E. Trusevičius: taškas dėl pavardžių rašymo nepadėtas

Autorius: Data: 2010-01-10 , 07:33 Spausdinti

Lietuvos lenkų sąjungos sekretorius Edvardas Trusevičius sako, kad su Konstitucinio Teismo (KT) išaiškinimu klausimas, ar lietuviškuose pasuose užsieniečių pavardes reikėtų rašyti ne vien lietuviškais rašmenimis, netapo išspręstas. „Šiuo metu yra tiesiog dangstomasi teismais nenorint priimti tam tikrų politinių sprendimų“, – teigia jis. Apie lenkiškų pavardžių rašymą su Prezidente Dalia Grybauskaite žada kalbėtis ir Lenkijos vadovas.
 
E. Trusevičius trečiadienį, 2009 m. lapkričio 11 dieną, Lietuvos radijui teigė, kad klausimas dėl pavardžių rašymo ne tik nėra išspręstas, bet ir įsisenėja. Anot jo, politikai dangstosi teismais, o jei tai daryti nustotų, jiems „beliktų pasakyti, kad mes nedarom ir netgi neprašykit, nebandykit prašyti, kad jūsų pavardės būtų rašomos originalo kalba.“
 
„Ir tiek, ir dedamas taškas“, – sakė Lietuvos lenkų sąjungos sekretorius.
 
„Dabar yra tiesiog eilę metų žarstomasi pažadais, klausimas tiesiog gvildenamas toliau ir ne tik kad stovi vietoje, bet ir regresuoja. Eina po truputį atbulai“, – pridūrė jis.
 
KT praėjusią savaitę išaiškino, kad Lietuvos piliečių pasuose vardai ir pavardės gali būti rašomi ir nelietuviškais rašmenimis, tačiau tik papildomuose dokumento puslapiuose ir toks rašymas neturėtų būti prilyginamas įrašui valstybine kalba.
 
E. Trusevičius vertina, kad „tai, be abejo, yra žingsnis į priekį, tačiau jį vertinti vienareikšmiškai teigiamai negalima.“
 
„Mes jį netgi vertinam neigiamai, kadangi, nepaisant, kad prasidėjo ta diskusija ir žymiai aukštesniame politiniame lygmenyje, tačiau ji, visų pirma, jau yra įsisenėjusi“, – kalbėjo Lietuvos lenkų atstovas.
 
Jo teigimu, „kiek teko kalbėtis su lenkų žmonėmis, tai jie yra nusistatę vienareikšmiškai priešiškai, nepaisant to, kad yra tas KT sprendimas.“
 
„KT sprendimas yra viena, o antra tai, kaip toliau elgsis įstatymų leidėjas, kokioje stadijoje atsidurs tas vardų ir pavardžių rašymo įstatymo projektas“, – nurodė E. Trusevičius.
 
Jis pabrėžė, jog „Lietuvių kalbos institutas yra pažymėjęs, kad pavardė nėra lietuvių kalbos sudedamoji dalis ir tai gana aiškiai pasakyta.“
 
„Arba politikams, arba KT reikia tai pabrėžti ir atskirti, nes lenkų mažuma nenori įvesti kitos valstybinės kalbos, kaip yra kartais spekuliuojama“, – argumentavo E. Trusevičius.
 
Česlovas Stankevičius, Seimo vicepirmininkas, užregistravęs įstatymo projektą dėl nelietuviškų vardų ir pavardžių rašymo, sako besiriamentis Lietuvoje 1938 metų gruodį priimtu įstatymu, kad „nelietuvių pavardė rašoma pagal lietuvių kalbos ir rašybos dėsnius, bet ji gali būti rašoma ir taip, kaip savo kalba rašosi jos turėtojas, jei to jis pageidauja ir jei tos kalbos raidynas lotyniškas.“
 
Anot jo, Europoje tokia nuostata taip pat galioja dėl lotyniškų rašmenų, o „iš kitų kalbų – kirilicos, kinų, japonų, korėjiečių – yra nustatyta pavardžių transkripcija į lotyniškas.“
 
„Tokios tradicijos laikosi didžioji dauguma Europos šalių: Austrija, Čekija, Danija, Estija, Ispanija, Italija, Didžioji Britanija, Lenkija, Slovakija, Slovėnija, Suomija, Švedija, Vengrija, Vokietija ir t. t.“, – vardijo parlamentaras.
 
Č. Stankevičius pabrėžė, kad klausimas nėra „lenkų klausimas ir ne lenkiškų pavardžių.“
 
„Ir KT pabrėžė, kad negalima jokiai tautybei nustatyti išskirtinių kalbos vartojimo taisyklių. Tačiau yra daug lietuvių, ištekančių už užsieniečių, kurių pavardės nelietuviškos ir negali būti sulietuvintos. Tada kyla klausimas, kaip sureguliuoti tų Lietuvos piliečių pavardes. Jos turėtų būti perrašomos autentiškai, taip, kaip yra, nes kitaip kyla daugybė problemų ir žmogaus teisės nėra užtikrintos, nes toliau yra klausimas dėl nuosavybės, paveldėjimo, vaikų vardų ir pavardžių“, – aiškino Seimo narys.
 
Trečiadienį, lapkričio 11–ąją, dalyvauti Lenkijoje minimoje valstybinėje šventėje išvyko Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Lenkų žiniasklaida praneša, kad Lenkijos vadovas Lechas Kaczynskis su ja žada aptarti ir lenkiškų pavardžių rašymo lietuviškuose dokumentuose klausimą.
 
www.lrt.lt
 
BFL nuotr.

Sena VorutaKomentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra