Europarlamentarai ragina imtis žingsnių romų padėčiai gerinti

Autorius: Data: 2011-03-09, 16:41 Spausdinti

Europoje gyvenantiems 10-12 milijonų romų reikalinga ES parama, sakoma rezoliucijoje, kurią trečiadienį (2011-03-09) priėmė Europos Parlamentas.

Joje siūloma pirmenybę teikti romų įdarbinimui, švietimui bei būstui gerinti, taip pat pagrindinėms teisėms apsaugoti. ES parama šiai sričiai turi būti naudojama geriau, pažymima dokumente.

Parlamentas ragina patvirtinti ES romų įtraukties strategiją (Europos Komisija planuoja jos projektą pateikti balandį, o birželio 24 d. Europos Vadovų Taryba jį tvirtins). Strategijoje, kuri būtų įgyvendinama vietos lygmeniu, siūloma nustatyti privalomus minimalius švietimo, užimtumo, būsto ir sveikatos priežiūros standartus. Europarlamentarai taip pat siūlo „patvirtinti veiksmingus kovos su diskriminavimu teisės aktus ir priemones siekiant apsaugoti nuo diskriminacijos visose gyvenimo srityse“. Raginama kovoti su prietarais, stereotipais, rasizmu ir ksenofobija, niekinimu ir neapykantą romams kurstančia kalba, taip pat „užtikrinti, kad žiniasklaida neplatintų prietarų, nukreiptų prieš romų bendruomenę“.

EP ragina užtikrinti, kad būtų panaikinta segregacija mokyklose ir klasėse, taip pat sukurta įtrauktį skatinanti mokyklos aplinka. Siūloma įdarbinti romų tautybės mokyklų tarpininkus, taip pat didinti romų mokytojų skaičių ir sudaryti galimybes romų vaikams mokytis savo kalba. Tuo tarpu valstybės raginamos parengti naujovišką stipendijų programą, kuri leistų ugdyti naują romų lyderių kartą, taip pat padidinti esamų stipendijų ir programų finansavimą.

Raginama suteikti daugiau galių romų pilietinei visuomenei, skatinti romus įsitraukti į visas viešojo ir politinio gyvenimo sritis ir stiprinti jų atstovavimą vietinėse, nacionalinėse ir ES lygmens institucijose, taip pat jų dalyvavimą nevyriausybinių organizacijų veikloje. Savo ruožtu europarlamentarai ragina ištirti, kodėl socialiai atskirtoms grupėms skirtos ES lėšos yra įsisavinamos nepakankamai, ir užtikrinti, kad šios lėšos pasiektų sunkiai besiverčiančius romus bei padėtų jiems užsitikrinti ilgalaikę pažangą.

Parlamentas siūlo reikalauti gerinti romų padėtį į ES stojančiose bei kitose kaimyninėse šalyse, taip pat „sustabdyti romų gražinimą į šalis, kuriose jie gali būti kankinami arba patirti žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį, arba kuriose jie gali būti baudžiami“.

Rezoliucijai pritarė 576 europarlamentarai, nepritarė 32, o susilaikė 60. EP pranešėja šiuo klausimu Lívia Járóka (Europos liaudies partija, Vengrija) teigė, jog ši Parlamento rezoliucija yra „didžiulis žingsnis Europos Sąjungai stengiantis sumažinti didžiausios mūsų žemyno tautinės mažumos skurdą bei socialinę atskirtį.“

EP skeptiškas Turkijos atžvilgiu, tačiau palankesnis Juodkalnijai

Trečiadienį, kovo 9 d., Europos Parlamento priimtose rezoliucijose kritikuojama nepakankama Turkijos pažanga, tačiau sveikinamas kandidatės statuso suteikimas Juodkalnijai.

EP palankiai vertina priimtus Turkijos konstitucijos pakeitimus, tačiau ragina „skubiai įvykdyti išsamią konstitucinę reformą, kuri Turkiją paverstų visapuse pliuralistine demokratija, grindžiama žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsauga“. Neišspręsta Kipro problema, nepakankamas Turkijos politinių partijų tarpusavio dialogas, taip pat žiniasklaidos laisvės bei mažumų teisių varžymai lėtina Turkijos derybas dėl narystės ES, teigiama rezoliucijoje.

Europarlamentarai apgailestauja dėl vis dar didelio smurto šeimoje, vadinamųjų „garbės nusikaltimų“ bei priverstinių vedybų skaičiaus. Jie ragina Turkijos valdžią veiksmingiau kovoti su homofobija ir seksualinių mažumų diskriminacija, taip pat imtis priemonių, kad šioje šalyje nebūtų žudomi lytį pakeitę asmenys, tarp jų ir dirbantys sekso pramonėje.

„Atsižvelgdamas į tai, kad Turkija, kaip pasaulietinė demokratinė valstybė, kurios gyventojų daugumą sudaro musulmonai, įkvepia daugelį arabų pasaulio šalių“, Parlamentas ragina bendromis ES ir Turkijos pastangomis remti demokratizaciją ir plėtotę Artimuosiuose Rytuose bei Šiaurės Afrikoje.

Tuo tarpu Juodkalnijos pažangą siekiant narystės ES europarlamentarai vertina palankiau. Jie sveikina oficialų kandidatės statuso suteikimą šiai šaliai ir ragina netrukus pradėti su ja derybas dėl narystės. Vis dėlto Juodkalnijos valdžia raginama pažaboti korupciją, organizuotą nusikalstamumą bei diskriminavimo apraiškas, taip pat užtikrinti žiniasklaidos laisvę.

Susisiekti: Rolandas Pyragis, EP Informacijos biuro Lietuvoje atstovas spaudai, tel. (8 5) 212 1530, 212 0766, mob. (+370) 689 53306, faks. (8 5) 261 98 28, el. paštas rolandas.pyragis@europarl.europa.eu

Europos Parlamentas (EP) , , ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra