Draugijos Pilis jubiliejus Dubingių piliavietėje

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Šių metų rugpjūčio 26 d. draugija Pilis išvyko į Dubingius pažymėti savo veiklos septynmetį. Šeštadienio rytas buvo gaivus ir saulėtas, žadantis puikią dieną dalyvaujant apie dvidešimčiai draugijos narių bei jų bičiulių.

Pagrindinė susitikimo vieta buvo Dubingių piliavietė – išskirtinis istorijos, archeologijos ir memorialinio paveldo objektas. Archeologas Gintautas Striška, kurį pažįstame iš Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų tyrinėjimų, suteikė galimybę draugijos Pilis nariams paminėti draugijos jubiliejų šioje istorinėje vietoje. Piliavietėje atliekami archeologiniai tyrimai – čia dirba Vilniaus universiteto ir Pilių tyrimo centro „Lietuvos pilys”  ir kiti archeologai; vykdomos edukacinės programos.
Archeologai Gintautas Striška ir Rimvydas Laužikas maloniai mus pasitiko, parodė  ir papasakojo apie atidengtas ir kasinėjamas bažnyčios ir rūmų liekanas, apie istorines asmenybes nuo Vytauto laikų, stačiusias šiuos nuostabius statinius: bažnyčias, pilį, dvarą, apie Dubingių miestelio augimą ir vystymasi iki XVII a. vidurio. Vytautas Didysis XV a. pastatė Šv. Dvasios bažnyčią. XVI a. reformatai Biržų ir Dubingių kunigaikščiai Radvilos pastatė didesnę bažnyčią bei rūmus, kuriuose gyveno ir Barbora Radvilaitė.
Kartu su archeologais pažintiniu taku apėjome visa piliavietės 22 ha teritoriją, apjuostą aplinkui ežero vandenų, pasigrožėjome galingais ąžuolais ir klevais, paskaitėme įdomius tekstus informaciniuose skyduose. Po archeologu pasakojimo apie piliavietėje vykdomus tyrimus, puoselėjamas viltis atkurti šį didžiulį istorijos paveldą,  parodyti savo krašto žmonėms ir paversti turizmo traukos centru, pasisakė ir draugijos nariai.
Tęsiant šventės programą, draugijos narys Edmundas Kulikauskas trumpai apžvelgė atkuriamų Vilniaus žemutinėje pilyje Valdovų rūmų aktualijas ir padėkojo draugijai už šio istorinio atkūrimo idėjos palaikymą nuo pat draugijos įsteigimo 1999 m. Jis pasiūlė draugijai, kaip Valdovų rūmų rėmėjai, supažindint su atstatomais Valdovų rūmais bei suorganizuoti  ekskursiją Taikomosios dailės muziejuje kur eksponuojamai Valdovų rūmų teritorijoje rasti radiniai, taip pat naujos ekspozicijos – LDK Aleksandro, Valdovų rūmams įgytų kultūros vertybių ir iš Švedijos paskolintų LDK vėliavų ir žemėlapių paroda.
Draugijos narys, poetas Marcelijus Martinaitis priminė draugijos veiklos susikūrimo tikslus ir uždavinius, paveldo reikšmę, ir žodį užbaigė savo eilėmis, kurios labai prasmingai nuskambėjo ant išlikusio senųjų rūmų  pirmojo aukšto grindų fragmento.
Septintojo draugijos Pilis jubiliejaus proga surengtą iškylą apibendrino, padėkojo Gintautui Striškai ir Rimvydui Laužikui už įdomias žinias draugijos pirmininkė Danutė Ulvydienė. Draugija išreiškė susirūpinimą dėl tokių reikšmingų tyrinėjimų vykdymo sąlygų – atkasami plytų muro fragmentai neapsaugoti nuo juos niokojančių atmosferos poveikių. Ten dirbantys specialistai kartais traukia sudūlėjusius kaulus tiesiog iš vandens. Ruduo artėja, dažnai lyja – ar turėsime ką atkurti ir palikti ateities kartoms, jeigu neskiriame reikiamo dėmesio tokiam svarbiam istorijos, archeologijos  paveldo objektui? Draugija siūlė prisidėti lėšomis vietovės apdangai pastatyti, tačiau reikiamos 30 000 Lt sumos nebuvo surasta ir šiuo metu geriausia šią archeologiją apsaugoti užkasant.
 

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra