EP ragina užbaigti M. Kaddafi valdymą ir užtikrinti demokratines permainas Libijoje

Autorius: Data: 2011-03-10, 15:16 Spausdinti

Siekiant apsaugoti civilius Libijos gyventojus „negalima atmesti jokios Jungtinių Tautų chartijoje numatytos galimybės“, sakoma ketvirtadienį priimtoje Europos Parlamento rezoliucijoje (584 už, 18 prieš, 18 susilaikė). Joje raginama izoliuoti Muammaro Kaddafi režimą ir užbaigti jo valdymą, taip pat išplėsti jam taikomas sankcijas. Savo ruožtu europarlamentarai reiškia solidarumą su Libijos gyventojais, kurie yra „varomoji demokratijos ir režimo permainų jėga“.

EP „griežtai smerkia akivaizdžius ir nuolatinius žmogaus teisių pažeidimus Libijoje ir ypač M. Kaddafi režimo smurtinį susidorojimą su taikiais demokratijos siekiančiais protestuotojais, žurnalistais ir žmogaus teisių gynėjais“. Europarlamentarai „ragina nedelsiant užbaigti žiaurų diktatorišką pulkininko M. Kaddafi režimą ir ragina jį nedelsiant atsistatydinti siekiant išvengti tolesnio kraujo praliejimo ir suteikti taikių politinių pokyčių galimybę“. Europarlamentarai „ragina ES ir tarptautinę bendruomenę imtis visų įmanomų priemonių siekiant visiškai izoliuoti M. Kaddafi ir jo režimą tiek nacionaliniu, tiek tarptautiniu lygmeniu“.

EP nuomone, „ES ir jos valstybės narės privalo vykdyti savo pareigą ginti žmones, kad apsaugotų Libijos civilius gyventojus nuo didelio masto ginkluotų išpuolių“, todėl „negalima atmesti jokios Jungtinių Tautų chartijoje numatytos galimybės“, pavyzdžiui, neskraidymo zonos paskelbimo. Vis dėlto, Parlamento įsitikinimu, „bet kokios ES ir jos valstybių narių paskelbtos priemonės turėtų atitikti Jungtinių Tautų įgaliojimus ir būti pagrįstos koordinavimu su Arabų šalių lyga ir Afrikos Sąjunga“.

Parlamentas pritaria Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijai, kurioje smerkiami šiurkštūs ir nuolatiniai žmogaus teisių pažeidimai Libijoje ir raginama apie šią padėtį pranešti Tarptautiniam baudžiamajam teismui. Jis sveikina ES Tarybos sprendimą uždrausti parduoti Libijai ginkluotę bei represijoms naudojamą įrangą, taip pat papildyti sąrašą asmenų, kurių turtas įšaldomas ir kuriems draudžiama išduoti vizą. Europarlamentarai siūlo apsvarstyti ir tolesnių sankcijų galimybę, tačiau ragina „užtikrinti, kad įšaldytas turtas ateityje būtų grąžintas Libijos žmonėms“.

Europarlamentarai „reiškia savo solidarumą su Libijos gyventojais ir ypač su Libijos jaunimu, kuris yra varomoji demokratijos ir režimo permainų jėga, pritaria jų drąsai ir ryžtui ir tvirtai remia jų teisėtus demokratinius, ekonominius ir socialinius siekius“. Jie kviečia ES užmegzti ryšius su Libijos laikinąja nacionaline taryba ir ją remti išlaisvintame regione. Savo ruožtu Parlamentas „ragina ES prisidėti prie demokratinių reformų ir teisinės valstybės institucijų įsteigimo Libijoje, teikiant paramą laisvos žiniasklaidos ir nepriklausomų pilietinės visuomenės organizacijų, ypač demokratinių politinių partijų, plėtrai, kad ateityje galėtų vykti demokratiniai rinkimai“.

„Teigiama ES įtaka ir ilgalaikis pasitikėjimas ja šiame regione priklausys nuo jos gebėjimo vykdyti nuoseklią bendrą užsienio politiką, pagrįstą vertybėmis, ir nuo to, ar ji nedviprasmiškai rems naujas demokratines jėgas“, – pažymima rezoliucijoje. Todėl EP ragina persvarstyti ES demokratijos ir žmogaus teisių rėmimo politiką ir teikti pirmenybę teismų nepriklausomumui, pagarbai pagrindinėms laisvėms, pliuralizmui, spaudos laisvei ir kovai su korupcija, taip pat stiprinti paramos politinėms, ekonominėms ir socialinėms reformoms ES pietinėse kaimyninėse finansavimą.

Blogėjanti padėtis Irane kelia europarlamentarų nerimą

Ketvirtadienį (2011-03-10) priimtoje Europos Parlamento rezoliucijoje nuogąstaujama dėl blogėjančios žmogaus teisių padėties Irane. Europarlamentarai ragina šią šalį atsisakyti mirties bausmės ir įteisintų kankinimo formų. Jie taip pat siūlo aptarti papildomų sankcijų galimybę dėl to, kad Iranas atsisako laikytis branduolinio ginklo neplatinimo įsipareigojimų. Kita vertus EP pabrėžia, jog „demokratinės permainos negali būti primestos iš išorės“.

EP nerimauja dėl blogėjančios vidaus politinės padėties Irane, žavisi protestuojančių iraniečių drąsa ir „labai apgailestauja dėl to, kad Irano vyriausybė ir parlamentas akivaizdžiai nesugeba reaguoti į pagrįstus Irano piliečių reikalavimus“. Parlamentas ragina nedelsiant paleisti visus įkalintus žmogaus teisių gynėjus bei sąžinės kalinius, taip pat nutraukti nepriklausomos žiniasklaidos varžymą. Savo ruožtu europarlamentarai „pabrėžia, kad demokratinės permainos negali būti primestos iš išorės arba netgi karinėmis priemonėmis, bet turi būti pasiektos vykdant taikų demokratinį procesą“.

Parlamentas pasipiktinęs, kad 2009 m. mirties bausmių įvykdyta daugiau negu per ankstesnius 10 metų iš eilės. Jis ragina Irano valdžią paskelbti mirties bausmės vykdymo moratoriumą, taip pat panaikinti tokią bausmę nepilnamečiams. Parlamentas „smerkia nežmonišką ir viduramžišką praktiką bausti mirties bausme asmenis, apkaltintus nusikaltimais, susijusiais su partnerių ar lytinių santykių pasirinkimu“. Europarlamentarai išreiškia gilų nusivylimą dėl to, kad Iranas, taip pat tokios šalys kaip Afganistanas, Somalis, Saudo Arabija, Sudanas ir Nigerija, tebevykdo mirties bausmę užmėtant akmenimis, ir ragina Irano parlamentą uždrausti šią „žiaurią ir nežmonišką“ bausmę, kaip ir galūnių amputavimą bei plakimą. EP taip pat ragina Iraną užbaigti visų formų diskriminaciją šalyje, ypač nukreiptą prieš moteris bei seksualines mažumas.

EP ragina Irano valdžios institucijas vykdyti savo įsipareigojimus pagal Branduolinio ginklo neplatinimo sutartį ir smerkia tai, kad Iranas atsisako visapusiškai bendradarbiauti su TATENA. Parlamento nuomone, „papildomos sankcijos yra logiška Irano visapusiško bendradarbiavimo su TATENA stokos pasekmė“, tačiau tokios sankcijos „neturėtų daryti neigiamos įtakos gyventojams“. Kita vertus, EP pabrėžia, kad Iranas turi teisę sodrinti uraną taikiais tikslais ir gauti tam techninę pagalbą.

Europarlamentarai ypač griežtai smerkia Irano prezidento M. Ahmadinejado išreikštą ketinimą „sunaikinti“ Izraelį, jo antisemitinius pasisakymus, ypač holokausto neigimą ir Izraelio valstybės nepripažinimą. Parlamentas dar kartą patvirtina, kad jis visapusiškai remia Izraelio egzistavimą šalia nepriklausomos Palestinos valstybės.

Lietuvoje išrinkto europarlamentaro nuomonė. Vytautas Landsbergis (Europos liaudies partija) teigė: „ES santykiai su Irano valdžia yra daugiau negu ambivalentiški. Leidžiamės manipuliuojami. Kalbame apie demokratijos dalyką, democracy clause, bet mums labiau kvepia nafta ir dujos. Neturime demokratijos tikslo širdyse, tegul ją trypia kartu su žmonių teisėmis.“ Europarlamentaras stebėjosi, kad ES bendrovės tiekia Teheranui giluminio kasimo technologijas, kurios gali padėti įrengti branduolinio ginklo gamyklas, taip pat vokiškus ir olandiškus statybinius kranus, kuriuos Iranas naudoja viešoms egzekucijoms. „Ar kas nors analizuoja dabartinius įvykius šiuo aspektu?“ – teiravosi V. Landsbergis ir pridūrė: „Belieka tikėtis, kad Irano valdžia artimiausiu metu dar neužsisakys San Nazare puolamųjų lėktuvnešių „Mistral“, bet galės kiek vėliau jų įsigyti Rusijoje, pastatytų pagal prancūzų licencijas. […] Nedidelių šalių savijauta aplink Baltijos ir Juodąją jūras mažai ką jaudina, bet Persų įlanka yra arčiau Europos pilvo. Siūlau pagalvoti.“

Daugiau informacijos rasite pranešime spaudai:  <EPIB_PS_2011_03_10.doc>.

Susisiekti: Rolandas Pyragis, EP Informacijos biuro Lietuvoje atstovas spaudai

Tel. (8 5) 212 1530, 212 0766, mob. (+370) 689 53306

Faks. (8 5) 261 98 28, el. paštas rolandas.pyragis@europarl.europa.eu

Europos Parlamentas (EP) , ,Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra