Dokumentinis filmas atgaivins istorinę atmintį apie transatlantinį lakūną Feliksą Vaitkų

Autorius: Data: 2011-04-06 , 13:23 Spausdinti

Stepono Dariaus ir Stasio Girėno transatlantinis skrydis buvo be galo svarbus lietuvių tautos indėlis į aviacijos ir transatlantinių skrydžių istoriją. Feliksas Vaitkus savo skrydį lėktuvu „Lituanica II“ atliko po dvejų metų.

Jis buvo šeštas lakūnas, vienas perskridęs Atlanto vandenyną, ir vienintelis, kuriam pavyko tai padaryti nepalankiais skrydžiui 1935-aisiais. Po nesėkmingo nusileidimo Airijoje į Lietuvą atvykusį F. Vaitkų lietuvių tauta sutiko labai nuoširdžiai, tačiau vėliau lakūnas buvo nepelnytai užmirštas. Sovietiniais metais oficialiojoje spaudoje apie jį mažai buvo rašoma, nes lakūnas Antrojo pasaulinio ir Korėjos karo metais tarnavo JAV karinėse oro pajėgose. Lietuvos televizijos laidų vedėja ir įvairių projektų autorė Edita Mildažytė šiemet sukūrė dokumentinį filmą „Solo virš Atlanto“, kuriame panaudota Vytauto Didžiojo karo ir Lietuvos aviacijos muziejų rinkiniuose saugoma istorinė medžiaga, F. Vaitkaus šeimos archyvas, avarijos liudininkų iš Balinrobės (Ballinrobe) pasakojimai, ekspertų pasisakymai, iškilmių Airijoje momentai, gyventojų interviu ir ypač vertinga iš užsienio prodiuserių įsigyta archyvinė medžiaga. Tai pasakojimas apie JAV lietuvį pilotą F. Vaitkų, kuris 1935-ųjų rugsėjį lėktuvu „Lituanica II“ perskrido Atlantą ir, patyręs avariją, nesėkmingai nusileido Airijoje.

2011 m. balandžio 5 d. Lietuvos televizijos LRT klube buvo pristatytas E. Mildažytės dokumentinis filmas „Solo virš Atlanto“. Premjeroje dalyvavo Airijos ambasadorė Lietuvoje Filomena Murnagan (Philomena Murnaghan), LRT generalinis direktorius Audrius Siaurusevičius, buvęs Vytauto Didžiojo karo muziejaus direktorius ats. plk. ltn. Gintautas Surgailis, Karybos istorijos (1795–1940)  skyriaus vedėja Dalė Naujalienė, Lietuvos aviacijos muziejaus direktorius Remigijus Jankauskas ir vyriausiasis  muziejininkas Jonas Čepas, filmo režisierius Saulius Vosylius, žurnalistas Edmundas Ganusauskas, kiti garbūs asmenys.

Parengė Regina Rajeckienė, Vytauto Didžiojo karo muziejus

Nuotraukoje: F. Vaitkus prie lėktuvo „Lituanica II“

Aviacija , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra