Diskusija „Savi ir svetimi Lenkijos istorijoje“

Autorius: Data: 2011-10-25 , 08:16 Spausdinti

2011 m. lapkričio 9 d., trečiadienį, Vilniaus universiteto Senato posėdžių salėje 17 val. įvyks antrasis pašnekesys iš ciklo, skirto atminties kultūrų dialogui ULB erdvėse, kuriame dalyvaus istorikai ir intelektualai iš Lietuvos, Lenkijos, Ukrainos. Šio susitikimo tema „Savi ir svetimi Lenkijos istorijoje“.

Šią diskusiją, kaip ir visą renginių ciklą, organizuoja Lietuvos istorijos institutas kartu su Vilniaus bei Varšuvos universitetų Istorijos fakultetais, Lenkijos istorijos muziejumi, Lenkų ir Goethe institutais Vilniuje.

Klausimas, kas yra Lenkijos istorija, tik iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti svetimu lietuviškai auditorijai. Iš tikro, kaip mes gerai žinome, Lietuvą ir Lenkiją jungia seni istoriniai ryšiai nuo XIV iki XVIII amžiaus pabaigos.

Gerai žinoma, kad Lietuvos ir Lenkijos sąjungos lenkų bei lietuvių istorikų buvo vertinamos skirtingai. Didžiausių debatų tarp skirtingų šalių istorikų sulaukė klausimas dėl Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valstybingumo po Liublino unijos.

Lietuvos visuomenei yra gerai žinomi nauji Lietuvos istorikų teiginiai apie LDK savarankišką statusą Abiejų Tautų Respublikoje, bei tvirtinimai jog ir Gegužės 3-iosios Konstitucija nepanaikino LDK valstybingumo. Kaip į šiuos lietuvių teiginius žiūri lenkų kolegos?

Paskutiniaisiais metais bent tarp Lenkijos istorikų Abiejų Tautų Respublikos – kaip vien tik lenkiškos valstybės suvokimą keičia naujos koncepcijos. Akcentuodami federacinę Abiejų Tautų Respublikos prigimtį, istorikai kaimyninėje valstybėje kalba apie šią valstybę, kaip daugiatautę ir multikultūrinę. Tačiau ar tokia nauja koncepcija yra suderinama su lietuvių ir diskusijoje dalyvaujančios ukrainiečių istorikės požiūriu?

Renginio metu nebus apsiribojama vien tik XIV–XVIII a. istorijos interpretacijų pristatymu, bet bus analizuojama, kaip lenkų istorikams pavyksta integruoti tautinių mažumų istoriją XX–XXI amžiuje į bendrąją Lenkijos istoriją. Bus keliamas klausimas, ar skirtingų etninių grupių: lietuvių, lenkų, baltarusių, žydų ir kt. istorija yra pozityvus, ar ir toliau negatyvus elementas šiandieninėse Lenkijos istorijos sampratose.

Šių problemų aptarimas turi ne tik pažintinę, tačiau ir praktinę reikšmę. Šiuo metu Varšuvoje yra kuriamas naujas Lenkijos istorijos muziejus, turintis tikslą, pristatyti naujausius istorikų tyrimų rezultatus visuomenei Lenkijoje. Diskusijos Lenkijos istorijos tema  galimai turėtų prisidėti prie labiau konsoliduotos, atsižvelgiančios ir į kaimyninių šalių istorikų nuomones, muziejaus koncepcijos sukūrimo bei jos realizavimo.

Renginio dalyviai: profesorius Robert Kostro – naujai kuriamo Lenkijos istorijos muziejaus direktorius, dr. Igor Kąkolewski – šio muziejaus mokslinis bendradarbis.

Jiems oponuoja: profesorė, Lietuvos istorijos instituto vyresnioji mokslo darbuotoja Jūratė Kiaupienė, Ukrainos Mokslų Akademijos Kalbotyros instituto darbuotoja, kalbos istorikė, dr. Olesia Lazarenko.

Renginį veda: Vilniaus universiteto Istorijos fakulteto profesorius Rimvydas Petrauskas

Projekto globėjai: Lietuvos ir Lenkijos kultūros ministrai

Įėjimas nemokamas

Nuotraukoje: VU Senato posėdžių salė

Lietuva - Lenkija , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Comments are closed.

Susiję straipsniai

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra