E. Mildažytės dokumentiniame filme – dailininko V. Kasiulio gyvenimo mįslės

Autorius: Data: 2013-06-20 , 11:27 Spausdinti

V. Kasiulis, „Autoportretas“ (1946, fragmentas), B. Kasiulienės kolekcija, Lietuvos dailės muziejaus nuotr.

lrt.lt

Paryžiuje gyvenęs ir kūręs dailininkas Vytautas Kasiulis buvo nepelnytai užmirštas gimtinėje. Norėdama užpildyti šią spragą, birželio 29 dieną LRT televizija parengė premjerą – Editos Mildažytės dokumentinį filmą „Vytautas Kasiulis. Iki Paryžiaus ir atgal“.

Filme pasakojama ne tik V. Kasiulio kolekcijos grįžimo į Lietuvą istorija.

„Unikalius 88-aisiais dailininko filmuotus kadrus maloniai sutiko paskolinti Henrikas Gulbinas, tuo metu gyvenęs Paryžiuje. Pavyko rasti 1943-aisiais Kaune vokiečių filmuotą Vytauto Kasiulio autorinės parodos atidarymo medžiagą“, – pasakoja filmo autorė, televizijos laidų vedėja ir daugelio patriotinių projektų puoselėtoja Edita Mildažytė.

Pasak filmo autorės, jau pati V. Kasiulio biografija užminė daug mįslių. „Regis, tapytojo gimimo vieta ir data – netikri, nes pats Vytautas savo ranka meno mokyklos byloje mini ne Simną, o Smolensko sritį. Tuomet gimti jis turėjo 1914 ar 1915 metais, o ne 1918-aisiais, kaip rašoma jo biografijoje“, – svarsto E. Mildažytė.

Filme bus parodytas Vytauto tėvo – Mato Kasiulio-Kasiulevičiaus – kūrybinis palikimas Dzūkijos bažnyčiose. Beje, jo mirties liudijime nurodoma, kad liko 46-erių našlė ir 11-os sūnus. Vytautas autobiografijoje nurodo, kad jam tuomet buvo 7-eri.

Dramatiška buvo tapytojo motinos mirtis – ją šakėmis nudūrė sidabrinius indus vogęs bernas. 1943-aisiais. Tuomet, kai vyko Vytauto personalinė paroda.

E. Mildažytė: „Pavyko nufilmuoti Vytauto našlę Paryžiuje ir butą, kuriame jis gyveno. Šiandien butas jau parduotas, o našlė atgulė šalia Vytauto kapinėse. Po Kasiulio Paryžių filme vedžioja tapytojo sūnus – taip pat Vytautas, kurį šmaikščiai kalbina rašytojas Valdas Papievis. Pavyko pakalbinti ne tik tapytojo giminaičius, bet ir buvusią jo mokinę. Apie bičiulystę su Vytautu filme pasakoja JAV gyvenantis dr. Juozas Kazickas.“

Filmas grąžins skolą tėvynėje ilgai užmirštam menininkui, kuris yra bene geriausiai pasaulyje žinomas lietuvių dailininkas. Jo darbų įsigiję Paryžiaus, Niujorko moderniojo meno muziejai, daugybė galerijų visame pasaulyje.

V. Kasiulio paveikslas puošia ir JAV Baltuosius rūmus.

Dokumentinis filmas „Vytautas Kasiulis. Iki Paryžiaus ir atgal“ – birželio 29 dieną, šeštadienį, 13 val. per LRT televiziją.

Kultūra , , ,Komentarai

traffix.lt

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra