Europos Parlamento 2012 m. gruodžio 11 d. plenarines sesijos naujienos

Autorius: Data: 2012-12-12 , 09:35 Spausdinti

EP sprendimas dėl bendro Europos patento sumažins įmonių kaštu

Po dešimtmečius trukusių diskusijų ES turės bendrą patento sistemą. Nuo 2014 m. ji leis įmonėms sutaupyti iki 80 proc. patentavimo kaštų ir taip padidins ES konkurencinį pranašumą prieš JAV ar Japonijos rinkas. Antradienį, 2012 m. gruodžio 11 d., Europos Parlamentas patvirtino kompromisinius teisės aktus šiuo klausimu.

Antradienį, norėdama užpatentuoti išradimą, įmonė turi tai padaryti kiekvienoje ES šalyje atskirai. Europos Komisijos skaičiavimu, gauti patentą visose ES šalyse įmonei vidutiniškai kainuoja apie 36 tūkst. eurų, kurių dauguma – vertimo išlaidos. Naujoji Europos Parlamento patvirtinta sistema automatiškai suteiks patentinę apsaugą 25 ES valstybėse (prie ES patento neprisijungė Ispanija ir Italija). Komisijos skaičiavimu, gauti naująjį ES patentą įmonei kainuos tik apie 4700 eurų – beveik aštuonis kartus mažiau.

Dėl bendro ES patento išradėjas galės kreiptis į Europos patentų organizaciją anglų, vokiečių arba prancūzų kalba. Europos Parlamentas užtikrino, kad paraiškos vertimo kaštai būtų atlyginti ES įsisteigusioms mažoms ir vidutinėms įmonėms, pelno nesiekiančioms organizacijoms, universitetams ir viešosioms tyrimų organizacijoms. Derybomis EP taip pat pasiekė, kad patentų atnaujinimo mokesčiai būtų palankūs mažoms ir vidutinio dydžio įmonėms.

Sistema pradės veikti 2014 m. pradžioje arba po to, kai trylika ES šalių (tarp kurių turi būti Jungtinė Karalystė, Prancūzija ir Vokietija) ratifikuos tarptautinį susitarimą dėl bendro patentų teismo įkūrimo. Ispanija ir Italija kol kas nedalyvaus bendro ES patento sistemoje, tačiau jos bet kada galės prie jos prisijungti.

Daugiau informacijos:

http://www.europarl.europa.eu/news/en/pressroom/content/20121205BKG57397/html/The-new-EU-unitary-patent

EP ragina mažinti antibiotikų vartojimą, kai jie nebūtini

Antibiotikai turi būti parduodami tik pagal receptą, o profilaktinį jų naudojimą gyvulininkystėje būtina gerokai sumažinti. Tai pažymima rezoliucijoje, kurią gruodžio 11-ąją, priėmė Europos Parlamentas (588 balsai už, 16 prieš, 23 susilaikė).

ES, Islandijoje ir Norvegijoje antibiotikams atspariomis bakterijomis per metus užsikrečia apie 400 tūkst. žmonių, o 25 tūkst. miršta dėl jų sukeliamų ligų. Veiksmingai kovoti su šiomis ligomis trukdo didėjantis atsparumas antibiotikams, kylantis dėl besaikio jų vartojimo medicinoje ir veterinarijoje. Tuo tarpu dauguma ES valstybių neturi įstatymų, kurie įpareigotų ir skatintų racionaliai vartoti vaistus.

Nors antibiotikų skyrimas mažesnėmis nei terapinės dozėmis ES yra draudžiamas, šiuo metu ES šalyse galioja labai skirtinga antibiotikų naudojimo ir platinimo tvarka, o kai kuriose vis dar galima jų gauti be recepto. EP ragina visas Sąjungos šalis visus antibiotikus (įskaitant vaistus nuo maliarijos, taip pat priešvirusinius ir priešgrybelinius vaistus) pardavinėti tik pagal receptą, „nes priešingu atveju skatinama savigyda, kuri dažnai būna pagrįsta klaidingomis prielaidomis“. Pavyzdžiui, itin dažnai antibiotikai vartojami įprastam peršalimui gydyti, nors tai virusinė, o ne bakterinė infekcija, todėl jai gydyti antibiotikai netinka.

Parlamentas griežtai nepritaria nuolatiniam profilaktiniam antibiotikų naudojimui gyvulininkystėje, kai tam nėra klinikinio poreikio. Užuot profilaktiškai naudojus antibiotikus, daugiau dėmesio siūloma skirti ligų prevencijai, ypač tinkamai higienai, patalpų įrengimui ir gyvulininkystės praktikai. Europos Komisija raginama persvarstyti nuostatas dėl maksimalaus gyvūnų tankumo ūkiuose, nes šiuo metu bandų dydžiai kliudo gydyti atskirus gyvūnus ar nedideles jų grupes. Savo ruožtu kviečiama stiprinti veterinarinių vaistų ir vaistinių pašarų reguliavimą ES mastu, taip pat atskirti teisę išrašyti veterinarinius antibiotikus (kurią turi turėti tik profesionalūs veterinarai) nuo teisės jais prekiauti.

ES raginama remti naujų antibiotikų arba pakaitinių gydymo priemonių (kaip antai skirtų kovoti su tuberkulioze) kūrimą. Parlamentas taip pat kviečia gerinti gydytojų, vaistininkų, veterinarų bei ūkininkų švietimą bei vykdyti veiksmingas visuomenės informavimo kampanijas. Pavyzdžiui, vaisto lapelyje siūloma pateikti tokį įspėjimą: „Vartokite šį antibiotiką tik tuo atveju, jei jam receptą išrašė gydytojas, ir tik taip, kaip nurodė gydytojas. Dėl netinkamo antibiotikų vartojimo gali išsivystyti jums ir kitiems žmonėms žalingas atsparumas.“

Daugiau informacijos apie atsparumą antibiotikams ES šalyse:

http://ecdc.europa.eu/en/activities/surveillance/EARS-Net/database/Pages/database.aspx

http://ecdc.europa.eu/en/eaad/Documents/EARS-Net-summary-antibiotic-resistance.pdf

Susisiekti: Robertas Pogorelis, Spaudos tarnyba, +37068953306, robertas.pogorelis@europarl.europa.eu

Europos Parlamentas (EP) , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra