Europarlamentarai patvirtino susitarimą dėl ES diplomatinės tarnybos

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Stiprindama savo vaidmenį pasaulyje, ES kuria savo Išorės veiksmų tarnybą, kurios veikla Sąjungai nepriklausančiose šalyse būtų panaši į diplomatinę. Europos Parlamentas derybose su kitomis ES institucijomis pasiekė didesnės šios tarnybos atskaitomybės tiesiogiai išrinktiems ES piliečių atstovams. Ketvirtadienį (2010 07 08) EP patvirtino šį susitarimą (549 balsai už, 78 prieš, 17 susilaikė).
 
Naujosios tarnybos centrinė būstinė bus Briuselyje, o 136 jos atstovybės, sukurtos buvusių Europos Komisijos delegacijų pagrindu, veiks Sąjungai nepriklausančiose šalyse. Kitų metų sausio 1 d. šioje tarnyboje pradės dirbti 1 525 dabartiniai Europos Komisijos ir ES Tarybos darbuotojai, taip pat 100 naujų darbuotojų. Pagal pasiektą susitarimą mažiausiai 60 proc. naujosios tarnybos darbuotojų sudarys nuolatiniai ES pareigūnai, o likusį trečdalį – ES šalių vyriausybių paskirti asmenys, kurie dirbs aštuonerius metus su galimybe pratęsti jų etatą dar dvejiems metams.
 
Sutarta, kad naujoji tarnyba iš Europos Komisijos perims ES saugumo ir gynybos politikos funkcijas, tuo tarpu vystimosi ir kaimynystės politika liks Komisijos rankose.
 
Europarlamentarams pavyko užtikrinti naujosios tarnybos politinę ir finansinę atskaitomybę Parlamentui. Jis turės kartu su ES Taryba spręsti dėl bendrojo jos biudžeto, o Europos Komisija, kuri atsakys už operacinį jos biudžetą, turės teikti ataskaitą Parlamentui apie tarnybos lėšų panaudojimą atskirose šalyse bei vykdant konkrečias misijas. Būsimi ES atstovai tose šalyse, kurias Parlamentas laikys svarbiomis, turės prieš pradėdami eiti pareigas atvykti į EP Užsienio reikalų komiteto posėdį ir atsakyti į europarlamentarų klausimus.
 
Nors šiuo klausimu Parlamento vaidmuo yra patariamasis, europarlamentarai prašo Tarybą vėl su jais tartis, jei ji norės nukrypti nuo sutartų nuostatų. Dėl susijusių finansų, biudžeto bei personalo reglamentų, kuriems EP turi sprendimo galią, bus balsuojama rudenį.

EP pritarė susitarimui dėl bankinių duomenų perdavimo JAV

Pasiekęs didesnių duomenų apsaugos garantijų, ketvirtadienį, liepos 8 d., Europos Parlamentas patvirtino susitarimą dėl SWIFT sistemoje laikomų bankinių duomenų perdavimo JAV, siekiant sustabdyti terorizmą. Rezoliucijai šiuo klausimu pritarė 484 europarlamentarai, nepritarė 109, o susilaikė 12.

 
Siekiant užkirsti kelią terorizmo finansavimui, JAV administracijai jos prašymu keletą metų buvo leidžiama prieiti prie SWIFT sistemoje saugomų bankinių mokėjimų duomenų. Vis dėlto šių metų vasario 11 d. Parlamentas atmetė naują susitarimą šiuo klausimu ir priminė savo reikalavimus – kad nebūtų perduodama daugiau duomenų negu būtina terorizmui užkardyti, kad jie būtų geriau apsaugoti ir po kurio laiko ištrinti, taip pat kad duomenų subjektas galėtų teisiškai apsiginti.

Per intensyvias EP, Tarybos ir JAV atstovų derybas buvo pasiektas kompromisas dėlnaujo susitarimo. SWIFT sistemoje laikomi duomenys JAV institucijoms bus perduodami pagal atskiras užklausas, Europolas kiekvienąkart turės suteikti leidimą juos perduoti, o prašomi duomenys turės būti kiek įmanoma siauresni. Duomenys apie mokėjimus euro zonos viduje nebus perduodami. Perduotų duomenų naudojimą prižiūrės grupė nepriklausomų inspektorių, o vienas iš jų bus paskirtas Europos Komisijos bei Parlamento. JAV administracija turės ištrinti nepanaudotus duomenis vėliausiai po penkerių metų. Europarlamentarų reikalavimu JAV taip pat suteikė garantijas, kad duomenų subjektai (kokia bebūtų jų pilietybė) galės apginti savo teises, jei jų duomenys būtų panaudoti neteisėtai.
 
Ketvirtadienį, liepos 8 d., Europos Parlamentas pritarė šiam kompromisiniam susitarimui. Jis įsigalios rugpjūčio 1 d. ir galios penkerius metus su galimybe jį pratęsti. Jei ES sukurtų savo terorizmo finansavimo prevencijos programą, panašią į tą, kuri šiuo metu vykdoma JAV, šis susitarimas bus persvarstytas.
 
Daugiau informacijos rasite pranešime spaudai: EPIB_PS_2010_07_08.doc
 
Susisiekti: Rolandas Pyragis
EP Informacijos biuras Lietuvoje
Naugarduko g.10, 01309 Vilnius
Tel. (8 5) 212 1530, 212 0766
Mob. (+370) 689 53306, faks. (8 5) 261 9828
 
Nuotraukoje: ES pritarė Išorės veiksmų tarnybos, kurios veiklą koordinuos Catherine Ashton, kūrimo apmatams

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra