Dvaras tapo gardžiu kąsneliu

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Paaiškėjus, kad Gelgaudiškio dvaro rūmams restauruoti gali būti skirta 4 mln. litų Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų lėšų, Šakių rajono savivaldybė susikibo su vietos bendruomene.
 
Kol Šakių rajone esantis Gelgaudiškio dvaras stūksojo apleistas, jis mažai rūpėjo ir rajono savivaldybei, ir vietos bendruomenei. Dvaro rūmus bandyta prikelti daugiau kalbomis nei darbais. Tačiau vos tik atsirado galimybių restauracijai gauti pinigų iš ES fondų, dvaru nepasidalijama.
 
Žadėjo neimti dvaro
 
Iki liepos mėnesio Gelgaudiškio dvaras priklausė Marijampolės apskrities viršininko administracijai, o ją panaikinus Vyriausybė nusprendė dvaro rūmus perduoti Šakių rajono savivaldybei. Tačiau ši tam pasipriešino. „Dvaro su skolomis mums tikrai nereikia!“ – atkakliai tvirtino Šakių rajono meras Juozas Bertašius.
 
Pernai, kai buvo tikėtasi ES pinigų, dvaro rūmai pradėti restauruoti, nes laukti nebebuvo galima. Pastatas buvo avarinės būklės – griūvančiu stogu, nuo drėgmės yrančiais pamatais ir sienomis. Nors statybos darbų tuomet atlikta už daugiau kaip milijoną litų, už darbus nesumokėta iki šiol. Todėl statybininkai Marijampolės apskrities viršininko administraciją padavė į teismą.
 
Vis dėlto savo sprendimą atidėliojusi iki paskutinės dienos Šakių rajono savivaldybė dvarą nusprendė perimti. Tik be valstybės finansinių įsipareigojimų statybininkams.
 
Susidomėjo bendruomenė
 
Savivaldybei perėmus pradėtą restauruoti Gelgaudiškio dvarą, sukruto ir šio miestelio gyventojai, o bendruomenės centras „Atgaiva“ pasiūlė kartu kurti viešąją įstaigą dvaro rūmams administruoti.
 
Centro „Atgaiva“ pirmininkė Genutė Žilinskienė tokią iniciatyvą motyvavo tuo, kad jie esą daug metų kovojo už dvaro perdavimą bendruomenei. „Seniai turėjome tikslą įkurti viešąją įstaigą ir tinkamai naudoti dvarą kultūrinėms, visuomeninėms bei turizmo reikmėms“, – aiškino G. Žilinskienė.
 
Tačiau dabar bendruomenės centras pageidauja, kad naujai viešajai įstaigai būtų perduoti ne tik dvaro rūmai, bet ir kiti dvaro sodybos statiniai. Dvarui priskiriamas ir nemenkas žemės bei miško sklypas. Bendruomenės dalį viešojoje įstaigoje sudarytų žmogiškieji ištekliai, o visa kita taptų savivaldybės rūpesčiu. Jai tektų pasirūpinti rūmų renovacijos finansavimu, reiktų padengti ir dalį įvairių projektų vykdymo išlaidų.
 
Išgirdęs tokį Gelgaudiškio bendruomenės centro pageidavimą Šakių rajono meras J. Bertašius apstulbo. „Bendruomenei dvaro iki šiol nereikėjo, jį prisiminė tik dabar, kai „pakvipo“ ES pinigais. Su ūkio ministru ir Projektų valdymo agentūra jau sutarėme, kad skubiai parengsime naują paraišką vietoj ankstesnės. Pagal ją iš ES fondų dvarui restauruoti turėtume gauti beveik 4 mln. litų, dar beveik 0,5 mln. litų ketiname pridėti iš savivaldybės lėšų“, – teigė J. Bertašius.
 
Anot jo, savivaldybės taryba sprendimą dėl dvaro rūmų jau yra priėmusi ir jo keisti neketina. „Kam kurti dar ir viešąją įstaigą, papildomai leisti pinigų, jei projektą administruoti gali ir savivaldybės administracijos specialistai, kaip ir kitus 14 dabar įgyvendinamų projektų“, – aiškino meras. Jis įsitikinęs, kad perdavus Gelgaudiškio dvarą viešajai įstaigai, numatytų lėšų rūmai, ko gero, taip ir nesulauktų.
 
Įtaria interesus
 
Šakių rajono meras neslėpė įtariantis, kad už bendruomenės sumanymų gali slypėti vietos verslininkų interesai. Mat jau keletą metų savivaldybės administracija teismuose bylinėjasi su bendruomenės centro tarybos nariu Edmundu Rinkevičiumi dėl Gelgaudiškio miestelio nuotekų valymo finansavimo. Verslininkas norėtų, kad ES pinigais būtų renovuojami jo tėvui priklausantys valymo įrenginiai. Tačiau rajono savivaldybė ketina statyti savus.
 
Rugpjūčio 3-iąją su E. Rinkevičiumi LŽ pasikalbėti nepavyko. Verslininkas telefonu buvo nepasiekiamas.
 
Bendruomenės centro „Atgaiva“ pirmininkė G. Žilinskienė su žurnalistais apie verslininkų įtaką centro tarybos sprendimams kategoriškai atsisakė kalbėti.
 
„Lietuvos žinios“
 
„Lietuvos žinių“ nuotr.
 
www.alfa.lt
 
Nuotraukoje: Gelgaudiškio dvaras

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra