Dubingiuose tyrimai baigėsi, Dubingių tyrimai tęsiasi

Autorius: Data: 2011-10-10 , 11:48 Spausdinti

Dubingiuose tyrimai baigėsi, Dubingių tyrimai tęsiasi

Monika RYBELIENĖ, Molėtai

2011 metų vasarą Dubingių piliavietėje vėl dirbo archeologai. Archeologiniai tyrimai buvo vykdomi įgyvendinant mokslinių tyrimų projektą „Lietuvos valstybės ištakos Dubingių mikroregiono tyrimų duomenimis“.

Projekto vadovas prof. Albinas Kuncevičius, projekte dalyvavo archeologai dr. Rimvydas Laužikas, Renaldas Augustinavičius, Ramūnas Šmigelskas. Kaip mus informavo dr. R. Laužikas, mokslinių tyrimų projekto tikslas yra suprasti kaip keitėsi baltų visuomenė nedidelėje teritorijoje, ir taip suvokti Lietuvos valstybės susidarymo procesus. Mokslininkų tyrinėjamos laiko juostos pradžioje (III amžiuje) turime pagonišką, gentinę visuomenę, o laiko juostos pabaigoje (XV a.) – Lietuvos krikščioniškos valstybės teritorinį-administracinį vienetą. Akivaizdu, kad per tuos amžius visuomenė pergyveno daug pokyčių, kurių svarbiausius galime aptikti tirdami senąsias gyvenimo ir laidojimo vietas.

2011-ųjų vasarą buvo kasinėjama senųjų Dubingių bažnyčių aplinka Dubingių piliavietėje. Tyrimams pasirinktas plotas su seniausiais žinomais palaidojimais, tikintis aptikti senesnes, nei DL kunigaikščio Vytauto laikų, tai yra XIV a. vidurio ar antrosios pusės kapines. Taip pat siekta patikslinti šventoriaus ribas bei nustatyti bažnyčių kalvelės raidą.

Tyrimų metu buvo rasti puikiai išlikę archeologiniai sluoksniai, parodantys bažnyčių kalvelės susidarymą, taip pat surasti šventoriaus tvoros (aiški šventoriaus riba) pamatai. Deja, archeologams senųjų kapinių nepavyko aptikti. Susidaro įspūdis, kad Dubingių piliavietė intensyviau buvo apgyvendinta tik DL kunigaikščio Vytauto laikais.

Toks ilgas Asvejos ežeras kultūriniame kraštovaizdyje atlieka upės vaidmenį – jo neapeisi, per jį reikia persikelti. Todėl gyvenimas tokiose vietose vyksta ties prekybos kelių tiltais ar perkėlomis. Per Asveją tokios vietos yra tiktai trys: ties Žingių kaimu (Švenčionių raj.), ties Alkos kaimu ir Dubingių miesteliu (Molėtų raj.). Pro Alką ėjo senasis Vilniaus-Nemenčinės-Rygos kelias, o pro Dubingius – kelias jungęs Švenčionis ir Ukmergę. Ankstyvaisiais viduramžiais perkėlą ties Alkos kaimu greičiausiai gynė pilis, buvusi Baluošos piliakalnyje, o ties Dubingiais – Dubingių piliavietėje. Tai buvę nedideli, bet gerai įtvirtinti forpostai. DL kunigaikštis Vytautas, nusprendęs piliavietėje pastatyti bažnyčią ir didesnę pilį įtvirtino Dubingius kaip mikroregiono centrą. Baluoša pamažu nyko, tačiau kelias į Vilnių pro Alkos kaimą iš Dubingių vedė iki pat Pirmojo Pasaulinio karo. Taigi, archeologiniai tyrimai Dubingių piliavietėje buvo užbaigti, bet Dubingių mikroregiono tyrimai tęsiasi.

Mokslinio projekto trukmė – treji metai. Šiuo metu mokslininkai daug dirba su istoriniais dokumentais, senaisiais žemėlapiais. Labai svarbu yra rekonstruoti Dubingių apylinkių gyvenamųjų vietovių atsiradimo, kaitos istoriją, nustatyti, kaip formavosi ir keitėsi Dubingių parapija bei didžiųjų kunigaikščių, o vėliau Radvilų Dubingių kunigaikštija. Mokslininkas ne tik dirba archyvuose, šio mokslinio projekto išskirtinis bruožas – šiuolaikinių, kompiuterinių technologijų taikymas. Todėl archyvinių dokumentų duomenys yra susiejami su geografinėmis koordinatėmis, apdorojami specialiomis GIS kompiuterinėmis programomis. Kompiuterinės technologijos taikomos ir pilkapyno bei piliakalnių tyrimuose. Lietuvos archeologijoje turime sudėtingą situaciją, kuomet taikomi tradiciniai (kasinėjimo metodai) yra ardantys paveldą, brangūs, o gaunamos mokslinės informacijos kiekis yra nepakankams.

Projekte „Lietuvos valstybės ištakos Dubingių mikroregiono tyrimų duomenimis“ siekiama pritaikyti Lietuvos sąlygomis naujus, kompiuterinius tyrimo metodus, kurie leistų sukaupti didesnį mokslinių duomenų kiekį mažesnėmis lėšomis ir per trumpesnį laiką. Tuo tikslu jau atliktas Jutonių pilkapyno trimatis skenavimas. Šiuos darbus atliekančios kompanijos „Terra modus“ specialistai rudenį turėtų darbuotis ir Baluošos bei Jonėnų piliakalniuose. Vasaros pradžioje Dubingių piliavietė ir Jutonių pilkapynas tirti infraraudonųjų spindulių kamera.

Kitais metais numatomi ir geomagnetiniai tyrimai. Šių metų pabaigoje mokslininkų komanda, vadovaujama prof. A. Kuncevičiaus, išleis mokslinę monografiją, skirtą 2005–2010 m. Dubingių Radvilų rezidencinių rūmų tyrimams. Šiuo metu vykdomo mokslinio projekto rezultatai taip pat bus publikuoti moksliniuose straipsniuose, monografijoje ir populiarioje spaudoje.

Nuotraukose:

1. Jonėnų piliakalnis

2. Jutonių pilkapyno 3D skenavimas. R. Mažeika ir R. Šmigelskas

3. Alkos kaimas – senosios perkelos ir senojo Vilniaus kelio vieta

Voruta. – 2011, spal. 22, nr. 20 (734), p. 7.

Archeologija Rybelienė Monika , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra