ES Regionų Komiteto Komisijose svarbūs sprendimai

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

2008 m. balandžio 15-16 d. Briuselyje vyko Ekonomikos ir socialinių reikalų (ECOS), Konstitucijos reikalų, Europos valdymo bei laisvės, saugumo ir teisingumo erdvės (CONST) komisijų posėdžiai. Juose išnagrinėta daugiau negu dešimt klausimų. Iš jų pažymėtini šie: „Aktyvi įtrauktis ir kova su skurdu“, kur buvo daug diskutuota dėl mažiausiai galimybių turinčių asmenų dalyvavimo darbo rinkoje, „Europos kovos su skurdu ir socialine atskirtimi metai (2011m.)“, „Branduolių ir branduolių kūrimo politika“, „Dėl Europos darbo jėgos imigracijos politikos vystymo“, „Dėl bendros imigracijos politikos“ bei organizuoti diskusijų „apvalūs stalai“: „Dėl vietos ir regionų valdžios vaidmens kovoje su terorizmu“ ir „Bendroji rinka, visuomenės vizija ir visuotinės svarbos paslaugos“.
Kiekvienas dokumentas (nuomonė) yra svarbus. Man ypač įdomi juose įtvirtinta mintis, kad mažiausiai galimybių dalyvauti darbo rinkoje turintiems asmenims bus suteikiama pakankama finansinė parama, o mažai uždirbantiems bus primokama, kad galėtų gyventi orų gyvenimą ir išlaikytų gerą fizinę būklę. Tokiu būdu bus skatinamas darbas.
Šių ECOS ir CONST komisijų posėdžiuose dalyvavo Lietuvos delegacijos nariai A. Kupčinskas, S. Račkauskas, A. Abramavičius, S. Skutulienė, G. Paviržis. Pastarasis pirmasis iš 2004 m. į ES įstojusių šalių atstovų pirmininkavo komisijos posėdžiui. Kaip visada buvome aktyvūs. Pateikėme nemažai siūlymų, kurie buvo priimti. Antai keliose nuomonių projektuose buvo akcentuojama piliečių kategorija, kaip prioritetinė kalbant apie dalyvavimą visuomeniniame gyvenime, teikiant asmenims socialines paslaugas. Tačiau pateikus pastabas, kad nemažai gyventojų, sąžiningų, aktyvių, dirbančių ir mokančių valstybei nustatytus mokesčius, bet dėl įvairių priežasčių (negali, nenori, turi teisę gyventi valstybėje ir kt.) neturintys pilietybės, geriau dokumentuose būtų naudoti gyventojų, suprantama, teisėtai gyvenančių valstybėje, kategoriją. Šiam siūlymui buvo vienbalsiai pritarta.
Buvo atsižvelgta į papildymą, kad turime sudaryti daugiau galimybių dirbti namuose. Tai ypač aktualu jauniems žmonėms, auginantiems vaikus, neįgaliems asmenims ir pan.
Daug diskusijų sukėlė mūsų siūlymas skirti daugiau dėmesio daugiavaikėms šeimoms, ne tik turinčioms socialinės rizikos faktorius. Mūsų motyvacija, kad vaiko kaip asmenybės formavimasis ir vystymasis, jo gyvenimo kokybė, sveikata daugiausiai priklauso nuo esamos būklės namuose, santykių šeimose, skiriamo jam dėmesio ir, žinoma, materialinių resursų, daugumai kolegų patiko. Tad valstybės parama, ypač, kai šiuo metu nepatenkinama demografinė situacija, verčianti skatinti gimstamumą, daugiavaikėms šeimoms yra būtina. Dauguma balsų buvo priimta pateikta pataisa.
Kalbant dėl bendros imigracijos politikos ir migrantų grįžimo kilmės šalin, mano išsakytai minčiai po ilgų diskusijų pritarė ir pranešėjas iš Vokietijos p. Werner Jostmeier. Man pasirodė per daug optimistinė jo nuostata, kad migrantai, pakviesti į ES valstybes iš trečiųjų šalių su šeimomis, įgiję patirties, sugrįš į savas šalis, tuo jas praturtindami. Man regis, kad, tokie kvalifikuotos darbo jėgos kvietimai iš besivystančių šalių, jose sudaro neigiamas pasekmes dėl „protų nutekėjimo“, juolab mažai tikėtina, kad, pripratę prie geresnių gyvenimo sąlygų, susitvarkę savo buitį, įgiję draugų bei pažįstamų, jie grįžtų. Be to, migrantams sugrįžti į savas šalis dažnai trukdo vaikų padėtis. Jie kartu su tėvais atvykę ar gimę priėmusioje šalyje, gerai išmoksta vietos kalbą ir, deja, pamirštą savąją, tad sugrįžus jiems labai sunku vėl adaptuotis gimtoje šalyje. Todėl pasiūliau, jei tikrai mes norime, kad migrantai sugrįžtų į kilmės šalis, sudaryti sąlygas jų vaikams; išmokti skaityti ir rašyti jų gimtąja kalba. Tai būtų bent dalinė kompensacija už daug vertesnės kvalifikuotos darbo jėgos importą. Man regis, tai yra aktualu ir mūsų emigrantams. Toliau šį klausimą svarstysime plenarinėje sesijoje.
Dalyvavimas komisijų posėdžiuose gera proga kiekvienu abejonę keliančiu klausimu išsakyti savo nuomonę, paruošti dokumentus galutiniam priėmimui. Šias galimybes Lietuvos atstovai Regionų Komitete gerai išnaudoja.

Voruta. – 2008, bal. 26, nr. 8 (650), p. 1.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra