Esperanto kalbos kūrėjo Liudviko Zamenhofo paroda Panevėžyje

Autorius: Data: 2018-03-19 , 11:04 Spausdinti

Esperanto kalbos kūrėjo Liudviko Zamenhofo paroda Panevėžyje

Ona STRIŠKIENĖ, Paįstrys, Panevėžio r. www.voruta.lt

Kovo 13 d. Panevėžio miesto savivaldybėje atidaryta Lietuvos nacionalinės Lenkijos instituto Vilniuje ir Lietuvos esperantininkų sąjungos parengta paroda, skirta tarptautinės Esperanto kalbos kūrėjo Liudviko Lazario Zamenhofo mirties šimtosioms metinėms paminėti. Esperanto kalba – tarptautinė kalba, sukurta prieš 130 metų. Ja kalbama daugiau nei 100 pasaulio šalių. Lietuvoje yra apie 6 tūkst. aktyvių esperantininkų, šią kalbą besimokiusių – keletą kartų daugiau.

Parodos atidarymą suorganizavo Panevėžio kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų pagrindinė mokykla (PKNPM) ir Panevėžio esperanto klubas „Revo“. Į parodos atidarymą įsijungė Esperanto kalbos mylėtojai iš PKNP mokyklos – Skaistė Cibulskaitė, Erika Lunskytė, Jonas Švalbonas, Povilas Meškelis su lietuvių gestų kalbos mokytoju Viliumi Glušoku. Jie renginio dalyvius supažindino su Esperanto kalbos pirštų abėcėle bei esperantiškais gestais. Dar apie 20 vyresniųjų klasių mokinių, vadovaujamų mokytojų Ritos Kasparienės ir Vijoletos Vanagienės, susidomėję stebėjo ir mokėsi.

Renginio atmosferą pagyvino smuikininkė Sigita Railaitė ir esperantininkas, poliglotas Vilius Šidlauskas atlikdamas kūrinius Esperanto kalba. Šia proga Panevėžio esperanto klubo „Revo“ nariai pasipuošė Esperanto vėliavą simbolizuojančios žalios spalvos šalikėliais, reklamuojančiais Lietuvą. Tokiu pat šalikėliu buvo apdovanotas Lietuvos esperantininkų sąjungos valdybos pirmininkas Povilas Jegorovas.

Parodos organizatoriai džiaugėsi, kad į renginį atvyko garbūs svečiai: Lenkijos instituto direktoriaus pavaduotojas, Lenkijos Respublikos ambasados pirmasis patarėjas Pavel Krupka ir Panevėžio vyskupas emeritas, 2017 metų rajono savivaldybės Garbės pilietis Jonas Kauneckas. JE Jonas Kauneckas – vienas aktyviausias, 2016 m. rugsėjo mėnesį Panevėžyje vykusio II-ojo Lietuvos esperantininkų – katalikų kongreso, dalyvis ir palaikytojas.

Panevėžio miesto esperantininkai dėkingi Panevėžio miesto savivaldybei už suteiktą erdvę parodos eksponavimui. Dėkojo mero pavaduotojui, šiuo metu pavaduojančiam merą Petrui Luomanui, Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkei Loretai Masiliūnienei už išsakytas mintis, geranoriškumą ir palaikymą. LR Seimo nario Povilo Urbšio ir Guodos Burokienės mintis susirinkusiesiems perdavė jų padėjėjos Jūratė Kavaliauskienė ir Vaida Pečeliūnaitė. Panevėžio žydų bendruomenės pirmininkas Gennady Kofman, patikino, kad L. L.Zamenhofo – vieno žymiausių pasaulio litvakų sukurta kalba tikrai paskatins tautas pažinti vienai kitą ir draugiškai bendradarbiauti, ko ir reikia šiandieniniam pasauliui.

Visus sudomino Panevėžio informacijos centro „Europe Direct“ vadovės Alinos Misiūnienės surastos sąsajos tarp Europoje garsių žmonių ir L. L.Zamenhofo. Maloniai buvo sutiktos Panevėžio švietimo centro (PŠC) suaugusiųjų neformaliojo švietimo koordinatorės Virginijos Juknienės džiugios prognozės, jog gali atsirasti galimybė PŠC mokytis Esperanto kalbos. Dalyvavo Panevėžio politikių klubo „Veiklios moterys“ narės bei specialiai į šventę atvykę svečiai iš Vilniaus – Visuotinės taikos federacijos (VTF) nariai: Jūratė, Augustinas ir Vladimiras Chocholskiai.

Renginio metu buvo eksponuojama Esperanto kalba leistų vadovėlių paroda. Iniciatorė ir vadovėlių bei knygų leidėja, nepraleidžianti nė vieno esperantų organizuojamo renginio, kongreso ar suvažiavimo tiek Lietuvoje, tiek užsienyje – Panevėžio esperanto klubo „Revo“ narė Palmira Lukoševičienė.

Paroda veiks Panevėžio miesto savivaldybės pirmo aukšto fojė (Laisvės a. 20) iki balandžio 15 d. Parodos organizatoriai maloniai kviečia visus, kurie yra neabejingi genialiam 19 a. lingvistiniam išradimui – Esperanto kalbai. Kviečia susipažinti su Lietuva ir savo gyvenimu bei veikla susijusiu tarptautinės Esperanto kalbos kūrėju L. L. Zamenhofu, pasirašinėjusiu pseudonimu „Doktoro Esperanto“ – „Daktaras, turintis viltį“.

Renginiai ,2 Comments


 1. Vytautas Šilas iš Lazario gamina lazerį (iš didžiosaios raidės!). Būkite atydūs: esperanto kalbos kūrėjas yra Lazaris Zamenhofas. V.Š., Prieš 8 months ago

  Lietuvių kalbos redaktorius (taisytojas) atkakliai iš Lazario gamina lazerį (iš didžiosaios raidės!). Būkite atydūs: esperanto kalbos kūrėjas yra Lazaris Zamenhofas. V.Š.


  • Voruta, Prieš 8 months ago

   Ačiū Jums! Pataisėme.

   Voruta


Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra