinkti informaciją apie sėkmingas valstybių narių nacionaliniu lygiu įgyvendinamas paramos neįgaliesiems priemones ir jas skatinti.
 
Strategijoje pateikiamas konkrečių priemonių sąrašas ir tvarkaraštis. Vykdydama savo įsipareigojimus pagal pasirašytą Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvenciją (JTNTK), Komisija reguliariai teiks šio plano įgyvendinimo ir pažangos ataskaitas.
 
Pagrindiniai faktai
 
ES pagrindinių teisių chartijoje sakoma, kad „Sąjunga pripažįsta ir gerbia neįgaliųjų asmenų teisę naudotis priemonėmis, užtikrinančiomis jų nepriklausomumą, socialinį bei profesinį integravimą ir dalyvavimą bendruomenės gyvenime.“ Be to, ES ir visos 27 valstybės narės jau įsipareigojo kurti Europą be kliūčių, pasirašydamos JTNTK.
 
Lapkričio 15 d. priimtoje ES strategijoje dėl negalios numatomi konkretūs ES veiksmai įgyvendinant strategiją „Europa 2020“ (IP/10/225) ir atsižvelgiama į 2010 m. ES pilietybės ataskaitoje (IP/10/1390) pasiūlytus veiksmus.

 
Kita informacija
 
2010–2020 m. Europos strategiją dėl negalios „Tolesnis siekis kurti Europą be kliūčių“ ir susijusius dokumentus galima rasti čia:
 
http://ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=en&catId=89&newsId=933&furtherNews=yes
 
Už teisingumą, pagrindines teises ir pilietybę atsakingos Europos Komisijos narės ir pirmininko pavaduotojos Viviane Reding svetainė:
 
http://ec.europa.eu/commission_20,10-2014/reding/index_en.htm.
MEMO/10/578
 
 
Daugiau informacijos:
 
http://ec.europa.eu/lietuva/ziniasklaidai/15112010_neigalieji_lt.htm
 
 
Šį ir kitus pranešimus galite rasti internete adresu:
 
http://europa.eu/press_room/index_en.htm
 
http://europa.eu/rapid/recentPressReleasesAction.do?guiLanguage=en&hits=500
 
Taip pat informuojame, kad Europos Komisija kviečia teikti tiriamosios žurnalistikos srities tyrimo projektų pasiūlymus.
 
 
Daugiau informacijos:
 
http://ec.europa.eu/lietuva/news_hp/news/15112010_zurnalistikos_tyrimo_lt.htm
 
Spaudos ir informacijos skyrius
Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje
Naugarduko g. 10, LT-01309 Vilnius
Tel: +370 5 2313186, fax: +370 5 2313192, www.europa.eu/lietuva
 

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra