Energetinės priklausomybės klupčiojimai

Autorius: Data: 2012-04-24 , 11:54 Spausdinti

Edmundas SIMANAITIS, Jonava

Politinės „skylės“ vamzdynuose

Lietuva neturi nei naftos gręžinių, nei akmens anglies kasyklų. Atkūrus Lietuvos valstybingumą neretai kildavo rūpesčių dėl gamtinių dujų ar naftos tiekimo. Keičiantis Kremliaus šeimininkams ir „artimajame užsienyje“ susiklosčius keblesnei politinei situacijai, vamzdynuose neretai atsirasdavo politinių „skylių“. Šios „skylės“ tapdavo poveikio priemone, siekiant ne tik pelno, bet iršalinant „planinius kliuvinius“ tarpvalstybiniuose santykiuose, mat, prisukus dujotiekio čiaupus, „remontas“ šiek tiek užsitęsdavo.

Visagino AE veiktų 60 metų

Netrūksta balsų teigiančių, kad energetinę priklausomybę būtų galima žymiai sumažinti, pasistačius Visagino atominę elektrinę (AE). Uždarius Ignalinos atominę elektrinę, premjero Andriaus Kubiliaus nuomone, moderni, galinga, saugi ir aplinkos neteršianti Visagino AE būtų eksploatuojama maždaug 60 metų. Žiniasklaidoje pasirodė žinučių, skelbiančių jog šios jėgainės statyba suteiktų darbo mažne šešiems tūkstančiams įvairių profesijų darbuotojams. Tai viena iš realių galimybių sėkmingai mažinti bedarbystę.

Japonai vertina Visagino AE teigiamai

Ministras pirmininkas A. Kubilius 2012 m. vasario 18-23 dienomis lankėsi Tekančios saulės šalyje. Japonų specialistai teigiamai vertina Visagino AE pasirinkimą ir statybą. Visagino AE, lyginant su kitomis elektrinėmis, tiektų pigesnę elektros energiją. Žinovai teigia, kad Lietuvos poreikiams patenkinti pakaktų pusės planuojamos statyti AE galingumo. AE galingumas siekia 4.000 MW, o Lietuvos poreikis – iki 2.000 MW dieną, o naktį 700–1.000 MW. Kitą energijos dalį galima būtų parduoti.

 Lietuva atominių jėgainių apsuptyje

Rusija okupuotame Karaliaučiaus krašte (dabar pervadinta – Kaliningrado sritis) numato statyti dvi AE. Viena iš jų – Baltijos AE bus orientuota tenkinti ir Lietuvos poreikius. Lenkai numatę pastatyti AE netoli Lietuvos pietinės sienos. Baltarusijoje AE bus pastatyta tik 50 km nuo Vilniaus. Lietuva atsidurs svetimų galingų atominių jėgainių apsuptyje ir jų saugumo patikimumo kontroliuoti negalės.

Černobilio katastrofos pasekmių nepamiršo nei baltarusiai, nei ukrainiečiai. Kita vertus ir mums dabar ypač naudinga prisiminti tai, kas neretai nutylima, būtent, atominių jėgainių saugumo patikimumas. Kas gali garantuoti, kad Lietuvą supančių kaimynių šalių AE patikimai saugios? Kas nutiks, jei sprogs viena ar dvi prie Lietuvos sienų pastatytos jėgainės? Černobilio likimas Lietuvai būtų lemtingai katastrofiškas – lietuviai neturi kur trauktis.

Kodėl vokiečiai atsisakė atominių jėgainių?

Vokiečiai nutarė atsisakyti visų atominių jėgainių, o jų, berods, dvi dešimtys, ir nutraukti AE ekspolataciją. Vokiečių tradicinis darbštumas, tvarkingumas, atsargumas, o taip pat dėmesys savo piliečių saugiai gerovei, verčia ir mūsų šalies gyventojus išsamiau supažindinti su AE problemomis bei galimais jų sprendimais. Būtų verta mūsų specialistams, politikams, parlamentarams ir Vyriausybės pareigūnams apsvarstyti žiniasklaidos erdvėje visus AE eksploatacijos pliusus ir minusus, o ypač saugumo. Norėtųsi išgirsti motyvuotą politikų, ekonomistų, pilietinės visuomenės atstovų nuomonę apie Visagino AE statybos tikslingumą, o taip pat ir požiūrį į ryžtingo vokiečių AE atsisakymo motyvus bei jų pagrįstumą.

Atominė elektrinė , , , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra