Estų skulptoriaus dirbtuvėse skleidžiasi neatrasti talentai

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Tauno Kangro skulptūros traukia Estijos, Vokietijos, Danijos parkų ir aikščių lankytojų akį. Jo darbai puošia Lietuvos prezidento Valdaus Adamkaus ir disko metiko Virgilijaus Aleknos namus. Estai T. Kangro vadina talentingiausiu savo šalies skulptoriumi. Bet į savo dirbtuves įsileidęs grupelę lietuvių ir pamokęs erotinės skulptūros meno 43 metų kūrėjas galiausiai ištarė: „Iš jūsų pasimokyti galiu ir aš“.
 
Talinas 2011 metais perims Europos kultūros sostinės vardą. Estai galės gėrėtis dar vienu T. Kangro monumentu. Talino įlankoje iškils net 24 metrų aukščio bronzinė Kalevo sūnaus – estų epinio herojaus – skulptūra.
 
Estijos valdžia neseniai panaikino paskutines biurokratines kliūtis Baltijos jūroje turinčiam stovėti įspūdingo dydžio paminklui, ir T. Kangro jau kibo į darbus. Bet užsiėmęs kūrėjas savo namuose vis tiek kelis kartus per savaitę mielai priima tuos, kurie nori pasimokyti skulptūros meno.
 
Netrunku suprasti, kas taip traukia į T. Kangro namus Laitsės miestelyje.
 
„Čia įsikūręs visas skulptūrų parkas“, – rodydamas savo valdas plačiai mosteli kūrėjas. Kieme mįslingai šypsosi iš granito iškalta „Mąstanti kiaulė“, namo prieigas saugo „Geroji namų dvasia“.
 
„Ir namą renovavau, ir įrengiau savo rankomis“, – kviesdamas į didžiulį beveik 2 000 kv. metrų ploto pastatą prisipažįsta estas.
 
Daugiau nei dviejų amžių senumo granito akmenų namą dabar šildo įspūdingo dydžio židinys, įvairių miško žvėrių kailiai ir didžiulė T. Kangro kurtų erotinių skulptūrų bei piešinių kolekcija.
 
Didžiulis kambarys, į kurį estas pakviečia svečius iš Lietuvos, veikiau primena pobūvių salę, o ne skulptoriaus dirbtuves.
 
Netrukus čia skimbčios lankstoma viela, kaukšės plaktukai, bet kol kas mus pasitinka dviejų profesionalių muzikantų atliekamos violončelės ir smuiko melodijos.
 
Smalsiai apžiūrinėjame ant stalų sudėliotas mūsų laukiančio darbo priemones, giriame vilionėmis alsuojančius kūrėjo darbus, kai mus pasitinka dar viena staigmena.
 
Simpatinga tamsiaplaukė nusimeta blizgią skraistę ir, likusi tik su dailiais aukštakulniais, įsitaiso ant pakylos.
 
„Galime pradėti“, – nuostabos ir lengvo sutrikimo tylą pertraukia darbo prijuoste jau apsisiautęs T. Kangro.
 
„Tik prašau – nefotografuokite merginos“, – kai atsitokėję imame spragsinti fotoaparatais įspėja kūrėjas
.
Mūsų tikslas – iš vielos ir profesionalams skirto plastilino pagaminti nedidelę skulptūrėlę.
 
„Padėjau atsiskleisti ne vienam talentui.
 
Kiekvienas žmogus gali būti menininkas. Prisiminkite vaikystę, kai lipdydavote iš spalvoto plastilino, atsipalaiduokite ir išleiskite savo kūrybinę energiją“, – pataria T. Kangro, kai susižvalgę imame dvejoti savo gabumais.
 
Ir kaip čia atsipalaiduosi ar susikaupsi, kai prieš akis mūsų modelis juda be jokio drovumo, vilioklišką pozą keisdamas dar labiau gundoma.
 
Tačiau jau po kelių akimirkų mūsų grupelės moterys ir vyrai taip panirs į savo darbus, kad tamsiaplaukei viliokei teks dar gerokai pakovoti dėl dėmesio.
 
Nuogos merginos gundymai lieka tik fonas, kai T. Kangro ima demonstruoti, kaip pradėti tai, kas galiausiai turi pavirsti skulptūra.
 
Pirmiausiai iš vielos kuriame savotiškus griaučius – pirmaisiais linkiais suformuojame galvą ir pečius, vėliau – liemenį ir kojas.
 
Galiausiai iš dviejų papildomų vielos gabalėlių sukuriame būsimajai skulptūrai rankas.
 
T. Kangro laksto nuo vieno stalo prie kito ir, girdėdamas tai vieno, tai kito nusivylimą dėl pirmųjų nesėkmių, šypsodamasis duoda vertingų patarimų.
 
T. Kangro buvo paauglys, kai įkvėptas vienos Talino menų mokyklos mokytojo, atrado skulptūrų pasaulį.
 
Dabar jo rankose granito akmenys ir bronzos lydiniai virsta erotinėmis, mitologinėmis, religinėmis skulptūromis.
 
„Aplink pilna idėjų, tik turėk laiko jas įgyvendinti“, – prisipažįsta kūrėjas. Įkvėpimas ir naujos idėjos T. Kangro dažnai aplanko kelionių metu, o kartais – tiesiog einant gatve.
 
„Įkvėpimo semiuosi ir iš savo mokinių. Jūs turite tiek įdomių idėjų!“ – svečius iš Lietuvos pagiria estas.
 
Dėkojame už komplimentus. Bet kol kas didžiausias mūsų iššūkis – suminkštinti plastiliną ir suteikti prieš tai iš vielos išlankstytiems skulptūros griaučiams pilnesnes formas.
 
Pozuotoja pasiruošusi mums padėti. Tamsiaplaukė prigulusi išriečia klubą, netrukus vėl prisėda ant kėdės ir, lengvai atlošusi galvą, grakščiai pakelia vieną ranką.
 
„Matau, jūsų skulptūros nebus vienodos“, – apžvelgdamas vis labiau ryškėjančius mūsų darbus komentuoja T. Kangro.
 
Ir pastebi, kad maniškė skulptūra ima panašėti į moterį sugundyti pasiryžusį vyrą.
 
„Gali susikurti tobulą vyrą“, – šmaikštauja kolegė.
 
„Tik rankoms pridėkite daugiau raumenų“, – antrina tvirto stoto barzdotas kūrėjas.
 
„Ar visuomet kuriate pagal gyvą modelį?“ – klausiu esto, pastebėjusi jo žvilgčiojimą į dėmesio, regis, jau pristigusią pozuotoją.
 
„Paprastai – taip“, – tikina kūrėjas, Laitsėje gyvenantis kartu su žmona ir dviem vaikais.
 
„Visai nebūtina, kad mergina būtų profesionalus modelis. Žinoma, profesionalės greičiau supranta, ko iš jų tikiuosi. Tačiau kartais gatvėje pastebiu kokią simpatišką merginą ir pakviečiu ją į savo studiją“, – prisipažįsta T. Kangro.
 
Estas su šypsena prisimena vieną jauną moterį, kuri buvo atvykusi apžiūrėti jo darbų. Ši negailėjo šiltų žodžių T. Kangro erotiniams kūriniams, tad menininkas pasiūlė viešniai pačiai pabandyti sukurti kokią nors skulptūrą. „Jaučiu, kad jums labiau tikčiau kaip modelis“, – į T. Kangro siūlymą tąkart nesidrovėdama atsakė estė.
 
Siūlymų pozuoti mes neišgirstame. Užtat komplimentų prisiklausome į valias.
 
„Koks puikus klubo linkis“, – žvelgia T. Kangro į vieną bronziniais dažais jau apipurkštą ir prie lentelės pritvirtiną moters skulptūrą.
 
„O jums reikėtų pagalvoti apie skulptoriaus karjerą“, – kitą šypsodamasis giria estas.
 
Prisipažįstame T. Kangro, kad jaučiamės ne tik atradę menininko gyslelę, bet ir gerokai pailsėję.
 
„Terapija – jums, naujos idėjos – man“, – atsisveikindamas moja kūrėjas.

„Gyvenimo būdas“

 
www.lrytas.lt
 
Autorės nuotr.
 
Nuotraukoje: „Padėjau atsiskleisti ne vienam talentui“, – apžvelgęs grupelės svečių iš Lietuvos darbus ištarė skulptorius T. Kangro

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra