EP plenarinės sesijos Briuselyje vasario 3 d. naujienos

Autorius: Data: 2011-02-03, 14:06 Spausdinti

EP patvirtino savo poziciją dėl elektros ir elektronikos prekių atliekų

Ketvirtadienį (2011 02 03) Europos Parlamentas po pirmojo svarstymo pritarė tam, kad būtų sugriežtinta direktyva, įpareigojanti surinkti ir perdirbti nebenaudojamus elektros bei elektronikos prietaisus. Ataskaitai dėl jos pritarė 580 EP narių, nepritarė 37, o susilaikė 22.

Iki šiol ES buvo įpareigojusi visas Sąjungos šalis siekti kasmet surinkti po 4 kg tokių atliekų vienam gyventojui. Tačiau gerokai skiriasi įvairiose ES šalyse parduodamų elektros ir elektronikos prietaisų dalis vienam gyventojui, todėl europarlamentarai siūlo numatyti tokių atliekų surinkimo ES šalyse tikslus pagal tai, kiek jų per metus susikaupia konkrečioje šalyje. EP siūlo įpareigoti Sąjungos šalis pasiekti, kad 2016 m. 85 proc. šalyje susikaupusių elektros ir elektronikos atliekų būtų surenkama, 50-75 proc. (priklausomai nuo kategorijos) – perdirbama, o 5 proc. – panaudojama iš naujo.

Europarlamentarai taip pat pritarė tam, kad gamintojai būtų įpareigoti finansiškai prisidėti prie tokių atliekų surinkimo ir perdirbimo kaštų. „Kiekvienas gamintojas turėtų būti atsakingas už atliekų, gautų iš savo pagamintų produktų, tvarkymo finansavimą“, – sakoma direktyvos projekte. Vis dėlto europarlamentarai nutarė, jog gamintojai neturi būti atsakingi už atliekų surinkimą iš privačių namų.

Šiuo metu seną buitinę techniką ir elektroniką vartotojai turi pristatyti perdirbėjams. Europarlamentarai norėtų įpareigoti pardavėjus, išskyrus labai mažas įmones, savo parduotuvėse surinkti bet kur pirktą smulkią techniką – pavyzdžiui, telefonus, barzdaskutes ir muzikos grotuvus. Parlamentas taip pat siekia nustatyti europinius išmetamos elektroninės įrangos surinkimo ir perdirbimo standartus.

Dideliems stacionariems įrenginiams, karinei technikai bei automobiliams direktyvos reikalavimai būtų netaikomi. Europarlamentarai siūlo kol kas jos netaikyti ir saulės baterijose naudojamai fotovoltinei įrangai.

Europarlamentarai taip pat siekia griežčiau kontroliuoti elektros ir elektronikos atliekų eksportą į ES nepriklausančias šalis. „Dėl nelegalaus elektroninės įrangos eksporto Europa praranda milžiniškus kiekius žaliavų. Juk milijone mobiliųjų telefonų yra 250 kg sidabro, 24 kg aukso, 9 kg paladžio, 9 t vario“, – vardijo EP pranešėjas Karl-Heinz Florenz (Europos liaudies partija, Vokietija). Jau dabar leidžiama eksportuoti tik tokius naudotus prietaisus, kuriuos galima iš naujo panaudoti, tačiau dažnai šis reikalavimas apeinamas. Europarlamentarai siūlo įpareigoti eksportuotojus įrodyti, kad įranga veikia, taip pat sugriežtinti patikras.

ES valstybių pateikiami duomenys rodo, jog surenkama ir tinkamai perdirbama tik trečdalis nebenaudojamos technikos. Kai kuriose ES valstybėse gerokai viršijamas šiuo metu nustatytas metinis 4 kg vienam gyventojui surinkimo tikslas, kitos šalys gerokai nuo jo atsilieka. Tuo tarpu kasmet daugiau kaip 8 mln. tonų pasenusios elektroninės įrangos išmetama.

Dėl šios direktyvos bus toliau deramasi su ES Taryba, su kuria dar nepasiektas sutarimas. Tikėtinas antrasis svarstymas.

Europos Parlamentas remia demokratinius pokyčius Tunise

Ketvirtadienį priimtoje rezoliucijoje Europos Parlamentas reiškia paramą demokratiniams pokyčiams Tunise, taip pat ragina persvarstyti ES kaimynystės politiką, kad joje būtų skirta daugiau dėmesio žmogaus teisėms.

Parlamentas „reiškia savo solidarumą su Tuniso tauta, kuri, siekdama teisėtų demokratinių tikslų ir skatinama troškimo pagerinti socialines sąlygas bei įsidarbinimo galimybes, paskatino istorinį savo šalies politikos pasikeitimą“. EP „džiaugiasi tautos drąsa ir ryžtu, kuriuos ji parodė per demonstracijas, ir reiškia užuojautą aukų artimiesiems bei savo solidarumą su sužeistaisiais“.

Europarlamentarai smerkia saugumo pajėgų vykdytas represijas, tačiau džiaugiasi išmintingu ginkluotųjų pajėgų, kurios atsisakė šaudyti į demonstracijų dalyvius, elgesiu. Jie ragina atlikti mirties ir smurto atvejų tyrimą bei į paduoti teismą už tai atsakingus asmenis.

„Svarbu, jog pereinamojo laikotarpio vyriausybėje būtų atstovaujama visoms Tuniso politinėms, socialinėms, pilietinėms ir demokratinėms jėgoms“, – pažymi EP. Jis ragina sudaryti sąlygas Parlamentinės asamblėjos, kuri parengtų demokratinę konstituciją, rinkimams surengti, suteikiant pakankamai laiko susiorganizuoti opozicijos jėgoms ir nepriklausomai žiniasklaidai. Europarlamentarai „tikisi, kad šiuose rinkimuose galės dalyvauti visos demokratinės jėgos, kurios įsipareigos gerbti pliuralizmą, sąžinės laisvę ir demokratinę kaitą“. Savo ruožtu Parlamentas siūlo sudaryti paramos demokratiniams pokyčiams darbo grupę, kurioje dalyvautų ir europarlamentarai, taip pat nusiųsti ES rinkimų stebėjimo misiją į Tunisą.

EP džiaugiasi, kad panaikinta informacijos ministerija ir užtikrinta saviraiškos laisvė, taip pat sveikina rengiamą amnestijos įstatymą, kuris suteiks galimybę išlaisvinti politinius kalinius, pripažinti opozicines partijas ir įregistruoti nevyriausybines organizacijas. Parlamentas taip pat remia planą įsteigti nepriklausomas institucijų reformos, kovos su korupcija ir įvykių po gruodžio 17 d. tyrimo komisijas.

Europarlamentarai „reikalauja, kad ES nedelsdama taikytų sprendimus dėl Ben Ali šeimos ir artimųjų neteisėtai įsigyto turto įšaldymo“. Savo ruožtu EP ragina perskirstyti įvairių ES ir Tuniso bendradarbiavimui skirtas lėšas ir prireikus jas padidinti, aktyviau remti Tuniso pilietinei visuomenę, taip pat teikti Tunisui paramą paskolomis palankesnėmis palūkanų sąlygomis.

„Europos Sąjunga nesugeba plėtoti tikros ir nuoseklios užsienio politikos savo partnerių atžvilgiu [bei] nustatyti veiksmingo žmogaus teisių išlygos įgyvendinimo sistemą“, – sakoma rezoliucijoje ir priduriama: „Dėl to būtina persvarstyti šiuo metu įgyvendinamą [ES] kaimynystės politiką“ bei numatyti tokią sistemą. Savo ruožtu europarlamentarai pažymi, jog „stabilios demokratijos viltis, atsiradusi žlugus Tuniso autoritariniam režimui, gali padėti kitoms tautoms siekti tų pačių tikslų“.

Dėl rezoliucijos apie padėtį Egipte bus balsuojama vasario 14-17 d. sesijoje Strasbūre.

Susisiekti: Rolandas Pyragis, EP Informacijos biuro Lietuvoje atstovas spaudai, tel. (8 5) 212 1530, 212 0766, mob. (+370) 689 53306, faks. (8 5) 261 98 28, el. paštas rolandas.pyragis@europarl.europa.eu

Europos Parlamentas (EP)Susiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra