Europarlamentarai aptarė teisės viršenybės padėtį Lenkijoje

Autorius: Data: 2016-01-20 , 14:22 Spausdinti

Antradienio popietę Europos Parlamento (EP) nariai kartu su Lenkijos premjere Beata Szydło aptarėEuropos Komisijos sprendimą įvertinti teisės viršenybės ir žiniasklaidos laisvės padėtį Lenkijoje. Diskusijoje kalbėjusių europarlamentarų pozicijos išsiskyrė. Vieni kritikavo Lenkijos vyriausybės sprendimus, o kiti palaikė premjerės vertinimą, kad teisės viršenybei šalyje niekas negresia.

ES Tarybai atstovaujantis Nyderlandų užsienio reikalų ministras Bert Koenders pažymėjo: „ES yra daugiau nei bendroji rinka. Ji remiasi bendromis vertybėmis: teisės viršenybe, demokratija ir pagrindinėmis teisėmis. Tačiau turime skausmingas pamokas, kad jos nėra savaime suprantamos.“

Europos Komisijos pirmininko pirmasis pavaduotojas Frans Timmermans paaiškino, kodėl Komisija priėmė sprendimą įvertinti padėtį Lenkijoje. „Tikiuosi, kad su Lenkija tęsime konstruktyvų ir faktais paremtą dialogą, siekiant išvengti sisteminės grėsmės teisės viršenybei“, – kalbėjo jis.

Lenkijos ministrė pirmininkė Beata Szydło primygtinai tvirtino, kad teisės viršenybė šalyje nebuvo paminta. „Lenkijos piliečiai per demokratinius rinkimus pasirinko mūsų programą, kurią mes įgyvendiname gerbdami konstituciją ir ES sutartis. […] Ginčas dėl Konstitucinio teismo yra politinis, o ne teisinis, todėl tai Lenkijos vidaus reikalas, bet esu atvira diskusijoms su opozicija“, – teigė premjerė.

Esteban González Pons (Europos liaudies partija, Ispanija) pažymėjo, kad grėsmingiausias autoritarizmas visada gimsta viduje, todėl perspėjo, kad „teisinių galių suvaržymas ir žiniasklaidos kontrolė gali tapti pirmuoju demokratijos naikinimo žingsniu“. Jis kartu atkreipė dėmesį, kad niekas nenori bausti Lenkijos, o tik išsiaiškinti, ar Europos vertybėms kilo grėsmė.

Gianni Pittella (Socialistai ir demokratai, Italija) teigė, kad nepriklausomi teismai ir žiniasklaida yra būtini europinei demokratijai. Frakcijos vardu jis pareiškė susirūpinimą susiklosčiusia padėtimi, kuri neatitinka Lenkijos istorijos ir kovos su diktatoriais patirties.

Pakalbėjus su Lenkijoje išrinktais EP nariais tampa akivaizdu, kad Lenkijos valdžia neketina paminti žiniasklaidos pliuralizmo“, – pažymėjo Europos konservatorių ir reformistų frakcijos vadovas Syed Kamall(Jungtinė Karalystė).  Jis klausė, kodėl Komisija ir europarlamentarai nesiskundė abejotinais buvusios šalies vyriausybės sprendimais skirti Konstitucinio teismo teisėjus.

Jūsų partija laimėjo rinkimus ir stiprų mandatą. Turite teisę reguliuoti žiniasklaidą ir reformuoti valstybės tarnybą. Tačiau tai nesuteikia teisės išbalansuoti valdžių atskyrimą. Tai prieštarauja konstitucijai ir nebuvo numatyta jūsų programoje“, – kalbėjo Guy Verhofstadt (Liberalai ir demokratai, Belgija).

Gabriele Zimmer (Europos vieningieji kairieji, Vokietija) pažymėjo, kad „neoliberalios reformos, būtinos narystei ES, nesuteikė visiems reikiamos gerovės […], todėl daug lenkų kaltina ES už socialinės atskirties šalyje didėjimą“.

Žaliųjų lyderė Rebecca Harms (Vokietija) pabrėžė, kad dauguma neturėtų diktuoti sąlygų be tinkamos diskusijos su opozicija.

Lenkijos reikalai turi būti sprendžiami Lenkijoje ir su lenkais. Todėl šie debatai yra nebūtini, nors ir turi vieną privalumą – jie sustiprins euroskepticizmą“, – kalbėjo Jarosław Iwaszkiewicz (Laisvės ir tiesioginės demokratijos Europos frakcija, Lenkija). Savo ruožtu Michał Marusik (Tautų ir laisvių Europos frakcija, Lenkija) pažymėjo, kad kritika Lenkijai tik patvirtina, kad be reikalo kišamasi į šios šalies vidaus reikalus.

Diskusijų vaizdo įrašai:

http://www.europarl.europa.eu/ep-live/en/plenary/video?debate=1453218960960

http://audiovisual.europarl.europa.eu/Package.aspx?id=34199&mediatype=V&type=L

Vaizdo ir garso medžiaga profesionalams:

http://audiovisual.europarl.europa.eu/Page.aspx?id=2606

Teisinės valstybės stiprinimo ES mechanizmas:

http://eur-lex.europa.eu/legal-content/LT/TXT/?uri=CELEX:52014DC0158

Klausimai ir atsakymai: kodėl Europos Komisija svarsto padėtį Lenkijoje?

http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-16-62_en.htm

Gediminas VILKAS ir Robertas POGORELIS

EP spaudos tarnyba

Europa , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra