Ekspertas iš Lenkijos: Lietuva ir Lenkija turi ir kitų reikalų, ne tik tautinių mažumų problemas

Autorius: Data: 2011-09-21 , 15:32 Spausdinti

Ekspertas iš Lenkijos: Lietuva ir Lenkija turi ir kitų reikalų, ne tik tautinių mažumų problemas

Be problemų, susijusių su tautinių mažumų situacija Lietuvoje ir Lenkijoje, šios dvi šalys turi ir daug kitų klausimų, kuriuos reikia aptarti. Lenkijos užsienio politika neturi būti lenkų mažumos Lietuvoje reikalavimų įkaitė, tačiau pavardžių rašymo klausimas – didelė Lietuvos klaida, tikina Lenkijos nevyriausybinės organizacijos Viešųjų reikalų instituto vadovas Jacekas Kucharčikas.

Per susitikimą su DELFI portalo žurnalistu Varšuvoje J. Kucharčikas pareiškė, jog situaciją piešti vien juoda ir balta spalvomis būtų neteisinga.

„Lenkijos politiką kaimyninių valstybių, ypač Lietuvos, atžvilgiu per smarkiai veikia lenkų mažumos, gyvenančios Lietuvoje, situacijos vertinimas ir šios mažumos interesai. Panaši situacija ir su Baltarusija“, – pareiškė ekspertas, prisiminęs nemalonią situaciją, susiklosčiusią tarp šių dviejų valstybių dėl lenkų padėties Baltarusijoje.

Dėmesys per daug kreipiamas į lenkų mažumos problemas, kai tuo tarpu yra daugybė reikalų, kuriuos Lenkijos valdžia turi sutvarkyti, teigia J. Kucharčikas.

„Lenkijos politika neturi būti įkaite to, ką kalba Lietuvoje gyvenančios lenkų mažumos atstovai“, – įsitikinęs ekspertas.

Kaip sakė J. Kucharčikas, Lenkijos vyriausybei ir Užsienio reikalų ministerijai didelį spaudimą daro žiniasklaida, kuri ragina keisti situaciją. Ekspertas įsitikinęs – demokratinėje valstybėje valdžia negali visiškai atsiriboti nuo panašaus žiniasklaidos spaudimo ir ignoruoti spaudimą, kurį daro nacionalistiškai nusiteikusi pagrindinė Lenkijos opozicinė partija.

„Šis dvigubas spaudimas gali iš dalies paaiškinti, ką ir kodėl kalba Lenkijos premjeras ir užsienio reikalų ministras“, – konstatuoja J. Kucharčikas.

Anot eksperto, ir Lietuvoje yra pavienių politikų, kurie etniniame pliuralizme įžvalgia grėsmių valstybei ir visai tautai, o „tai šiuolaikinėje Europoje visiškai nepriimtina“. Ekspertas iš Lenkijos kritiškai vertina ir Lietuvoje gyvenančios lenkų bendruomenės pasisakymus ir veiksmus.

„Kalbant apie mokyklų reformas, Lietuvos pozicija nėra bloga. Ji daugiau mažiau atitinka Europos standartus. Lietuvoje gyvenantys lenkai turi mokytis lietuvių kalbos. Tačiau pavardžių rašymas, kai žmonės negali rašyti jų originalo kalba, be jokių abejonių – didelė Lietuvos klaida“, – mano ekspertas iš Lenkijos.

Šioje situacijoje, susiklosčiusioje lenkų klausimu Lietuvoje, J. Kucharčiko įsitikinimu, yra trys veikėjai: Lenkijos vyriausybė, lenkų mažuma ir Lietuvos valdžia. Ir kiekvienas jų turi savo tikslą.

„Manau, jog Donaldas Tuskas padarė klaidą, Lietuvoje pareiškęs, jog Lietuvos ir Lenkijos dvišaliai santykiai bus tokie, kokie bus Lietuvos santykiai su lenku mažuma. Tai įrodo, jog Lenkijos užsienio politiką formuos kai kurios lenkų mažumos organizacijos Lietuvoje“, – Lenkijos premjero žodžius sukritikavo J. Kucharčikas.

Ekspertas įsitikinęs – tautinių mažumų problemas išspręs Lietuva, o ne Lenkija. Svarbiausia, kad šios problemos netaptų svarbiausiomis Lietuvos ir Lenkijos dvišaliuose santykiuose.

„Tai tikrai ne pats svarbiausias dalykas, turime daug svarbių reikalų, kuriuos reikia sutvarkyti“, – teigia J. Kucharčikas.

R. Daukanto piešinys

www.delfi.lt

Lietuva - Lenkija , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra