ES kuriamoje bendrojoje dujų rinkoje – užtvaros monopolijai

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Trečiadienį (liepos 9 d.) Europos Pralamentas Strasbūro plenarinėje sesijoje balsavimu pritarė Europos Komisijos pasiūlymui, reglamentuojančiam gamtinių dujų vidaus rinkos bendrąsias taisykles. Šio  pasiūlymo tikslas – sukurti gerai veikiančią dujų rinką, siekiant nepertraukiamo ir konkurencingo energijos tiekimo. Parlamento pasirinktas „trečiasis kelias“, palieka monopoliją, bet efektyviai atskiria gamintojus nuo tinklų operatorių.

„Tik eidami vertikalių monopolijų suskaldymo keliu ateityje sukursime gerai veikiančią dujų rinką. – kalbėjo europarlamentaras Šarūnas Birutis. – „Lietuvai, kaip ir kitoms Baltijos šalims, dujas tiekia vienintelė „Gazprom“ įmonė,  todėl būtina atsižvelgti į realią valstybių narių dujų rinkos būseną. Be abejo, Kremlius nori išlaikyti ir padidinti savo įtaką ES dujų sektoriuje, tam negaili ir finansinių resursų. Visi pastebėjome kokio masto lobizmas vykdomas dėl Nord Stream ir kitų projektų. Tai jau nebe ekonomika, o  politika ir gana agresyvi. Atkirtis šiam diktatui – mūsų  veiksmų solidarumas ir  bendros Europinės sistemos sukūrimas bei alternatyvios energijos, ypač branduolinės, projektų  rėmimas ir vystymas. Tam reikalinga ir politinė valia ir bendri finansiniai ištekliai", – pabrėžė Š. Birutis.

Europarlamentarė Danutė Budreikaitė debatuose atkreipė dėmesį, kad ES neturi bendros dujų rinkos, ji yra fragmentuota, daugiausiai regioninė, o kai kurie regionai neturi nė regioninės dujų rinkos. „Baltijos šalys – Lietuva, Latvija, Estija ir Suomija –nėra integruotos tarpusavyje ir neturi jungčių su ES dujų tinklais“, – sakė ji.

Priklausomybė nuo vieno tiekėjo, kuris linkęs energetiką panaudoti politiniams tikslams, yra pavojingas visos ES tiek energetiniam, tiek politiniam saugumui. Energetinių salų panaikinimas, kuriant jungtis tarp valstybių ir  regionų, turi būti svarbiausias ES prioritetas energetikos politikoje, remiamas Bendrijos finansais ir politine valia. Trečiojo energetinio paketo dujų rinkai pasiūlymai, gali būti laiku įgyvendinti tik panaudojant ES paramą ir yra tas instrumentas, kuris leis ES būti saugesnei.

„„Trečiasis kelias“ – tai 5 metų laikotarpis, per kurį ES ir valstybės narės privalo surasti politinės valios ir finansų ES energetinių salų dujų rinkoje panaikinimui“, – sakė D. Budreikaitė.

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra