Didžiausi Lietuvos vargonai kviečia į jubiliejinius renginius

Autorius: Data: 2010-01-10, 07:33 Spausdinti

Šiais metais sukanka dešimt metų nuo didžiausių Lietuvos vargonų, esančių Vilniaus Universiteto Šv. Jonų bažnyčioje atstatymo (2000-2010). Vargonai pirmą kartą oficialiai suskambo 2000-ųjų liepą Tarptautinės vargonų meistrų bendrijos kongreso metu. Šio pirmo svarbesnio gimtadienio proga vargonų muzikos mylėtojai yra kviečiami į specialų išskirtinių renginių ciklą.
 
Koncertų ciklas prasidės jau šį šeštadienį, 2010 m. lapkričio 6 d. 18 val. pakvies į kompozitoriaus Roberto Schumanno 200-osioms gimimo metinėms skirtą koncertą. Kompozitoriaus vargoninius ir vokalinius kūrinius atliks sopranas Aušra Liutkutė ir vargonininkas Bernardas Vasiliauskas.
 
Koncerte skambės R. Schumanno vokaliniai kūriniai „Liederkreis“ („Dainų ratelis“), op. 127 ir Widmung („Dedikacija“), op. 25, Nr.1, bei Studien, op. 56 (5 kanonai) ir Skizzen, op. 58 (4 eskizai) vargonams.
 
Antrasis ciklo koncertas įvyks šeštadienį, lapkričio 20 d. 18 val. Šiame renginyje pasinerti į improvizacijos pasaulį pakvies saksofonininkas Petras Vyšniauskas, perkusininkas Klausas Kugelis (Vokietija) ir vargonininkas Vidas Pinkevičius koncerte „Improvizuota kelionė garsų labirintais“. Koncerto programoje skambės spontaniškos improvizacijos gana egzotiškam ir spalvingam instrumentų deriniui – saksofonui, mušamiesiems ir vargonams.
 
Jubiliejinį koncertų ciklą gruodžio 11 d. 18 val. užbaigs vargonininkas Vidas Pinkevičius. Tą vakarą skambės 2010-aisiais jubiliejus švenčiančių vargonų kompozitorių kūriniai. Klausytojai turės išskirtinę galimybę susipažinti su itin retai Lietuvoje skambančių aklųjų vargonininkų Conrado Paumanno (Vokietija, 600 m. sukaktis) ir Antonio de Cabezono (Ispanija, 500 m.) kompozicijomis. Koncerte taip pat skambės vokiečių kompozitorių Hieronymuso Praetoriuso (450 m.), Johanno Kuhnau (350 m.) ir Wilhelmo Friedemanno Bacho (300 m.) kūriniai.
 
Šiandien VU Šv. Jonų bažnyčioje stovintys vargonai atkeliavo iš Polocko Jėzuitų bažnyčios. Pradžioje jie buvo daug mažesni. Manoma, kad jų autorius galėjęs būti garsus XVIII a. vargonų meistras iš Karaliaučiaus A. G. Casparini arba žymus Vilniaus vargonų mokyklos atstovas M. Jansonas. Vėliau meistrų T. Tiedemanno ir J. Radavičiaus praplėsti Šv. Jonų bažnyčios vargonai stebino amžininkus. Taip pat ir dabar, po daugelį metų trukusių rekonstrukcijos darbų, šie 3 manualų ir 64 registrų vargonai yra didžiausi Lietuvoje.
 
Šis instrumentas UAB Vilniaus vargonų dirbtuvės buvo rekonstruotas 1983-2000 metais, remiantis Casparini/Radavičiaus dispozicija ir yra labiausiai tinkamas atlikti XVIII a. – XIX a. I pusės vokiečių kompozitorių muziką. Nežiūrint to, juo puikiai skamba ir prancūzų bei kitų šalių kompozitorių kūriniai.
 
www.lrytas.lt
 
Nuotraukoje: Vilniaus Universiteto Šv. Jonų bažnyčios vargonai

Sena VorutaSusiję straipsniai

Comments are closed.

Lankomumas


Hey.lt - Interneto reitingai, lankomumo statistika, lankytoju skaitliukai

Archyvas

Rubrikos

Sekite mus per Facebook!

RSS srautas

Vorutos RSS srautas

Svetainės medis

Svetainės struktūra