EP Sacharovo premija skirta Kubos disidentui

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Ketvirtadienį (2010-10-21) susirinkusi Europos Parlamento Pirmininkų sueiga nutarė skirti 2010 m. Sacharovo premiją už minties laisvę Kubos žmogaus teisių gynėjui Guillermo Fariñas. Laimėtojas gaus 50 tūkst. eurų ir bus pakviestas dalyvauti gruodžio 15 d. Strasbūre rengiamoje premijos įteikimo ceremonijoje.
 
48 metų psichologijos daktarui, nepriklausomam žurnalistui ir politikos disidentui G. Fariñas Sacharovo premija skirta pažymint visų Kubos kovotojų už žmogaus teises nuopelną. Laureatas yra surengęs 23 bado streikus, siekdamas apginti savo šalies piliečius. G. Fariñas ne kartą pasmerkė F. ir R. Castro režimą Kuboje ir kvietė kovai už demokratiją šioje šalyje nenaudojant prievartos.
 
Garsaus rusų disidento Andrejaus Sacharovo vardu pavadintą premiją Europos Parlamentas nuo 1988-ųjų kasmet teikiama už minties laisvę, demokratiją ir žmogaus teises kovojantiems asmenims ir organizacijoms. Šį svarbų apdovanojimą yra gavę Nelsonas Mandela, Aleksandras Dubčekas, Aung San Suu Kyi, Kofis Ananas, „Žurnalistai be sienų“, Aliaksandras Milinkevičius, „Memorial“ ir kiti.
 
Europos parlamentas susirūpinęs demokratijos padėtimi Ukrainoje

Ketvirtadienį, spalio 21 d., priimtoje rezoliucijoje Europos Parlamentas reiškia susirūpinimą dėl to, kad po prezidento rinkimų Ukrainoje esama nemažai nerimą keliančių demokratijos ir pliuralizmo, ypač susirinkimų žodžio ir žiniasklaidos laisvės, mažėjimo požymių.
 
 
Europarlamentarai ragina šalies valdžios institucijas „ištirti visus įtarimus dėl teisių ir laisvių pažeidimų ir radus juos ištaisyti“, taip pat „imtis visų būtinų priemonių apsaugoti šiuos esminius demokratinės visuomenės aspektus“. Parlamentas „pabrėžia poreikį stiprinti institucijų patikimumą, stabilumą, nepriklausomumą ir veiksmingumą, taip pat užtikrinti demokratiją ir teisinę valstybę“. EP taip pat „apgailestauja dėl to, kad rinkimų taisyklės vis dar tebėra diskusijų objektas“, ir pažymi, kad dabartinis rinkimų įstatymas „yra vertinamas kaip žingsnis atgal“.
 
Parlamentas reiškia susirūpinimą dėl šių metų gegužės ir birželio mėn. jėga išvaikytų taikių demonstracijų, taip pat dėl smurto prieš žurnalistus ir jų bauginimo atvejų. Europarlamentarai ragina ištirti „Novy Styl“ laikraščio redaktoriaus Vasylio Klymentjevo dingimo aplinkybes, taip pat patobulinti žiniasklaidos laisvę reglamentuojančius įstatymus. Parlamentas remia siūlymą Ukrainoje sukurti visuomeninį transliuotoją.
 
Parlamentas pažymi, kad Ukraina yra tvirtai istoriškai, kultūriškai ir ekonomiškai susijusi su ES, o jos „integracijos į Europą procesas itin svarbus vykdant ekonomines, socialines ir politines reformas“. Todėl europarlamentarai tikisi, kad lapkričio 22 d. Briuselyje įvyksiančiame ES ir Ukrainos aukščiausiojo lygio susitikime „bus padaryta didelė pažanga“ ir bus galima greičiau sudaryti asociacijos sutartį. Parlamentas taip pat ragina parengti ES veiksmų planą dėl bevizio režimo Ukrainai ir panaikinti vizų mokestį.
 
EP siekia įpareigoti privalomai nurodyti gaminių kilmę
 
Nors ant daugelio gaminių jau dabar būna nurodyta pagaminimo šalis, ketvirtadienį, spalio 21-ąją, Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją dėl teisės akto, kuris tokį reikalavimą įteisins ES mastu.
 
Šiuo metu ES mastu privalu nurodyti tik žemės ūkio gaminių kilmę. Pagal siūlomą reglamentą, dėl kurio bus toliau deramasi su ES Taryba, tai būtų privaloma daugumai galutiniam vartotojui skirtų gaminių, įskaitant drabužius, vaistus, darbo įrankius bei baldus. Jis nebūtų taikomas ES bei Europos ekonominės erdvės šalyse, taip pat Turkijoje pagamintoms prekėms.
 
Parlamentas siūlo įpareigoti gaminio etiketėje rašyti žodį „pagaminta“ ir kilmės šalies pavadinimą „kalba, lengvai suprantama vartotojams toje šalyje, kurioje gaminys parduodamas“, arba anglų kalba. Europarlamentarai taip pat norėtų ES mastu suderinti už šio reikalavimo nesilaikymą taikomas nuobaudas.
 
Parlamentas siūlo, kad šis reglamentas kol kas galiotų penkerius metus. Dėl jo dar nėra sutarta su ES Taryba, todėl tikėtinas antrasis svarstymas.
 
Daugiau informacijos rasite pranešime spaudai: <EPIB_PS_2010_10_21_I.doc>.
 
Susisiekti: Rolandas Pyragis, EP Informacijos biuro Lietuvoje atstovas spaudai,
Tel. (8 5) 212 1530, 212 0766, mob. (+370) 689 53306,
Faks. (8 5) 261 98 28, el. paštas rolandas.pyragis@europarl.europa.eu
 
www.en.mercopress.com nuotr.
 
Nuotraukoje: Bado streikais išgarsėjęs disidentas G. Farinasas – kovos su neteisėtu politinių kalinių kalinimu simbolis. Per pastaruosius 20 metų psichologas, žurnalistas ir buvęs karys surengė daugiau nei 20 bado akcijų

Sena VorutaComments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra