Einant saulės ratu ir keliai Azerbaidžano link

Autorius: Data: 2016-11-01 , 11:09 Spausdinti

Einant saulės ratu ir keliai Azerbaidžano link

Ona GAIDAMAVIČIŪTĖ, Vilnius, www.voruta.lt

2016 m. spalio 19 d., trečiadienį, 17.30 val. Vinco Krėvės-Mickevičiaus memorialiniame muziejuje (Tauro g. 10-1, Vilnius) įvyko fotomenininko Vytauto Daraškevičiaus fotografijų parodos „Saulės ratu. Lietuvių kalendorinių švenčių tradicijos“ atidarymas (beje, ši paroda kiek anksčiau veikė ir Tamošaičių galerijoje „Židinys“, ir Lietuvos fotomenininkų sąjungos „Prospekto“ galerijoje).

Spalio 19-oji svarbi dviem sukaktimis: Vinco Krėvės-Mickevičiaus 134-osioms gimimo metinėmis ir Azerbaidžano Respublikos Nepriklausomybės paskelbimo 25-osiomis metinėmis.

Parodos autorius Vytautas Daraškevičius pristatė lankytojams šioje parodoje eksponuojamas nuotraukas, skirtas Rasoms, Žolinėms, Rudens lygiadieniui ir Vėlinėms. Šias šventes reprezentuojančios nuotraukos – didesnio formato. Apačioje jų – ir mažesnės nuotraukos, skirtos kitoms kalendorinėms šventėms. Svarbus judesys, saulės, taip pat apeiginė šviesos, ugnies simbolika, vienybės, darnos su gamta pajauta.

Kaip teigia etnokosmolologas, interneto tinklalapio „Alkas“ vyr. redaktorius Jonas Vaiškūnas, „Ilgametė V. Daraškevičiaus kaip etnokultūrinio sąjūdžio dalyvio patirtis leido jam į šventę pažvelgti iš vidaus, panirti į patį jos dvasios sūkurį. Šie V. Daraškevičiaus šviesovaizdžiai jau peržengė paprasto dokumentinės ir netgi meninės fotografijos slenkstį ir įžengė į savotišką sakralinės fotografijos prieangį…“

Pats V. Daraškevičius prisipažįsta: „Aš Rasos šventėse dalyvauju ir jas fotografuoju nuo 1970-ųjų metų. Pirmoji šventė Kernavėje iškart mane „pagavo“ savo mistine nuotaika, galimybe pačiam pasijusti dalyviu.“ Ciklas apie Rasas ir dar  keturi  kalendorinių švenčių ciklai buvo eksponuoti ir nominuoti pasauliniame folkloro fotografijos konkurse „Humanity Photo Awards“, kas dveji metai rengiamame  Kinijoje.

Fotomenininkas taip pat parodė fotografijas, įamžinusias jo keliones po Azerbaidžaną (dabartinį ir sovietinį). Pasirodo, kad V. Daraškevičius karo tarnybą 1971–1973 m. atliko Azerbaidžane, šią šalį vėl teko aplankyti 2015 ir 2016 metais. Parodos autorius užsiminė, kad ta baltiškų kalendorinių švenčių tema  būtų labai svarbu išleisti ir fotoalbumą. Tik, kaip  visada, viskas priklauso nuo finansavimo…

V. Daraškevičiaus kūrybą pristatė etnologas Stanislovas Kavaliauskas. Jis teigė, kad V. Daraškevičius jau kelis dešimtmečius populiarina lietuvių etninę kultūrą, savo fotografijomis atskleidžia etnografinių švenčių savitumą, dalyvauja ansamblyje „Sadauja“. Fotomenininkas surengė per 150 parodų visuose žemynuose, išskyrus Australiją ir Afriką. S. Kavaliauskas vylėsi, kad Daraškevičiaus kūryba bus pelnytai įvertinta: gaus B. Buračo ar J. Basanavičiaus premiją.

Muziejaus direktorius Vladas Turčinavičius pristatė V. Krėvės-Mickevičiaus gyvenimo ir veiklą, akcentavo jo indėlį plėtojant diplomatinius ryšius su Azerbaidžanu. 1917 m. kaip eserų partijos atstovas V. Krėvė-Mickevičius buvo išrinktas į Baku miesto tarybą. Susikūrus Azerbaidžano Demokratinei Respublikai, Krėvė tapo Baku tarybos sekretoriumi, o 1919 m. paskirtas į Lietuvos Respublikos konsulu Azerbaidžane.

Renginyje dalyvavo Azerbaidžano Respublikos ambasados Lietuvos Respublikoje ambasadorius p. Hasan Mammadzada, pasidžiaugęs V. Krėvės-Mickevičiaus indėliu populiarinant Azerbaidžano kultūrą, taip pat V. Daraškevičiaus fotografijomis.

Renginį praturtino ilgesingos kanklininkės Mildos Morkūnaitės atliekamos dainos.

Svečiai, pranešėjai buvo apdovanoti naujausia V. Krėvės knyga „Pagunda“, o visi renginio dalyviai pavaišinti V. Daraškevičiaus sodo obuoliais ir obuolių sultimis.

Vinco Krėvės-Mickevičiaus 134-osioms gimimo metinėms paminėti surengta paroda muziejuje veiks iki lapkričio 30 dienos.

Gaidamavičiūtė Ona Parodos , , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra